sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Tylko pięć piekarni z regionu może wypiekać cebularze lubelskie. Inne nie mają certyfikatu

Dodano: 19 lipca 2017, 16:13

Cebularz lubelski jest chroniony w UE od 2014 r. Ma go prawo wypiekać zaledwie pięć piekarni w naszym regionie.
Cebularz lubelski jest chroniony w UE od 2014 r. Ma go prawo wypiekać zaledwie pięć piekarni w naszym regionie.

Na półkach sklepów i piekarni królują cebularze, cebulaki i placki z cebulą, ale certyfikowanych cebularzy lubelskich ze świecą szukać. Od trzech lat, od kiedy jest to wyrób chroniony w Unii Europejskiej, o taki certyfikat postarało się zaledwie pięć piekarni z naszego regionu. A niektóre z nich i tak cebularzy lubelskich nie wypiekają.

– W Lublinie nie ma takiej tradycji jak np. w Poznaniu z rogalem świętomarcińskim – przyznaje Jerzy Miszczak, prezes Lubelskiej Izby Rzemieślniczej w Lublinie.

Rogal świętomarciński został zarejestrowany przez Komisję Europejską jako chronione oznaczenie geograficzne (ChOG) dziewięć lat temu. Dziś w dniu Świętego Marcina producenci z Poznania sprzedają średnio 250 ton rogala, a sprzedaż w skali rocznej to 500 ton. Rogal świętomarciński stał się symbolem Poznania, a certyfikat na jego wyrób ma w sumie 105 firm – cukierni, piekarni i hoteli.

Cebularz lubelski jest chroniony w UE od 2014 r. Ma go prawo wypiekać zaledwie pięć piekarni w naszym regionie.

– Mimo znikomego zainteresowania producentów myślę, że było warto robić to zastrzeżenie – przekonuje Miszczak. – To jest nobilitacja i prestiż, że Lublin taki produkt posiada.

– Sprzedajemy cebularze, ale nigdy nie myśleliśmy o tym, aby się o certyfikat starać. Może jednak warto byłoby się nad tym pomyśleć? – zastanawia się Krzysztof Grodek, prezes Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Ludwinie.

– Na początku było zainteresowanie certyfikatami, ale wypiek cebularza lubelskiego wiąże się z określonymi wymogami i kosztami – mówi prezes Lubelskiej Izby Rzemieślniczej w Lublinie. – Inni robią cebularze np. nie używając maku, bo nie chcą płacić. Stąd też na rynku tak mało certyfikowanych cebularzy lubelskich.

Koszt związany z uzyskaniem certyfikatu to nieco ponad 300 zł. Zdaniem Artura Goławskiego, który wspólnie z żoną prowadzi Piekarnię Kuźmiuk w Lublinie, nie tylko te koszty odstraszają piekarzy.

– Do piekarni musi przyjść urzędnik z Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Przy nim przygotowuje się partię cebularza. Może piekarnie boją, że ta wizyta to pewnego rodzaju kontrola? – podejrzewa Goławski.

Piekarnia Kuźmiuk posiada certyfikat na wypiek cebularza lubelskiego, ale… go nie wypieka. – Robimy swojego cebularza, według naszej rodzinnej tradycji – mówi Goławski. I dodaje, że ostatnio gościł lublinerów, którzy uczestniczyli w zjeździe przedwojennych mieszkańców miasta. – Nasze cebularze bardzo im smakowały – podkreśla Goławski.

– Mamy cebularze w trzech rozmiarach, także te lubelskie – usłyszeliśmy w innej piekarni, która ma certyfikat na wypiek cebularzy lubelskich. – Większym zainteresowaniem cieszą się natomiast małe cebularze, które wypiekamy na miejscu w sklepach firmowych i sieciowych.

Cebularz lubelski

To wyrób piekarniczy w formie okrągłego placka, o średnicy 5-25 cm i grubości ok. 1,5 cm. Ciasto wyrabia się z pszennej mąki z dodatkiem mleka i masła. Na powierzchni placka powinien być farsz z grubo pokrojonej cebuli wymieszanej z makiem, solą i olejem roślinnym.

O wpisanie cebularza lubelskiego go do unijnego Rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych ubiegało się Stowarzyszenie Partnerstwo Producentów Cebularza Lubelskiego. Unijny certyfikat produkt dostał w 2014 r.

Regionalne Muzeum Cebularza

Dziś rozpoczyna działalność przy ul. Szewskiej 4 w Lublinie. – Będziemy pokazywać jak zrobić cebularza i będziemy o nim opowiadać – mówi Robert Drapała, inicjator powstania takiego muzeum. – Natomiast do degustacji kupiliśmy cebularze lubelskie z certyfikowanej piekarni z Mełgwi – tłumaczy.

Czytaj więcej o: Lublin piekarnia cebularz
cybulosz
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(37) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

cybulosz
cybulosz (25 lipca 2017 o 08:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kto potrafi sam zrobić cebulaża to raczej w sklepie nie kupi. ceertyfikat nie jest potrzebny. potrzebna jest jakość. to co sprzedają€ to jest szit
Rozwiń
Gość
Gość (23 lipca 2017 o 22:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cebularzami niech zachwyca Natenjahu a my mamy wiele potraw - które być może nie smakują Żukowi i Pietrasiewiczom . Ale póki co to jest Polska i tu panuje Bigos ze schabowym a nie jakieś tam cebularze ze śledziem
Rozwiń
Gość
Gość (23 lipca 2017 o 07:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
może nas w końcu wywalą z tego "elitarnego" grona :) i będzie można jeść normalnego cebularza który smakuje
Rozwiń
Krzesimir
Krzesimir (21 lipca 2017 o 18:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Podobno sprawą ma się zająć Timmermans. Jak ktoś zje cebularza bez certyfikatu będzie pozbawiony obywatelstwa UE.
Rozwiń
Gość
Gość (20 lipca 2017 o 19:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
będziecie ścigać tych co pieką swoje bułki z cebulą? że też dziennikarze zajmują się takimi głupotami, z tego artykułu nic nie wynika dla przeciętnego zjadacza chleba, oprócz tego że do kolejnej sfery życia wchodzi nam z butami urzędnik z instytucji o której pierwszy raz słyszę
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (37)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!