Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 listopada 2015 r.
15:47

Tu powstał rząd Ignacego Daszyńskiego. PPS i Razem upamiętniły rocznicę (zdjęcia)

Autor: Zdjęcie autora pab
0 16 A A

Przedstawiciele Partii Razem oraz Polskiej Partii Socjalistycznej zorganizowali w sobotę uroczystości upamiętniające powołanie 7 listopada 1918 roku Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

97 lat temu w Lublinie powstał rząd Ignacego Daszyńskiego powołany przez działaczy lewicy niepodległościowej. Jego siedzibą był Pałac Lubomirskich przy placu Litewskim, w którym dziś mieści się Wydział Politologii UMCS. Rząd działał do 11 listopada, kiedy to złożył dymisję na ręce Józefa Piłsudskiego.

Sobotnie uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą umieszczoną na Krakowskim Przedmieściu, upamiętniającą działacza niepodległościowego Andrzeja Struga. Następnie uczestnicy przeszli pod Wydział Politologii, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej.

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
crx / 10 listopada 2015 o 16:28

Dlaczego prowadzicie wlasna cenzure ukierunkowujecie Wpisy do wlasnych upodoban Chyba odezwal sie w was Upior sztandaru ludu wy..... Lic dziennikarzy co Slozyli Owczesnej redakcji stare ramory nie reformuja sie To staje sie byc nibezpieczne

Skoro puszczają moje wpisy,  to nie zgodzę się z tą opinią !!! A jadę równo po wszystkich, a najbardziej po sobie ! Pozdrawiam i życzę udanego długiego weekendu ;-)

Avatar
Gość / 10 listopada 2015 o 01:30
Dlaczego prowadzicie wlasna cenzure ukierunkowujecie Wpisy do wlasnych upodoban Chyba odezwal sie w was Upior sztandaru ludu wy..... Lic dziennikarzy co Slozyli Owczesnej redakcji stare ramory nie reformuja sie To staje sie byc nibezpieczne
Avatar
Gość / 9 listopada 2015 o 22:31

Czy to nie o tym rządzie Józef Piłsudski miał się wyrazić: "Wam kury szczać prowadzić, a nie brać się za politykę"????

Nie, nie o tym rządzie.

Ów dyktator-zamordysta był łaskaw wypowiedzieć się w tak parlamentarny sposób o parlamentarzystach - czyli posłach.

Zaś o Konstytucji ten zwolennik demokracji mówił 'konstytuta-prostytuta'.

I za to wszystko (o czterystu trupach - ofiarach majowego zamachu stanu nie wspominając) onże patriotyczny socjalista jest dziś fetowany w naszym pięknym kraju...

Nie, nie o tym rządzie.

Ów dyktator-zamordysta był łaskaw wypowiedzieć się w tak parlamentarny sposób o parlamentarzystach - czyli posłach.

Zaś o Konstytucji ten zwolennik demokracji mówił 'konstytuta-prostytuta'.

I za to wszystko (o czterystu trupach - ofiarach majowego zamachu stanu nie wspominając) onże patriotyczny socjalista jest dziś fetowany w naszym pięknym kraju...

rozwiń
Avatar
Gość / 9 listopada 2015 o 20:02
Czy to nie o tym rządzie Józef Piłsudski miał się wyrazić: "Wam kury szczać prowadzić, a nie brać się za politykę"????
Avatar
wyborca / 9 listopada 2015 o 18:46

Dzisiejszy PPS a tymbardziej Partia Razem mają niewiele by nie powiedzieć  nic wspólnego z patriotycznym, przedwojennym PPSem. Przedwojenny PPS to dzisiejszy PIS. Natomiast wspólczesna polska lewica bardziej przypomina mi SDKPiL. Smutne, ale prawdziwe

Avatar
Gość / 9 listopada 2015 o 15:54

hmm podejrzewam że za PPS robi tu Grzegorz Nowicki - oddelegowany działacz Twojego Ruchu ;-)
charakterystyczne jest że nie było ani jednej szturmówki PPS ;-)
...
historie rządu Daszyńskiego lepiej niż od komunistów i zboczeńców lepiej ponawać z wiarygodnych źródeł
polecam np to http://naszeblogi.pl/58409-rzad-ludowy

"należy zgodzić się z opinią Mieczysława Niedziałkowskiego, że „w tym tragicznie trudnym położeniu Tymczasowy Rząd Ludowy w Lublinie skierował stanowczo, po męsku, nieodwołalnie, budownictwo państwowe na szlak demokracji, ściśle mówiąc demokracji parlamentarnejW Lublinie, w dniu 7 listopada 1918 r., zadano cios śmiertelny komunizmowi w Polsce”."

Ta opinia Mieczysława Niedziałkowskiego - wybitnego działacza PPS związana była z ciosem jaki rząd Daszyńskiego zadał komunistycznej radzie delegatów...
Współczesni komuniści z partii Razem i ich przydupasy od Palikota zdaje się mało wiedzą o historii ;-)

hmm podejrzewam że za PPS robi tu Grzegorz Nowicki - oddelegowany działacz Twojego Ruchu ;-)
charakterystyczne jest że nie było ani jednej szturmówki PPS ;-)
...
historie rządu Daszyńskiego lepiej niż od komunistów i zboczeńców lepiej ponawać z wiarygodnych źródeł
polecam np to http://naszeblogi.pl/58409-rzad-ludowy

"należy zgodzić się z opinią Mieczysława Niedziałkowskiego, że „w tym tragicznie trudnym położeniu Tymc... rozwiń

Avatar
stefan / 9 listopada 2015 o 15:40

Szanowny Kolego - coś Ci się pozajączkowało i mylisz lewicę z bolszewią!

PiS to mentalni bolszewicy - ale tyle mają wspólnego z lewicą, co komuna z komunią...

nie zajmuję się analizą psychologiczną poszczególnych "wybitnych" przedstawicieli gatunku (którzy widzą np. mgłę, wypowiedzenie wojny Polsce etc), tylko tzw. programem politycznym a bardziej głoszonymi poglądami w sprawach gospodarczych i stąd oczywisty wniosek PiS=socjalizm czyli lewica.

nie zajmuję się analizą psychologiczną poszczególnych "wybitnych" przedstawicieli gatunku (którzy widzą np. mgłę, wypowiedzenie wojny Polsce etc), tylko tzw. programem politycznym a bardziej głoszonymi poglądami w sprawach gospodarczych i stąd oczywisty wniosek PiS=socjalizm czyli lewica.

rozwiń
Avatar
Gość / 9 listopada 2015 o 15:00
To już prawie 100 lat tego bajzlu ! Miejmy nadzieję, że kolejnych stu lat już nie będzie !!! Europa popełnia błędy , ale chyba nie aż takie, by w jej sercu istniał taki grajdoł ...?
Avatar
Gość / 9 listopada 2015 o 12:20
Działacze i członkiem PPS był Józef Piłsudski.
Avatar
Gość / 9 listopada 2015 o 10:11
Dlaczego czerwoni zaczęli się wstydzić czerwonych flag?
Avatar
crx / 10 listopada 2015 o 16:28

Dlaczego prowadzicie wlasna cenzure ukierunkowujecie Wpisy do wlasnych upodoban Chyba odezwal sie w was Upior sztandaru ludu wy..... Lic dziennikarzy co Slozyli Owczesnej redakcji stare ramory nie reformuja sie To staje sie byc nibezpieczne

Skoro puszczają moje wpisy,  to nie zgodzę się z tą opinią !!! A jadę równo po wszystkich, a najbardziej po sobie ! Pozdrawiam i życzę udanego długiego weekendu ;-)

Avatar
Gość / 10 listopada 2015 o 01:30
Dlaczego prowadzicie wlasna cenzure ukierunkowujecie Wpisy do wlasnych upodoban Chyba odezwal sie w was Upior sztandaru ludu wy..... Lic dziennikarzy co Slozyli Owczesnej redakcji stare ramory nie reformuja sie To staje sie byc nibezpieczne
Avatar
Gość / 9 listopada 2015 o 22:31

Czy to nie o tym rządzie Józef Piłsudski miał się wyrazić: "Wam kury szczać prowadzić, a nie brać się za politykę"????

Nie, nie o tym rządzie.

Ów dyktator-zamordysta był łaskaw wypowiedzieć się w tak parlamentarny sposób o parlamentarzystach - czyli posłach.

Zaś o Konstytucji ten zwolennik demokracji mówił 'konstytuta-prostytuta'.

I za to wszystko (o czterystu trupach - ofiarach majowego zamachu stanu nie wspominając) onże patriotyczny socjalista jest dziś fetowany w naszym pięknym kraju...

Nie, nie o tym rządzie.

Ów dyktator-zamordysta był łaskaw wypowiedzieć się w tak parlamentarny sposób o parlamentarzystach - czyli posłach.

Zaś o Konstytucji ten zwolennik demokracji mówił 'konstytuta-prostytuta'.

I za to wszystko (o czterystu trupach - ofiarach majowego zamachu stanu nie wspominając) onże patriotyczny socjalista jest dziś fetowany w naszym pięknym kraju...

rozwiń
Avatar
Gość / 9 listopada 2015 o 20:02
Czy to nie o tym rządzie Józef Piłsudski miał się wyrazić: "Wam kury szczać prowadzić, a nie brać się za politykę"????
Avatar
wyborca / 9 listopada 2015 o 18:46

Dzisiejszy PPS a tymbardziej Partia Razem mają niewiele by nie powiedzieć  nic wspólnego z patriotycznym, przedwojennym PPSem. Przedwojenny PPS to dzisiejszy PIS. Natomiast wspólczesna polska lewica bardziej przypomina mi SDKPiL. Smutne, ale prawdziwe

Avatar
Gość / 9 listopada 2015 o 15:54

hmm podejrzewam że za PPS robi tu Grzegorz Nowicki - oddelegowany działacz Twojego Ruchu ;-)
charakterystyczne jest że nie było ani jednej szturmówki PPS ;-)
...
historie rządu Daszyńskiego lepiej niż od komunistów i zboczeńców lepiej ponawać z wiarygodnych źródeł
polecam np to http://naszeblogi.pl/58409-rzad-ludowy

"należy zgodzić się z opinią Mieczysława Niedziałkowskiego, że „w tym tragicznie trudnym położeniu Tymczasowy Rząd Ludowy w Lublinie skierował stanowczo, po męsku, nieodwołalnie, budownictwo państwowe na szlak demokracji, ściśle mówiąc demokracji parlamentarnejW Lublinie, w dniu 7 listopada 1918 r., zadano cios śmiertelny komunizmowi w Polsce”."

Ta opinia Mieczysława Niedziałkowskiego - wybitnego działacza PPS związana była z ciosem jaki rząd Daszyńskiego zadał komunistycznej radzie delegatów...
Współczesni komuniści z partii Razem i ich przydupasy od Palikota zdaje się mało wiedzą o historii ;-)

hmm podejrzewam że za PPS robi tu Grzegorz Nowicki - oddelegowany działacz Twojego Ruchu ;-)
charakterystyczne jest że nie było ani jednej szturmówki PPS ;-)
...
historie rządu Daszyńskiego lepiej niż od komunistów i zboczeńców lepiej ponawać z wiarygodnych źródeł
polecam np to http://naszeblogi.pl/58409-rzad-ludowy

"należy zgodzić się z opinią Mieczysława Niedziałkowskiego, że „w tym tragicznie trudnym położeniu Tymc... rozwiń

Avatar
stefan / 9 listopada 2015 o 15:40

Szanowny Kolego - coś Ci się pozajączkowało i mylisz lewicę z bolszewią!

PiS to mentalni bolszewicy - ale tyle mają wspólnego z lewicą, co komuna z komunią...

nie zajmuję się analizą psychologiczną poszczególnych "wybitnych" przedstawicieli gatunku (którzy widzą np. mgłę, wypowiedzenie wojny Polsce etc), tylko tzw. programem politycznym a bardziej głoszonymi poglądami w sprawach gospodarczych i stąd oczywisty wniosek PiS=socjalizm czyli lewica.

nie zajmuję się analizą psychologiczną poszczególnych "wybitnych" przedstawicieli gatunku (którzy widzą np. mgłę, wypowiedzenie wojny Polsce etc), tylko tzw. programem politycznym a bardziej głoszonymi poglądami w sprawach gospodarczych i stąd oczywisty wniosek PiS=socjalizm czyli lewica.

rozwiń
Avatar
Gość / 9 listopada 2015 o 15:00
To już prawie 100 lat tego bajzlu ! Miejmy nadzieję, że kolejnych stu lat już nie będzie !!! Europa popełnia błędy , ale chyba nie aż takie, by w jej sercu istniał taki grajdoł ...?
Avatar
Gość / 9 listopada 2015 o 12:20
Działacze i członkiem PPS był Józef Piłsudski.
Avatar
Gość / 9 listopada 2015 o 10:11
Dlaczego czerwoni zaczęli się wstydzić czerwonych flag?
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej 0

11 mln zł trafi do przedsiębiorców z województwa lubelskiego w formie pożyczek na rozwój usług turystycznych. Zgodnie z podpisaną umową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Fundusz Pożyczkowy Lubelskiej Fundacji Rozwoju (LFR) w dalszym ciągu przyjmuje od przedsiębiorców wnioski o pożyczki preferencyjne.

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje 40 0

Śmiertelny wypadek w Modliborzycach (pow. janowski) na drodze krajowej nr 19.

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach 1 0

Organizacja spływów kajakowych graniczną rzeką Bug staje się włodawską specjalnością. Tym bardziej, że ta forma turystyki cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony gości, którzy odwiedzają to miasto.

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu 18 19

Lech Wałęsa odwiedzi Puławy i Zamość. Spotka się z mieszkańcami w ramach Klubu Obywatelskiego.

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie 0 1

Żużlowcy Speed Car Motoru Lublin zgodnie z przewidywaniami wygrali po raz piąty w sezonie i umocnili się na pozycji lidera Nice Pierwszej Ligi Żużlowej.

Wykład: o czym myśli pies
26 maja 2018, 16:00

Wykład: o czym myśli pies 5 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 16 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) odbędzie się wykład O czym myśli pies. Przeprowadzona zostanie także zbiórka na rzecz schroniska.

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina"
Magazyn

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina" 1 0

Ze Sławomirem Błażewiczem, nauczycielem języka polskiego i autorem wydanej właśnie książki „Tajemnice XI gimnazjum. Unia” rozmawiamy o magicznej podróży w czasy renesansu

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy 10 5

Zakłady Azotowe „Puławy” otrzymały akredytację na dostarczanie dwutlenku węgla dla amerykańskiej korporacji PepsiCo. To kolejny, po Coca Coli, gigant spożywczy, który będzie korzystał produkowanych nad Wisłą bąbelków.

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY]

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY] 29 1

O godzinie 19:30 lubelscy żużlowcy podejmą na swoim torze outsidera Nice 1 Ligi Żużlowej - drużynę Wandy Kraków. Fani zgromadzeni na stadionie liczą więc na kolejne zwycięstwo ekipy trenera Dariusza Śledzia

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 2 2

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Orion Dereźnia po nieudanej jesieni wiosną zdecydowanie poprawił grę i wciąż liczy się w walce o utrzymanie. Tym razem zespół trenera Artura Czerwa urwał na własnym boisku punkt Olimpiakosowi Tarnogród strzelając gola w 94 minucie

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych 1 2

Skatepark w Łęcznej czeka duża modernizacja. Rozebrane zostaną żelbetonowe fundamenty, wykonana nowa konstrukcja nawierzchni w postaci nowej płyty. Nowy bieg będą miały schody łączące jej dwie części.

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej 0 7

PIŁKARSKA NICE I LIGA Górnik Łęczna uległ na wyjeździe drużynie Puszczy Niepołomice 0:2 i na dwie kolejki przed zakończeniem sezonu mocno skomplikował sobie szansę na zachowanie miejsca na zapleczu Lotto Ekstraklasy

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut 7 1

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Victoria Łukowa Chmielek prowadziła po niespełna na wyjeździe 2:0 po niespełna godzinie gry z Igrosem Krasnobród, ale więcej bramek w tym meczu nie padło bo jeden z zawodników gospodarzy naruszył nietykalność arbitra