wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Trzy lata sporu z miastem. Ulica Józefa Franczaka "Lalka" zostaje. Zmiana była legalna

Dodano: 19 stycznia 2017, 16:22
Autor: Dominik Smaga

Wczorajszy wyrok przypieczętował skrócenie Drogi Męczenników Majdanka niemal o połowę. Czyli o część, którą radni przechrzcili na ul. Józefa Franczaka „Lalka”. Przeciwni tej zmianie mieszkańcy przegrali trwający prawie trzy lata spór z miastem. Sąd uznał, że zmiana była legalna

Prawomocny wyrok w tej sprawie wydał wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie. Rozpatrywał on odwołanie złożone przez władze miasta od wcześniejszego wyroku mówiącego, że zmiana nazwy jest nieważna. Sąd drugiej instancji ocenił to inaczej.

Ulicę, jeszcze w marcu 2014 r., przemianowała Rada Miasta minionej kadencji. Jej uchwała mówi, że odcinek od granicy Lublina do ronda przy ul. Dekutowskiego staje się ul. Józefa Franczaka „Lalka”. Zaproponował to radny Piotr Krzysztof Kuty (niezrzeszony), a przeciw jego pomysłowi nie zagłosował żaden z radnych.

Mocny był za to sprzeciw mieszkańców mówiących nie tylko o kłopotliwej wymianie dokumentów, ale też o szacunku dla ofiar Majdanka. Podkreślali, że właśnie tędy wieziono więźniów na śmierć do lasu i że tędy wożono ciała zabitych na Majdanku, gdy z ich paleniem nie nadążało obozowe krematorium.
Mimo protestów radni odmówili anulowania uchwały, a mieszkańcy zaskarżyli ją do sądu. W pierwszej instancji wygrali: sąd unieważnił ją z przyczyn proceduralnych. Uznał, że radni pominęli statuty dzielnic mówiące, że projekt uchwały powinien być wysyłany przez prezydenta do rad dzielnic, by wyraziły swoją opinie. Projekt był wysłany, ale nie przez prezydenta, tylko przewodniczącego Rady Miasta, a do tego nie było opinii Rady Dzielnicy Felin.

Taki wyrok zapadł w grudniu 2014 r., ale nie stał się prawomocny, bo miasto się od niego odwołało. Mimo odwołania nie mogło jednak meldować ludzi przy ul. Franczaka, przez zapis w wyroku, że „uchwała nie podlega wykonaniu”. Wyrok ten został wczoraj uchylony przez Naczelny Sąd Administracyjny. Jednocześnie sąd ten rozpatrzył protest mieszkańców i nie przyznał im racji, oddalając ich skargę.

– Oznacza to, że z dniem orzeczenia mamy w obrocie prawnym uchwałę o zmianie nazwy ulicy – mówi Zbigniew Dubiel, koordynator zespołu radców prawnych w Urzędzie Miasta.

Wczorajszy wyrok jest prawomocny, więc nowa nazwa ulicy obowiązuje i mieszkańcy dostaną meldunki przy ul. Franczaka. – Jedynej w Polsce – podkreśla z zadowoleniem były radny Piotr Krzysztof Kuty. – Uważam, że jest to oddanie temu człowiekowi sprawiedliwości dziejowej.

Józef Franczak był żołnierzem, który jeszcze przez 18 lat po II wojnie światowej walczył z bronią przeciw nowej władzy. Zginął w 1963 r. w walce z Milicją Obywatelską.

Czytaj więcej o: Lublin drogi józef franczak
Niezarejestrowany
yolo
jOOj
(30) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Niezarejestrowany
Niezarejestrowany (23 stycznia 2017 o 13:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jOOj napisał:
Pomijając "bohaterstwo" "lalka" (który nie zabił ani jednego niemca czy nawet "ruskiego" a za to zabił kilku obywateli Polski... głównie rolników bo wzieli ziemie od komuny...) straszne czasy nadeszły że mieszkańcom bez ich zgody a nawet przy ich proteście zmienia się nazwę ulicy tylko z powodu widzimisie miernot u najniższych form ale władzy...! Pewnie mieszkańcy mieli by to w d..ie ale z tą zmianą wiążą się spore wydatki i ogromny kłopot z wymianą dokumentów zwłaszcza jak ktoś ma firmę... Współczuję mieszkańcom i wstyd mi za takie "władze" a nazywanie protestujących "czerwonymi" jest po prostu głupie..!  Wszystkim klakierom zmian nazw ulic życzę żeby im też zmieniono nazwę ulicy!!!
Tak sobie chodził i zabijał bo mu się nudziło,  poczytaj historię. Z pozostałym zgadzam się w 100% . Wola mieszkańców powinna być najważniejsza dla władz miasta. Ale widać wola mieszkańców dla nich jest tylko najważniejsza w dniu wyborów.
Rozwiń
yolo
yolo (20 stycznia 2017 o 22:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Fundacja 
jOOj napisał:
yloo napisał:
"koszty zmiany dokumentów były poniesione przez organizację pozarządową z Lublina"
Proszę podać nazwę tej organizacji i wyjaśnić czytelnikom z czyich podatków jest utrzymywana...
Fundacja Niepodległosci szanowny podatniku
Rozwiń
jOOj
jOOj (20 stycznia 2017 o 15:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
yloo napisał:
"koszty zmiany dokumentów były poniesione przez organizację pozarządową z Lublina"
Proszę podać nazwę tej organizacji i wyjaśnić czytelnikom z czyich podatków jest utrzymywana... 
Rozwiń
gość
gość (20 stycznia 2017 o 15:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ależ wstyd, ulica imieniem mordercy niewinnych chłopów, których zamordował za to, że przyjęli ziemię. To sobie wprost trudno wyobrazić. A cóż za brak wiedzy historycznej ? To skandal na cały świat. Zanierać część ulicy Medzennikóe Majdanka. To może rozwalcie to muzeum będzicie mieli piękne tereny inwestycyjne. Zbudujcie parę uic i nazywajcie je imionami żołnierzy przekętych jak mowi się natakich w wieu miejscowościach tego województwa.
Rozwiń
Gość
Gość (20 stycznia 2017 o 10:39) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
a może by tak nazwać ulicę im. Mateusza Kijowskiego.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (30)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!