środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Uczniowie czekają na światła. W tym roku zabrakło pieniędzy

Dodano: 21 grudnia 2017, 07:10
Autor: ask, drs

Światła miały być gotowe pod koniec tego roku. Taki termin określił Zarząd Dróg i Mostów ogłaszając przetarg na montaż sygnalizacji. Z przetargu nic nie wyszło
Światła miały być gotowe pod koniec tego roku. Taki termin określił Zarząd Dróg i Mostów ogłaszając przetarg na montaż sygnalizacji. Z przetargu nic nie wyszło (fot. Maciej Kaczanowski)

Rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 32 niepokoją się, że na przejściu dla pieszych w drodze do szkoły nie ma osób przeprowadzających dzieci.

– Przejścia są bardzo niebezpieczne, bo usytuowane na ulicy Krańcowej pomiędzy dwoma wielkimi skrzyżowaniami – opowiadają. – Bardzo często dochodzi tam do ekstremalnych sytuacji. W ostatni piątek grupka dzieci wracających ze szkoły w ostatniej chwili zdążyła uskoczyć przed jadącym z ogromną prędkością samochodem.

Dyrekcja szkoły zna problem. – Rzeczywiście jeden z rodziców informował nas o niebezpiecznym zdarzeniu. Gdy uczniowie przechodzili przez przejście, jeden z kierowców zatrzymał się, by ich przepuścić, a drugi przejechał nie zatrzymując się – przyznaje Ewa Gęca, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 32 w Lublinie. – Dlatego zarówno na naszej stronie internetowej, jak i przez informacje w dzienniku elektronicznym zwróciliśmy się do rodziców z prośbą o zabezpieczenie bezpieczeństwa dzieci w drodze do szkoły.

Sytuacja jest niebezpieczna, bo jedna z osób przeprowadzających dzieci przez przejście od dwóch tygodni jest na zwolnieniu lekarskim. Szkoła od dłuższego czasu próbuje zatrudnić też dodatkową osobę na pół etatu. Bez rezultatu.

– Gdy tylko osoba przeprowadzająca dzieci wróci do pracy i znajdziemy kolejnego pracownika, dzieci znów będą przeprowadzane przez przejście w godzinach pracy szkoły, czyli od godz. 7.30 do 17.30 – podkreśla Ewa Gęca. – Czekamy też na montaż sygnalizacji świetlnej, która całkowicie rozwiąże problem przechodzenia dzieci przez ruchliwą jezdnię.

Okoliczni mieszkańcy przechodzą przez Krańcową z duszą na ramieniu i od wielu lat proszą Ratusz, by zamontował tutaj sygnalizację świetlną. Napisali nawet w tej sprawie obywatelski projekt uchwały, który pod koniec 2014 roku złożyli do Rady Miasta wraz z podpisami ponad tysiąca osób. Radni jednogłośnie poparli tę prośbę w styczniu 2015 r., ale sygnalizacji nie ma tutaj do dziś.

Światła miały być gotowe pod koniec tego roku. Taki termin określił Zarząd Dróg i Mostów ogłaszając przetarg na montaż sygnalizacji. Z przetargu nic nie wyszło, bo miastu zabrakło pieniędzy. Oferta uznana za najkorzystniejszą opiewała na 344 tys. zł, podczas gdy miasto zarezerwowało na światła jedynie 141 tys. zł. W drugim przetargu miasto dołożyło nieco pieniędzy i budżet na światła wzrósł do 179 tys. Ale i tym razem nie udało się wybrać wykonawcy, bo najtańsza firma życzyła sobie 334 tys.

Sygnalizacja ma być zamontowana dopiero w przyszłym roku. Prezydent chce zarezerwować na ten cel 330 tys. złotych. Tyle wpisał do projektu budżetu na 2018 r.

hej
tak czy nie
Użytkownik niezarejestrowany
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

hej
hej (21 grudnia 2017 o 12:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jjj napisał:
To nie mogą nauczyciele w ramach jakiś dyżurów tego robić?
 spieprzaj, to sobie malpo stój, mają na 500+ za pieprzenie się i rozmnażanie to i na to też mają
Rozwiń
tak czy nie
tak czy nie (21 grudnia 2017 o 10:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dobrze rozumiem, że teraz będą dwie nowe sygnalizacje świetlne na Krańcowej? Na opisywanym przejściu i przy ulicy Elektrycznej? Super. Na pewno dzięki temu zmniejszą się korki i płynnie będzie można przejechać. Proponuję jeszcze wyznaczyć buspasy. Zarówno to przejście jak i przy Elektrycznej powinny zostać zlikwidowane. Są przejścia z sygnalizacją przy DMM i Długiej.
Rozwiń
Gość
Gość (21 grudnia 2017 o 10:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bo wymaganie od kierowców, żeby jeździli wolno, z przepisami, nie zasuwali i zwalniali (zgodnie z przepisami) przed pasami jest niewykonalne. Kierowcy polscy bardzo zawsze się spieszą. Na swój pogrzeb...
Rozwiń
Żukowisko
Żukowisko (21 grudnia 2017 o 10:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sorki mieszkańcy, ale nowa kostka na deptaku za kwotę czterech takich sygnalizacji jest ważniejsza od bezpieczeństwa waszych dzieci. Krzysztof Stonka
Rozwiń
jjj
jjj (21 grudnia 2017 o 09:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To nie mogą nauczyciele w ramach jakiś dyżurów tego robić?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!