poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Tryb przed Trybunał

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 maja 2007, 18:52

Zwykły chuligan z Lublina przekonał sędziów, że został potraktowany niezgodnie z konstytucją. To może oznaczać koniec tzw. trybu przyśpieszonego.

Pod warunkiem, że takiego samego zdania będzie Trybunał Konstytucyjny. Sprawa trafiła już do Warszawy.

Wojciech K. wpadł na wyprowadzaniu wózków z jednego z lubelskich hipermarketów na początku kwietnia. Policjanci zdecydowali, że sprawa kwalifikuje się do szybkiego rozpatrzenia i zatrzymali go. Pod dwóch dniach stanął przed sądem 24-godzinnym. Dostał grzywnę.

Skazany wynajął prawnika. A ten napisał do Sądu Rejonowego w Lublinie skargę na zatrzymanie swojego klienta. Sąd podzielił zdanie obrońcy i zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o rozstrzygnięcie wątpliwości. O co chodzi?

W tej chwili o zatrzymaniu złapanego delikwenta decyduje policjant - o ile uzna, że zdąży w 48 godzin zebrać dowody i skierować sprawę do rozpatrzenia. - Zatrzymanie podejrzanego tylko z tego powodu, że jego sprawa może być szybko rozpatrzona nie ma umocowania w konstytucji - mówi Barbara du Chateau, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie. - Konstytucja wyraźnie mówi, co jest koniczne do zatrzymania. Np. musi chodzić o zagrożenie bezpieczeństwa obywateli.

Zdaniem lubelskiego sądu do szybkiego i sprawnego karania zatrzymywanie wcale nie jest niezbędne. Teraz w trybie 24-godzinnym odpowiadają głównie pijani kierowcy. Sąd w piśmie do Trybunału twierdzi, że ich sądzenie przed wprowadzeniem pomysłu ministra Zbigniewa Ziobry było równie szybkie i znacznie tańsze.

Policja broni nowego rozwiązania. - Ukaranie w trybie przyspieszonym bez zatrzymania sprawcy byłoby utrudnione a niekiedy niemożliwe - uważa Janusz Wojtowicz, rzecznik lubelskiej policji. - Niektórzy mogliby po prostu nie przyjść do sądu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!