poniedziałek, 29 maja 2017 r.

Lublin

Uderzą nas po kieszeni

Dodano: 29 grudnia 2002, 21:47

W 2003 roku będziemy płacić wyższe podatki od nieruchomości i z tytułu posiadania psów. Wzrost opłat lokalnych zafundowały swoim mieszkańcom samorządy największych miast Lubelszczyzny. Wyjątkiem jest Biała Podlaska, w której przyszłoroczne stawki podatkowe pozostaną na dotychczasowym poziomie.

Czworonogi kosztują

Obowiązkowe opłaty za posiadanie psa z pewnością nie ucieszą mieszkańców Zamościa, którzy od 2000 r. w ogóle nie płacili takiego podatku. Zgodnie z uchwałą zamojskich radnych roczny podatek z tego tytułu wyniesie 30 zł. Więcej będą też płacić mieszkańcy Lublina – opłaty wzrosną o 5 zł (do 40 zł). Mniej, bo połowę tej kwoty, będą płacić za psy emeryci i renciści. W Chełmie podatek wzrośnie o 2 zł i będzie wynosił rocznie 32 zł. O złotówkę wzrośnie podatek za posiadanie psa w Hrubieszowie. 50-procentowe upusty przewidziano dla emerytów i rencistów.

Więcej za nieruchomości

O 6 groszy wzrośnie podatek od nieruchomości w Lublinie. Nowa stawka za mkw. wyniesie 0,34 zł.
– W sposób specjalny Rada Miejska potraktowała strefę Lublin–Zadębie. Z myślą o przedsiębiorcach obniżono tu maksymalnie stawki podatkowe. Opłata za grunty wyniesie 0,31 gr za mkw., a za mkw. budynków, zajętych pod działalność gospodarczą – 8,66 zł – informuje Mirosław Kalinowski, rzecznik prasowy UM w Lublinie.
W Zamościu podatek od nieruchomości wzrośnie o 2 gr i wyniesie 0,51 zł za mkw. powierzchni użytkowej. Dla właściciela mieszkania o pow. 100 mkw. roczny podatek wyniesie 51 zł i będzie o 2 zł wyższy, niż w roku obecnym.
Również o 2 gr wzrośnie podatek od budynków mieszkalnych w Chełmie, tj. do 0,44 gr za mkw. – Średnio podatek od nieruchomości wzrośnie u nas w przyszłym roku o 4,7 proc. – mówi Teresa Wolik- Dubaj, rzecznik prasowy chełmskiego samorządu. Natomiast w Hrubieszowie podatek od budynków mieszkalnych będzie wyższy w przyszłym roku o 1 grosz i wyniesie 0,41 zł za mkw.

Za środki transportu różnie

Na dotychczasowym poziomie pozostanie w przyszłym roku podatek od środków transportu w Lublinie i Chełmie. W Zamościu podatek ten wzrośnie dla właścicieli samochodów ciężarowych od 3,5 t do 12 t, średnio o 8,5 proc. Równocześnie zamojscy radni obniżyli stawki podatkowe dla samochodów ciężarowych o masie równej lub większej niż 12 t, średnio o 15–20 proc. Dla przykładu, właściciel samochodu ciężarowego o masie 12–13 t zapłaci w przyszłym roku podatek w wysokości 1452 zł, czyli o niecałe 350 zł mniej niż w roku bieżącym.
Stawki podatkowe od środków transportu wzrosną też w Hrubieszowie. W zależności od rodzaju pojazdu i jego wieku trzeba będzie zapłacić od 10 do 50 zł więcej niż w tym roku.
Wzrostu lokalnych podatków nie muszą obawiać się mieszkańcy Białej Podlaskiej, gdzie zdecydowano o utrzymaniu stawek podatkowych na poziomie z tego roku. – Nie będziemy podnosić podatków na następny rok. W ten sposób chcemy „pójść na rękę” naszym przedsiębiorcom i lokalnej społeczności – mówi Rudolf Somerlik, dyr. gabinetu prezydenta Białej Podlaskiej.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!