Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 grudnia 2015 r.
13:46

Trzej mężczyźni skazani za antysemickie okrzyki na cmentarzu żydowskim

0 14 A A

Są wyroki w sprawie wandali, którzy wykrzykiwali antysemickie hasła na cmentarzu żydowskim w Głusku. Mężczyźni zostali skazani na kary więzienia w zawieszeniu oraz grzywny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sprawę rozstrzygnął właśnie Sąd Rejonowy Lublin-Zachód. Proces dotyczył wydarzeń z sierpnia ubiegłego roku. Na cmentarzu żydowskim przy ul. Zdrowej w Głusku policjanci zatrzymali wówczas trzech mężczyzn.

Jeden z okolicznych mieszkańców poinformował mundurowych, że cmentarzu młodzi ludzie wykrzykują antysemickie hasła i prawdopodobnie niszczą pomniki. Świadek słyszał odgłosy rozbijanych płyt. 

Policjanci zastali na miejscu trzech mężczyzn. – Stali obok jednego z pomników, na którym widoczne były ślady uderzeń inną płytą. Na ziemi z kolei leżały kawałki tej płyty – relacjonowała wówczas st. asp. Anna Kamola z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Z relacji policjantów wynika, że obecni na cmentarzu mężczyźni pili alkohol. Siedzieli na zniszczonych pomnikach. Nie przyznawali się do dewastacji i wykrzykiwania antysemickich haseł. Twierdzili, że pomniki zniszczył ktoś inny.

Policjanci zatrzymali trzech podejrzanych. Z relacji mundurowych wynika, że jeden z mężczyzn był agresywny. Miał grozić policjantowi, że go zwolni i „rozwali łeb”. 

Podczas późniejszego procesu, 27-letni Michał B. z Lublina tłumaczył swoją agresję alkoholem i stresem. Przekonywał, że to policjanci go sprowokowali. Obrońca oskarżonych wnosił o ich uniewinnienie tłumacząc, że panowie wykonywali tylko „kibicowskie przyśpiewki”.

Prokuratura domagała się skazania Michała B. i jego dwóch kompanów na kary od 6 do 12 miesięcy pozbawienia wolności, w zawieszeniu na dwa lata. Do tego należy doliczyć po 2 tys. zł grzywny dla każdego. Sąd okazał się łaskawszy.

Michał B. został skazany na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata oraz 1600 zł grzywny. 23-letni Robert W. z Głuska usłyszał wyrok 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata. On również musi zapłacić 1600 zł grzywny.

Podobną karę wymierzono Krystianowi M. – to 35-latek z Dominowa, sanitariusz ze szpitala psychiatrycznego w Lublinie. Oprócz grzywny, wymierzono mu wyrok 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata. Oskarżonym groziło nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Wyroki są nieprawomocne.

Czytaj więcej o:

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Henryczek / 12 grudnia 2015 o 17:52

Potraktować podobnie jak to zrobili w Izraelu z tymi co wznosili okrzyki na Polki siostry Radwańskie.Tak samo surowo.

Potraktować podobnie jak to zrobili w Izraelu z tymi co wznosili okrzyki na Polki siostry Radwańskie.
Tak samo surowo.

Ta właśnie.
Avatar
Gość / 12 grudnia 2015 o 07:12
szmalcownicy - w sprzyjających warunkach
Avatar
Gość / 11 grudnia 2015 o 21:20
Właśnie! Ciekawe, jakie kary dostali wrzeszczący i przeklinający Polki i katolików, żydzi w czasie tego turnieju?
Avatar
Gość / 11 grudnia 2015 o 18:38
Potraktować podobnie jak to zrobili w Izraelu z tymi co wznosili okrzyki na Polki siostry Radwańskie. Tak samo surowo.
Avatar
Gość / 11 grudnia 2015 o 17:23

dobrze ,że ich na obcięcie fi***ka nie skazali?Ciekawe czego to już Izrael chciał od Szydło ,bo spotkała sie zaraz po wyborach z jedmyn żydem,i robią to zawsze jak sie u nas władza zmienia,ciekawe czym ich szantażują i co chcą jeszcze ugrać,może nowe renty po 100 łojro?

Avatar
marcin / 11 grudnia 2015 o 17:08
skazani za pomówienia bez świadków bezpośrednich zajscia?
Avatar
Gość / 11 grudnia 2015 o 15:54
Na żydowskim cmentarzu nie stawia się krzyży a maceby. redaktor ilustrator zrobił fotkę jakiegoś kościelnego cmentarza a dołączył do artykułu o cmentarzu innowyznaniowym. Przeszkolić tych PiS-maków.
Avatar
crx / 11 grudnia 2015 o 14:45

A foto to też z kirkutu? Jakaś dziwna ta macewa "pismaku"

Odpuść sobie Szanowny Dżentelmenie !!! Tło jest dla prostych, a nie myślących !!! Ciebie uważam za myślącego !!! A tak swoją drogą , po prostu tych biednych istot dwunożnych Najwyższy nie obdarzył rozumem i stąd zajęcie dla Policji, Sądu , Mediów no i forumowiczów !!!

Avatar
Gość / 11 grudnia 2015 o 14:25

A foto to też z kirkutu? Jakaś dziwna ta macewa "pismaku"

Avatar
Gość / 11 grudnia 2015 o 14:19
A czy ten swiadek mial garbaty nos i nie mial napletka? Boze czym nasze sady sie zajmuja! Potrafia wydac wyrok tylko w 3 sprawach, skradzionego batonika, antysemickich okrzykach czy zamachu krzeselkiem na prezydenta bula
Avatar
Henryczek / 12 grudnia 2015 o 17:52

Potraktować podobnie jak to zrobili w Izraelu z tymi co wznosili okrzyki na Polki siostry Radwańskie.Tak samo surowo.

Potraktować podobnie jak to zrobili w Izraelu z tymi co wznosili okrzyki na Polki siostry Radwańskie.
Tak samo surowo.

Ta właśnie.
Avatar
Gość / 12 grudnia 2015 o 07:12
szmalcownicy - w sprzyjających warunkach
Avatar
Gość / 11 grudnia 2015 o 21:20
Właśnie! Ciekawe, jakie kary dostali wrzeszczący i przeklinający Polki i katolików, żydzi w czasie tego turnieju?
Avatar
Gość / 11 grudnia 2015 o 18:38
Potraktować podobnie jak to zrobili w Izraelu z tymi co wznosili okrzyki na Polki siostry Radwańskie. Tak samo surowo.
Avatar
Gość / 11 grudnia 2015 o 17:23

dobrze ,że ich na obcięcie fi***ka nie skazali?Ciekawe czego to już Izrael chciał od Szydło ,bo spotkała sie zaraz po wyborach z jedmyn żydem,i robią to zawsze jak sie u nas władza zmienia,ciekawe czym ich szantażują i co chcą jeszcze ugrać,może nowe renty po 100 łojro?

Avatar
marcin / 11 grudnia 2015 o 17:08
skazani za pomówienia bez świadków bezpośrednich zajscia?
Avatar
Gość / 11 grudnia 2015 o 15:54
Na żydowskim cmentarzu nie stawia się krzyży a maceby. redaktor ilustrator zrobił fotkę jakiegoś kościelnego cmentarza a dołączył do artykułu o cmentarzu innowyznaniowym. Przeszkolić tych PiS-maków.
Avatar
crx / 11 grudnia 2015 o 14:45

A foto to też z kirkutu? Jakaś dziwna ta macewa "pismaku"

Odpuść sobie Szanowny Dżentelmenie !!! Tło jest dla prostych, a nie myślących !!! Ciebie uważam za myślącego !!! A tak swoją drogą , po prostu tych biednych istot dwunożnych Najwyższy nie obdarzył rozumem i stąd zajęcie dla Policji, Sądu , Mediów no i forumowiczów !!!

Avatar
Gość / 11 grudnia 2015 o 14:25

A foto to też z kirkutu? Jakaś dziwna ta macewa "pismaku"

Avatar
Gość / 11 grudnia 2015 o 14:19
A czy ten swiadek mial garbaty nos i nie mial napletka? Boze czym nasze sady sie zajmuja! Potrafia wydac wyrok tylko w 3 sprawach, skradzionego batonika, antysemickich okrzykach czy zamachu krzeselkiem na prezydenta bula
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 kwietnia 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 kwietnia 2018 r. 0 0

Liga Mistrzów. Szalony mecz na Anfield

Liga Mistrzów. Szalony mecz na Anfield 1 0

Siedem bramek padło w meczu pomiędzy Liverpoolem, a AS Romą w pierwszym meczu półfinałowym Ligi Mistrzów. „The Reds” prowadzili w pewnym momencie 5:0, ale w końcówce goście zmniejszyli rozmiary porażki

Święto miłośników czytania. Trwa Festiwal Książki w Puławach [wideo]
film

Święto miłośników czytania. Trwa Festiwal Książki w Puławach [wideo] 1 0

15. Festiwal Książki w Puławach rozpoczął koncert zespołu Plateau oraz spotkania autorskie z Michałem Szulimem i Marzeną Filipczak. Przed nami kolejne - z Anną Brzezińską, plakacistą Dawidem Ryskim i Beatą Gołaszewską, bohaterką książki "Ambasadorowa".

Plac zabaw, kolejka tyrolska i tor rowerowy powstaną w Lublinie. Inwestycja centrum handlowego
galeria

Plac zabaw, kolejka tyrolska i tor rowerowy powstaną w Lublinie. Inwestycja centrum handlowego 20 1

Ślizgawki, zjeżdżalnie, hamaki, mini kolejka tyrolska, park do ćwiczeń oraz tor rowerowy – to tylko niektóre atrakcje, które znajdą się w dwóch strefach zabawy i wypoczynku, które powstaną przy centrum handlowym SKENDE Shopping w Lublinie.

Walka o głosy seniorów rozpoczęta. Obietnice PO w Puławach
galeria
film

Walka o głosy seniorów rozpoczęta. Obietnice PO w Puławach 4 24

Rozwój geriatrii, unettowienie emerytur, darmowe badania dla 60-latków, urlop wytchnieniowy, czy zniżki na leki - to część programu "Polska Seniora", o którym we wtorek w Puławach opowiadały posłanki Platformy Obywatelskiej.

Sprzęt z serduszkiem ciągle spływa. Komu pomogła WOŚP w Białej Podlaskiej?

Sprzęt z serduszkiem ciągle spływa. Komu pomogła WOŚP w Białej Podlaskiej? 0 4

Sprzęt za ponad 2 mln zł otrzymał szpital w Białej Podlaskiej na przestrzeni ubiegłego i tego roku od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Trafił on do Ośrodka Opieki Medycznej Domowy Szpital oraz na oddziały neonatologiczny i dziecięcy.

Przedszkolaki na medal. Duży i złoty! Paraolimpiada w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Przedszkolaki na medal. Duży i złoty! Paraolimpiada w Lublinie [zdjęcia] 0 0

III Paraolimpiada Przedszkolaków organizowana przez Przedszkole Integracyjnego nr 39 w Lublinie zgromadziła maluchy z 14 ośrodków na całej Lubelszczyźnie. Zawodnicy reprezentowali m.in. Lublin, Łęczną i Krasnystaw.

Ta pułapka udaje samicę. Kiedy samiec dostaje się do środka nie ma już dla niego ratunku
galeria

Ta pułapka udaje samicę. Kiedy samiec dostaje się do środka nie ma już dla niego ratunku 17 1

We wtorek zaczęła się nowa wojna ze szkodnikiem niszczącym lubelskie kasztanowce. Na większą skalę stosowane będą w tym roku pułapki feromonowe „udające” samicę. Zwabione nimi samce czeka, ostatnie w ich życiu rozczarowanie. Dzięki tej metodzie mniej będzie postronnych ofiar wśród innych owadów.

"Państwo musi zachować ciągłość". Monika Jaruzelska w Lublinie o ustawie degradacyjnej
galeria
film

"Państwo musi zachować ciągłość". Monika Jaruzelska w Lublinie o ustawie degradacyjnej 0 21

Wejście w życie ustawy degradacyjnej byłoby bardzo niebezpiecznym zjawiskiem. Państwo musi zachować pewną ciągłość - powiedziała w Lublinie Monika Jaruzelska, córka generała Wojciecha Jaruzelskiego.

Roboty drogowe w Lublinie. Duże utrudnienia na dwóch ważnych ulicach

Roboty drogowe w Lublinie. Duże utrudnienia na dwóch ważnych ulicach 6 2

Nie doszło do zapowiadanego na wtorek zamknięcia przejazdu przed Bramą Krakowską. Bariery na Lubartowskiej oraz Królewskiej mają być ustawione w środę około południa.

Koncert zespołu L.Stadt w Radiu Lublin
27 kwietnia 2018, 19:00

Koncert zespołu L.Stadt w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 kwietnia o godz. 19 w siedzibie Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi grupa L.Stadt.

Rząd i przedstawiciele części środowiska osób niepełnosprawnych podpisali porozumienie
film

Rząd i przedstawiciele części środowiska osób niepełnosprawnych podpisali porozumienie 1 9

Rząd i przedstawiciele części środowiska osób niepełnosprawnych podpisali porozumienie. Zawiera ono między innymi zobowiązanie rządu do podniesienia wysokości renty socjalnej.

Górnik Łęczna - Chrobry Głogów 2:1. Pierwsza wygrana od września

Górnik Łęczna - Chrobry Głogów 2:1. Pierwsza wygrana od września 10 2

Kibice Górnika długo musieli czekać na ten moment, ale wreszcie się doczekali. We wtorek zielono-czarni pokonali na swoim boisku Chrobrego Głogów 2:1. To pierwsza wygrana łęcznian od... 23 września 2017 roku

Prezydent Etiopii obejrzy puławskie Azoty

Prezydent Etiopii obejrzy puławskie Azoty 28 6

W środę prezydent Demokratycznej Republiki Etiopii Mulatu Teshome Wurtu i jego małżonka odwiedzą Zakłady Azotowe „Puławy”. To szansa za pogłębienie współpracy gospodarczej i handlowej.

Kolejna ekshumacja ofiary katastrofy smoleńskiej. Sekcja w Lublinie

Kolejna ekshumacja ofiary katastrofy smoleńskiej. Sekcja w Lublinie 0 4

W nocy z poniedziałku na wtorek odbyła się ekshumacja kolejnej ofiary katastrofy smoleńskiej Joanny Agackiej-Indeckiej, byłej prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. Ciało zostało we wtorek przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!