poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Uczniowie dostaną prezent od samorządu? Głosowanie pod znakiem zapytania

Autor: Dominik Smaga

(fot. Maciej Kaczanowski \ archiwum)

Pod znakiem zapytania stanęły dzisiejsze głosowania radnych nad przyznaniem uczniom darmowych przejazdów komunikacją miejską. Powód jest dość błahy: Do Ratusza nie dotarła opinia jednego z trzech związków zawodowych, które pytał o zdanie w tej sprawie.

To właśnie od radnych zależy, czy dzieci i młodzież będą bezpłatnie jeździć po Lublinie komunikacją miejską. Do Rady Miasta trafiły aż dwa pomysły na taką ulgę: jeden wyszedł od prezydenta, drugi od radnych PiS.

Prezydencki pomysł zakłada przyznanie bezpłatnych przejazdów wszystkim dzieciom, które nie zaczęły nauki (teraz za darmo jeżdżą tylko dzieci do lat 4), uczniom podstawówek i wygaszanych klas gimnazjalnych. Z kolei PiS proponuje darmową jazdę dla dzieci w wieku przedszkolnym, mieszkających w Lublinie uczniów podstawówek, wygaszanych gimnazjów i szkół ponadpodstawowych, ale nie dłużej niż do ukończenia 21. roku życia.

Teoretycznie większe szanse ma projekt prezydenta, bo stoi za nim koalicja licząca 16 radnych, natomiast o jeden głos mniej ma klub radnych PiS.

Ale nie jest wykluczone, że głosowania nie będzie dziś wcale. Wczoraj po południu Ratusz wciąż nie miał kompletu opinii od związków zawodowych, które prosił o zdanie na temat prezydenckiej wersji ulg dla dzieci i młodzieży.

– Projekt uchwały wysłano z prośbą o opinię do trzech związków zawodowych, a odpowiedź przysłały dwa – informuje Anna Zalewska z Zarządu Transportu Miejskiego. Brakuje jeszcze odpowiedzi z OPZZ.

Czy prezydencki projekt może trafić pod głosowanie bez opinii OPZZ? – To, że czekamy na opinie to dobry obyczaj, który trwa 20 lat. Zwłaszcza, że sami o tę opinię prosimy – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. Nie wyklucza, że jeśli pismo nie dotrze, to głosowanie nad projektem prezydenta będzie odłożone na później. W tej sytuacji mogłoby też nie dojść do przyjęcia konkurencyjnego projektu.

Roczny koszt ulgi w wersji prezydenta jest przez niego szacowany na kwotę od 2,7 mln do 2,9 mln zł. O tyle miałyby zmaleć wpływy do kasy miasta ze sprzedaży biletów. Na znacznie większą kwotę, niemal 8 mln zł rocznie, został przez Ratusz oszacowany skutek wprowadzenia ulgi w wariancie proponowanym przez PiS.

SONDA
Liczba głosów: 1870

Darmowa komunikacja miejska w Lublinie:

21.23 %
Powinna być dla uczniów podstawówek i gimnazjów
31.6 %
Powinna być dla wszystkich uczniów do 21. roku życia
47.17 %
Nie powinna być dla nikogo
Słucham
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Słucham
Słucham (12 października 2017 o 15:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Są też dzieci które np nie zdały i co uczą się np w gimnazjum a wiekiem przekraczają 15 lat też powinni mieć darmowe przejazdy wg mnie 
Rozwiń
Gość
Gość (12 października 2017 o 09:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przeczytałam wpis że te dzieci będa pracowac na moja emeryturę? Nie prawda, na swoja emeryturę pracuje już 42 lata i nie potrzebuję niczyjej łaski. To jak wpłacam do banku na lokatę, to jeśli potem wybieram pieniądze to jeśli są to nie te same banknoty, top też ktoś na mnie składał pieniądze? Bzdury, oddajcie mi moje wpłacone pieniądze.
Rozwiń
Gość
Gość (12 października 2017 o 09:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Prezent nie od rządu tylko od nas dorosłych pracujących- bo to my zapłacimy za te wszystkie ulgi-bo ceny biletów dla nas wzrosną. Ja sie na to nie zgadzam, dostali 500+ więc maja na opłaty za bilety, zreszta i tak zniżkowe.
Rozwiń
Gość
Gość (12 października 2017 o 09:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wyniki sondy prawie połowa jest za tym żeby ulgi nie były dla nikogo .. pazerne polaczki ja nie mam to i ktoś nie będzie miał. . Te dzieciaki będą zap.. na waszą emeryturę
Rozwiń
Gość
Gość (12 października 2017 o 09:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pomysł PiS-u oznacza podwyżkę cen biletów. Nie ma zgody na takie rozwiązanie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!