sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Trzęsienie ziemi w Wydziale Architektury

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 lipca 2008, 20:30
Autor: Dominik Smaga

Nie tylko na Rudniku, ale także w innych dzielnicach mogły być używane dwie wersje planu zagospodarowania przestrzennego.

Niepokojące sygnały płyną z LSM i os. Nałkowskich. A może być ich więcej.

W ostatnich latach to najpoważniejsza afera w Ratuszu. Prawnicy badają, czy trzeba będzie uchylać pozwolenia na budowę stojących już domów. Bo nad miastem wisi groźba wypłaty wielomilionowych odszkodowań.

Czym jest plan

Plan zagospodarowania to główny dokument mówiący, która działka jest pod sklepy, która pod mieszkania i czy mają to być domki, czy bloki. Uchwala go Rada Miasta. A urzędnicy nie mogą wydać pozwolenia na budowę czegoś, co jest z planem niezgodne.

Nie tylko Dożynkowa

Pierwsi alarm wszczęli mieszkańcy ul. Dożynkowej. Ustalili, że Ratusz używał dwóch map dzielnicy Rudnik. Jedna przewidywała tylko domki jednorodzinne, druga pozwalała na bloki. Wybuchł skandal. Ratusz nie wiedział, którą z map uchwalono w 2002 r. Ustaliła to dopiero biegła z Krakowa. I wyszło na to, że ważna jest mapa bez zgody na bloki.

Są już kolejne sygnały. - Dotyczą osiedli Nałkowskich i LSM i są bardzo niepokojące - przyznaje Elżbieta Kołodziej-Wnuk, zastępca prezydenta. Szczegółów jednak nie ujawnia. - Na tych terenach albo zbudowano już bloki, albo budowy trwają - dodaje Stanisław Fic, zastępca prezydenta. Prawdopodobnie potrzebne będą kolejne drogie ekspertyzy.

Nieważne pozwolenia

W opinii o Rudniku biegła stwierdza jasno, że wszelkie pozwolenia wydane w oparciu o nielegalną mapę "są wydane z rażącym naruszeniem prawa, co powinno skutkować stwierdzeniem nieważności tych decyzji przez właściwy organ wyższej instancji”. I tak może być w innych dzielnicach.

To może bardzo zaboleć

Jeśli pozwolenia na budowę okażą się nieważne, inwestorzy będą mogli żądać od miasta wielkich odszkodowań. - Musimy się z tym liczyć - potwierdza Fic. Kwoty będą ogromne, jeśli będą dotyczyć już stojących domów. Oprócz deweloperów o kasę mogliby się też starać lokatorzy.

Ile budów w spornym obszarze zatwierdził Ratusz? Wczoraj urząd oznajmił jedynie, że w zeszłym roku wydał dwa pozwolenia. Ile było ich od 2002 roku? Ile oparto na złej mapie? Nie doczekaliśmy się odpowiedzi.

Pytana przez dziennikarzy, czy nieprawidłowości mogą dotyczyć wszystkich uchwalonych do tej pory części planu zagospodarowania Lublina, prezydent Kołodziej-Wnuk stwierdziła: Istnieje takie prawdopodobieństwo.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Dominik Smaga
Czytelnik
Obywatel Miasta Lublin
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Dominik Smaga
Dominik Smaga (21 lipca 2008 o 11:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Witam!

Szanowny JW!, Chciałbym Pani/Panu przypomnieć, że plan zagospodarowania składa się z części opisowej (tekstowej), jak również z części graficznej (czyli mapy). A rozbieżności co do przeznaczenia pewnych terenów występowały w dwóch wersjach MAPY.

pozdrawiam

Dominik Smaga

JW napisał:
Do Pana Dominika Smaga nazwa mapa nie jest równoznaczna z określeniem plan. Nie można jej używać zmamienie w stosunku do planu miejscowego.
Rozwiń
Czytelnik
Czytelnik (19 lipca 2008 o 20:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kurs napisał:
Dokładnie tak cała wysoko postawiona lubelszczyzna jest okropnie skorumpowana. Trzeba ruszyć wszystkich bo inaczej będzie parę przesunięć, rozłożą po kościach i dalej te same klocki. Oni robili wszędzie w całym województwie nie sami lecz wszyscy łącznie. Bez powiązań i ochrony nic nie zdziałaliby.


Zapomnij.
Mamy tak duzo agentow WSI i SB na wszystkich szczeblach spoleczno-gospodarczo-politycznych, ze tylko powszechna lustaracja moze odciac ich ewentualnie od sterowania regionem. Odkad w nagrode za "lobbowanie" w/s Gorek Czechowskich, skazany radny zostal prezesem rozglosni publicznego radia zdziwic juz chyba nic nie moze.
A tak wogole to te wszystkie sprawy gruntowe, brak lotniska, obwodnicy i dalsza "budowa" teatru w budowie to sprawka krasnoludkow.
Rozwiń
Obywatel Miasta Lublin
Obywatel Miasta Lublin (19 lipca 2008 o 19:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No to bedziecie placic panie i panowie prezydenci z wlasnych kieszeni bo ktos za zaistnialy stan rzeczy odpowiedzialnosc ponosi. Ciagloscia wladzy podejmowanych decyzji zawsze tlumaczyliscie brak radykalnych dzialan porzadkowych tlumaczyliscie wiec teraz placcie.
A tak bardziej przyziemnie to naskoczyc im wszystkim mozecie i tyle.
Bodaj w 1992 roku czyli jeszcze w ubieglym wieku i ponad 16 lat temu informowalismy oficjalnie i na pismie lubelska delegature UOP o dziejacych sie w Ratuszu "cudach" zwiazanych z budownictwem, informowalismy Zarzad Regiony "S" - epilog jednej z tamtych spraw wlasnie poznajecie drodzy Lublinianie.
Rozwiń
anonim
anonim (19 lipca 2008 o 18:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Decyzją Wojewody Lubelskiego budowa kolektora sanitarnego na Felinie została uchylona a mimo to robót budowlanych tam nie przerwano. Budowa jest kontynuowana nielegalnie.
Rozwiń
Dziubas
Dziubas (19 lipca 2008 o 15:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chodzą słuchy, że za tym wszystkim stoi Kaczyński.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!