wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Uczelnie kuszą: Zacznij studia bez matury, zdasz za rok. Ministerstwo: To naruszanie prawa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 lipca 2014, 13:30

- Nie zdałeś matury? Nie szkodzi, i tak możesz studiować - zachęcają prywatne uczelnie. I proponują tym, którym nie powiodło się na egzaminie dojrzałości, studia w charakterze wolnego słuchacza. - To naruszenie prawa - kwituje takie praktyki ministerstwo

Ofertę dla tych, którym powinęła się noga na maturze, można znaleźć np. na stronie internetowej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

Mimo braku świadectwa dojrzałości można zostać wolnym słuchaczem na dowolnym kierunku, chodzić na zajęcia, podchodzić do zaliczeń i egzaminów. A po zaliczeniu pierwszego roku i zdaniu matury automatycznie znaleźć się na II roku. Na podobną propozycję natknęliśmy się też na stronie Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego o takich praktykach mówi wprost: "To naruszenie obowiązujących przepisów”. I przypomina, że polskie prawo nie dopuszcza możliwości odbywania studiów w charakterze wolnego słuchacza.

- Sporadycznie, w okresie rekrutacji na studia, telefonują do nas osoby, które nie zdały egzaminu maturalnego z pytaniem, czy mogą podjąć studia w charakterze "wolnego słuchacza”. Zawsze udzielamy informacji, że brak jest podstaw do podjęcia studiów bez świadectwa dojrzałości - tłumaczy zespół prasowy resortu.

Takich praktyk nie stosują uczelnie państwowe. - Samo uczęszczanie na zajęcia jest dozwolone, bo wykłady mają charakter otwarty. Ale niemożliwe byłoby dopuszczenie takiej osoby do jakichkolwiek egzaminów. Na taką formułę nie mógłbym się zgodzić - komentuje prof. Stanisław Michałowski, rektor UMCS.

Władze WSPiA w swojej ofercie nie widzą jednak nic złego. - Obowiązuje ona od dwóch lub trzech lat. Zazwyczaj korzystało z niej zaledwie kilka osób - mówi Grzegorz Wójcikowski, kanclerz uczelni. - Trzeba na to spojrzeć z punktu widzenia człowieka, który zaliczył potknięcie i nie chce tracić roku. Nie chcemy przeszkadzać młodym ludziom, tylko dać im szansę - dodaje.

- Jesteśmy otwartą instytucją i stwarzamy możliwość uczestnictwa w zajęciach bez nadawania statusu studenta i możliwości korzystania wynikających z tego tytułu przywilejów - mówi z kolei prof. Mirosław Jarosz, rektor WSEI. Zaznacza jednak, że wolny słuchacz nie może podchodzić do egzaminów, a po zdaniu matury nie jest przyjmowany na drugi, ale na pierwszy rok studiów.

Tymczasem jeszcze wczoraj na stronie uczelni można było przeczytać, że wolnym słuchaczom po uzyskaniu świadectwa maturalnego uznane zostaną wszystkie zaliczone przedmioty i zdane egzaminy, będą mogli też liczyć na przyjęcie na indywidualny tok studiów. Po naszej rozmowie z rektorem Jaroszem te informacje zniknęły z witryny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Lublin edukacja studia uczelnie
Gość
Karyzma39
Aga
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (29 grudnia 2014 o 16:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Może bierzmy na studia od razu po przedszkolu? Ja skończyłam dwa kierunki na uczelniach państwowych i jestem zadowolona :) a jak ktoś nie ma matury jest osioł totalny nic dodać nic ująć jak nie pojmuje rzeczy z wiedzy ogólnej jak pojmie rzeczy specjalistyczne? Ludzie bez matury którzy chcą iść na studia są żenujący :) serdecznie pozdrawiam :)

z twojego tekstu mogę tylko wnioskować że twój nos nosisz na czole i do tego brak tobie dystansu do ludzi nazywając ich osłami... pytanie" gdzie tobie przyszyli uszy... 

Rozwiń
Karyzma39
Karyzma39 (29 grudnia 2014 o 16:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Absolwenci tych uczelni posiadają wiedzę na poziomie żenady.

jak możesz tak się wypowiadać... jeśli studiujesz na państwowej to jaki poziom pokazujesz sam.... czyżby " student" pisze się przez

" ó ".... supiiii. Ja studiuję w Berlinie nie posiadając matury jestem zadowolony tym bardziej że wiadomości teoretyczne wzbogacam przez staż praktyczny już od 7 lat.

Rozwiń
Aga
Aga (7 lipca 2014 o 15:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Może bierzmy na studia od razu po przedszkolu? Ja skończyłam dwa kierunki na uczelniach państwowych i jestem zadowolona :) a jak ktoś nie ma matury jest osioł totalny nic dodać nic ująć jak nie pojmuje rzeczy z wiedzy ogólnej jak pojmie rzeczy specjalistyczne? Ludzie bez matury którzy chcą iść na studia są żenujący :) serdecznie pozdrawiam :)

Rozwiń
K.S.
K.S. (4 lipca 2014 o 00:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

..i dzięki takiemu systemowi edukacji każda, bez mała, kasjerka w Piotr i Paweł, IKEA tudzież podobnych może zabłysnąć dyplomem magistra... Z ciężkim sercem napisać muszę, że i moja kochana Alma Mater (KUL) od jakiegoś czasu prezentuje podobny poziom....

Rozwiń
Gość
Gość (4 lipca 2014 o 00:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

kasa kasa kasa nic inego po co rezygnować z studenta skoro płaci nie umie matymatyki to nic zapłaci za warunek może tą matme z 1 roku poprawi na 3 roku  ale pieniądze przez następne 2 lata płyną i o co chodzi

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!