Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 stycznia 2017 r.
16:22

Trzy lata sporu z miastem. Ulica Józefa Franczaka "Lalka" zostaje. Zmiana była legalna

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
52 30 A A

Wczorajszy wyrok przypieczętował skrócenie Drogi Męczenników Majdanka niemal o połowę. Czyli o część, którą radni przechrzcili na ul. Józefa Franczaka „Lalka”. Przeciwni tej zmianie mieszkańcy przegrali trwający prawie trzy lata spór z miastem. Sąd uznał, że zmiana była legalna

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Prawomocny wyrok w tej sprawie wydał wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie. Rozpatrywał on odwołanie złożone przez władze miasta od wcześniejszego wyroku mówiącego, że zmiana nazwy jest nieważna. Sąd drugiej instancji ocenił to inaczej.

Ulicę, jeszcze w marcu 2014 r., przemianowała Rada Miasta minionej kadencji. Jej uchwała mówi, że odcinek od granicy Lublina do ronda przy ul. Dekutowskiego staje się ul. Józefa Franczaka „Lalka”. Zaproponował to radny Piotr Krzysztof Kuty (niezrzeszony), a przeciw jego pomysłowi nie zagłosował żaden z radnych.

Mocny był za to sprzeciw mieszkańców mówiących nie tylko o kłopotliwej wymianie dokumentów, ale też o szacunku dla ofiar Majdanka. Podkreślali, że właśnie tędy wieziono więźniów na śmierć do lasu i że tędy wożono ciała zabitych na Majdanku, gdy z ich paleniem nie nadążało obozowe krematorium.
Mimo protestów radni odmówili anulowania uchwały, a mieszkańcy zaskarżyli ją do sądu. W pierwszej instancji wygrali: sąd unieważnił ją z przyczyn proceduralnych. Uznał, że radni pominęli statuty dzielnic mówiące, że projekt uchwały powinien być wysyłany przez prezydenta do rad dzielnic, by wyraziły swoją opinie. Projekt był wysłany, ale nie przez prezydenta, tylko przewodniczącego Rady Miasta, a do tego nie było opinii Rady Dzielnicy Felin.

Taki wyrok zapadł w grudniu 2014 r., ale nie stał się prawomocny, bo miasto się od niego odwołało. Mimo odwołania nie mogło jednak meldować ludzi przy ul. Franczaka, przez zapis w wyroku, że „uchwała nie podlega wykonaniu”. Wyrok ten został wczoraj uchylony przez Naczelny Sąd Administracyjny. Jednocześnie sąd ten rozpatrzył protest mieszkańców i nie przyznał im racji, oddalając ich skargę.

– Oznacza to, że z dniem orzeczenia mamy w obrocie prawnym uchwałę o zmianie nazwy ulicy – mówi Zbigniew Dubiel, koordynator zespołu radców prawnych w Urzędzie Miasta.

Wczorajszy wyrok jest prawomocny, więc nowa nazwa ulicy obowiązuje i mieszkańcy dostaną meldunki przy ul. Franczaka. – Jedynej w Polsce – podkreśla z zadowoleniem były radny Piotr Krzysztof Kuty. – Uważam, że jest to oddanie temu człowiekowi sprawiedliwości dziejowej.

Józef Franczak był żołnierzem, który jeszcze przez 18 lat po II wojnie światowej walczył z bronią przeciw nowej władzy. Zginął w 1963 r. w walce z Milicją Obywatelską.

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Niezarejestrowany / 23 stycznia 2017 o 13:12
jOOj napisał:
Pomijając "bohaterstwo" "lalka" (który nie zabił ani jednego niemca czy nawet "ruskiego" a za to zabił kilku obywateli Polski... głównie rolników bo wzieli ziemie od komuny...) straszne czasy nadeszły że mieszkańcom bez ich zgody a nawet przy ich proteście zmienia się nazwę ulicy tylko z powodu widzimisie miernot u najniższych form ale władzy...! Pewnie mieszkańcy mieli by to w d..ie ale z tą zmianą wiążą się spore wydatki i ogromny kłopot z wymianą dokumentów zwłaszcza jak ktoś ma firmę... Współczuję mieszkańcom i wstyd mi za takie "władze" a nazywanie protestujących "czerwonymi" jest po prostu głupie..!  Wszystkim klakierom zmian nazw ulic życzę żeby im też zmieniono nazwę ulicy!!!
Tak sobie chodził i zabijał bo mu się nudziło,  poczytaj historię. Z pozostałym zgadzam się w 100% . Wola mieszkańców powinna być najważniejsza dla władz miasta. Ale widać wola mieszkańców dla nich jest tylko najważniejsza w dniu wyborów.
Tak sobie chodził i zabijał bo mu się nudziło,  poczytaj historię. Z pozostałym zgadzam się w 100% . Wola mieszkańców powinna być najważniejsza dla władz miasta. Ale widać wola mieszkańców dla nich jest tylko najważniejsza w dniu wyborów. rozwiń
Avatar
yolo / 20 stycznia 2017 o 22:36
Fundacja 
jOOj napisał:
yloo napisał:
"koszty zmiany dokumentów były poniesione przez organizację pozarządową z Lublina"
Proszę podać nazwę tej organizacji i wyjaśnić czytelnikom z czyich podatków jest utrzymywana...
Fundacja Niepodległosci szanowny podatniku
Avatar
jOOj / 20 stycznia 2017 o 15:36
yloo napisał:
"koszty zmiany dokumentów były poniesione przez organizację pozarządową z Lublina"
Proszę podać nazwę tej organizacji i wyjaśnić czytelnikom z czyich podatków jest utrzymywana... 
Avatar
gość / 20 stycznia 2017 o 15:14
Ależ wstyd, ulica imieniem mordercy niewinnych chłopów, których zamordował za to, że przyjęli ziemię. To sobie wprost trudno wyobrazić. A cóż za brak wiedzy historycznej ? To skandal na cały świat. Zanierać część ulicy Medzennikóe Majdanka. To może rozwalcie to muzeum będzicie mieli piękne tereny inwestycyjne. Zbudujcie parę uic i nazywajcie je imionami żołnierzy przekętych jak mowi się natakich w wieu miejscowościach tego województwa.
Avatar
Gość / 20 stycznia 2017 o 09:54
był na pewno zdrowy na umyśle, skoro 18 lat po wojnie walczył sam, z bronią w ręku, przeciwko władzy ludowej... dlaczego, jeśli już, nie nazwać jego nazwiskiem nowej ulicy? żałosne, jak jednak widać odchodzą pokolenia pamiętające II WŚ i znika szacunek dla ofiar tamtych strasznych dni... teraz na tapecie tylko wyklęci...
Avatar
ja / 20 stycznia 2017 o 00:28
Nie można było tak nazwać jakiejś nowej ulicy tylko zmieniać mieszkańcom istniejącą?
Avatar
yloo / 19 stycznia 2017 o 21:30
koszty zmiany dokumentów były poniesione przez organizację pozarządową z Lublina. Nikt osobiscie z szacownych mieszkanców nie musiał za nic płacić. Miasto jest przestrzenią publiczną i radni representujący tę przestrzen zdecydowali. 
Avatar
jOOj / 19 stycznia 2017 o 21:29
Pomijając "bohaterstwo" "lalka" (który nie zabił ani jednego niemca czy nawet "ruskiego" a za to zabił kilku obywateli Polski... głównie rolników bo wzieli ziemie od komuny...) straszne czasy nadeszły że mieszkańcom bez ich zgody a nawet przy ich proteście zmienia się nazwę ulicy tylko z powodu widzimisie miernot u najniższych form ale władzy...! Pewnie mieszkańcy mieli by to w d..ie ale z tą zmianą wiążą się spore wydatki i ogromny kłopot z wymianą dokumentów zwłaszcza jak ktoś ma firmę... Współczuję mieszkańcom i wstyd mi za takie "władze" a nazywanie protestujących "czerwonymi" jest po prostu głupie..!  Wszystkim klakierom zmian nazw ulic życzę żeby im też zmieniono nazwę ulicy!!! 
Pomijając "bohaterstwo" "lalka" (który nie zabił ani jednego niemca czy nawet "ruskiego" a za to zabił kilku obywateli Polski... głównie rolników bo wzieli ziemie od komuny...) straszne czasy nadeszły że mieszkańcom bez ich zgody a nawet przy ich proteście zmienia się nazwę ulicy tylko z powodu widzimisie miernot u najniższych form ale władzy...! Pewnie mieszkańcy mieli by to w d..ie ale z tą zmianą wiążą się spore wydatki i ogromny kłopot z wymianą dokumentów zwłaszcza jak ktoś ma firmę... Współczuję mieszkańco... rozwiń
Avatar
Gość / 19 stycznia 2017 o 21:22
Część i chwała bandytom
Avatar
młody z Tatar / 19 stycznia 2017 o 21:07
LALEK to polski bohater zarżnięty przez polskich ubeków banderowską metodą poprzez oderżnięcie głowy
Avatar
Niezarejestrowany / 23 stycznia 2017 o 13:12
jOOj napisał:
Pomijając "bohaterstwo" "lalka" (który nie zabił ani jednego niemca czy nawet "ruskiego" a za to zabił kilku obywateli Polski... głównie rolników bo wzieli ziemie od komuny...) straszne czasy nadeszły że mieszkańcom bez ich zgody a nawet przy ich proteście zmienia się nazwę ulicy tylko z powodu widzimisie miernot u najniższych form ale władzy...! Pewnie mieszkańcy mieli by to w d..ie ale z tą zmianą wiążą się spore wydatki i ogromny kłopot z wymianą dokumentów zwłaszcza jak ktoś ma firmę... Współczuję mieszkańcom i wstyd mi za takie "władze" a nazywanie protestujących "czerwonymi" jest po prostu głupie..!  Wszystkim klakierom zmian nazw ulic życzę żeby im też zmieniono nazwę ulicy!!!
Tak sobie chodził i zabijał bo mu się nudziło,  poczytaj historię. Z pozostałym zgadzam się w 100% . Wola mieszkańców powinna być najważniejsza dla władz miasta. Ale widać wola mieszkańców dla nich jest tylko najważniejsza w dniu wyborów.
Tak sobie chodził i zabijał bo mu się nudziło,  poczytaj historię. Z pozostałym zgadzam się w 100% . Wola mieszkańców powinna być najważniejsza dla władz miasta. Ale widać wola mieszkańców dla nich jest tylko najważniejsza w dniu wyborów. rozwiń
Avatar
yolo / 20 stycznia 2017 o 22:36
Fundacja 
jOOj napisał:
yloo napisał:
"koszty zmiany dokumentów były poniesione przez organizację pozarządową z Lublina"
Proszę podać nazwę tej organizacji i wyjaśnić czytelnikom z czyich podatków jest utrzymywana...
Fundacja Niepodległosci szanowny podatniku
Avatar
jOOj / 20 stycznia 2017 o 15:36
yloo napisał:
"koszty zmiany dokumentów były poniesione przez organizację pozarządową z Lublina"
Proszę podać nazwę tej organizacji i wyjaśnić czytelnikom z czyich podatków jest utrzymywana... 
Avatar
gość / 20 stycznia 2017 o 15:14
Ależ wstyd, ulica imieniem mordercy niewinnych chłopów, których zamordował za to, że przyjęli ziemię. To sobie wprost trudno wyobrazić. A cóż za brak wiedzy historycznej ? To skandal na cały świat. Zanierać część ulicy Medzennikóe Majdanka. To może rozwalcie to muzeum będzicie mieli piękne tereny inwestycyjne. Zbudujcie parę uic i nazywajcie je imionami żołnierzy przekętych jak mowi się natakich w wieu miejscowościach tego województwa.
Avatar
Gość / 20 stycznia 2017 o 10:39
-1
a może by tak nazwać ulicę im. Mateusza Kijowskiego.
Avatar
Gość / 20 stycznia 2017 o 10:00
-1
kolejny raz daliśmy rewizjonistom niemieckim oręż - jeżeli my zaczynamy zacierać ślady historii o ludobójstwie w niemieckich obozach zagłady,robiąc to małymi kroczkami bezradnych takich jak p. Kuta, pierw skrócimy ulicę - która i tak nazywa się niewłaściwie powinno być "Droga męczenników niemieckiego obozu zagłady na Majdanku". to nie dziwmy się, że inni nie odnoszą się z szacunkiem do tych co zostali zamordowani przez niemców i sowietów
Avatar
Gość / 20 stycznia 2017 o 09:54
był na pewno zdrowy na umyśle, skoro 18 lat po wojnie walczył sam, z bronią w ręku, przeciwko władzy ludowej... dlaczego, jeśli już, nie nazwać jego nazwiskiem nowej ulicy? żałosne, jak jednak widać odchodzą pokolenia pamiętające II WŚ i znika szacunek dla ofiar tamtych strasznych dni... teraz na tapecie tylko wyklęci...
Avatar
Gość / 20 stycznia 2017 o 08:17
-1
Całe zamieszanie z nazwą ulicy to tumiwisizm Łysonia i Kowalvczyka ze Wspólnej Kasy. W/w nie zareagowali na protest odmieńców.
Avatar
ja / 20 stycznia 2017 o 00:28
Nie można było tak nazwać jakiejś nowej ulicy tylko zmieniać mieszkańcom istniejącą?
Avatar
yloo / 19 stycznia 2017 o 21:30
koszty zmiany dokumentów były poniesione przez organizację pozarządową z Lublina. Nikt osobiscie z szacownych mieszkanców nie musiał za nic płacić. Miasto jest przestrzenią publiczną i radni representujący tę przestrzen zdecydowali. 
Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

KULturalia 2018 w Lublinie. Koncerty, sztukmistrze i fireshow [program]
24 maja 2018, 18:00
galeria

KULturalia 2018 w Lublinie. Koncerty, sztukmistrze i fireshow [program] 0 0

Co Gdzie Kiedy. W czwartek rozpoczynają się KULturalia, czyli Dni Kultury Studenckiej w Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zaplanowano dwa dni koncertów na pl. Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur.

Nikt nie chce postawić słupków w centrum Lublina. Problemy także z innymi inwestycjami

Nikt nie chce postawić słupków w centrum Lublina. Problemy także z innymi inwestycjami 0 1

Pod znakiem zapytania stanął montaż słupków uniemożliwiających nielegalne parkowanie na śródmiejskich chodnikach. Nikt nie chce wziąć tego zlecenia. Drogowcy mają też spory problem z remontami osiedlowych uliczek, m.in. na Czubach i Czechowie

Pracował przy remoncie stadionu. Spadł z rusztowania

Pracował przy remoncie stadionu. Spadł z rusztowania 0 0

56-letni mężczyzna spadł z rusztowania w trakcie prac przy remoncie stadionu w Janowie Lubelskim.

Skręcał w boczną drogę. Potrącił nastoletnią rowerzystkę
ZDJĘCIA
galeria

Skręcał w boczną drogę. Potrącił nastoletnią rowerzystkę 1 2

17-letnia rowerzystka trafiła do szpitala, po tym jak na lokalnej drodze potrącił ją samochód.

Dzisiaj finał Srebrnego Kasku

Dzisiaj finał Srebrnego Kasku 1 1

Dzisiaj o godzinie 19 w Lublinie odbędzie się finał Srebrnego Kasku. Czterech najlepszych zawodników oraz jeden wybrany przez Główną Komisję Sportu Żużlowego wezmą udział w eliminacjach Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów

Lubelskie Kruki rządzą nad Bałtykiem

Lubelskie Kruki rządzą nad Bałtykiem 15 1

Baseball Ravens Lublin zaliczyli fantastyczny początek sezonu w Bałtyckiej Lidze Baseballu. Popularne Kruki po trzech weekendach przewodzą całej stawce

O wiśniowym sadzie. Zamiast porannej jogi
wiersze między newsami

O wiśniowym sadzie. Zamiast porannej jogi 0 1

Na początek dnia, trzy linijki orientu. XVII wiecznemu japońskiemu poecie zen Matsuo Basho tyle wystarczy by opowiedzieć całą historię

Firmy w Lubelskiem cierpią na brak pracowników. W jakich branżach szukać pracy?

Firmy w Lubelskiem cierpią na brak pracowników. W jakich branżach szukać pracy? 42 15

Liczba wolnych miejsc pracy w przedsiębiorstwa z województwa lubelskiego tylko w ciągu ostatniego roku zwiększyła się o niemal 70 procent. Najtrudniej o fachowca jest w branży budowlanej i przemyśle. Potrzebni są także kierowcy i magazynierzy

PO wystawi kobietę na prezydenta Białej Podlaskiej?

PO wystawi kobietę na prezydenta Białej Podlaskiej? 2 8

Platforma nie ujawnia żadnych nazwisk, ale poseł Stanisław Żmijan przyznaje, że najchętniej w wyborach na prezydenta Białej Podlaskiej poparłby kobietę