czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

W 2003 roku będziemy płacić wyższe podatki od nieruchomości i z tytułu posiadania psów. Wzrost opłat lokalnych zafundowały swoim mieszkańcom samorządy największych miast Lubelszczyzny. Wyjątkiem jest Biała Podlaska, w której przyszłoroczne stawki podatkowe pozostaną na dotychczasowym poziomie.

Czworonogi kosztują

Obowiązkowe opłaty za posiadanie psa z pewnością nie ucieszą mieszkańców Zamościa, którzy od 2000 r. w ogóle nie płacili takiego podatku. Zgodnie z uchwałą zamojskich radnych roczny podatek z tego tytułu wyniesie 30 zł. Więcej będą też płacić mieszkańcy Lublina – opłaty wzrosną o 5 zł (do 40 zł). Mniej, bo połowę tej kwoty, będą płacić za psy emeryci i renciści. W Chełmie podatek wzrośnie o 2 zł i będzie wynosił rocznie 32 zł. O złotówkę wzrośnie podatek za posiadanie psa w Hrubieszowie. 50-procentowe upusty przewidziano dla emerytów i rencistów.

Więcej za nieruchomości

O 6 groszy wzrośnie podatek od nieruchomości w Lublinie. Nowa stawka za mkw. wyniesie 0,34 zł.
– W sposób specjalny Rada Miejska potraktowała strefę Lublin–Zadębie. Z myślą o przedsiębiorcach obniżono tu maksymalnie stawki podatkowe. Opłata za grunty wyniesie 0,31 gr za mkw., a za mkw. budynków, zajętych pod działalność gospodarczą – 8,66 zł – informuje Mirosław Kalinowski, rzecznik prasowy UM w Lublinie.
W Zamościu podatek od nieruchomości wzrośnie o 2 gr i wyniesie 0,51 zł za mkw. powierzchni użytkowej. Dla właściciela mieszkania o pow. 100 mkw. roczny podatek wyniesie 51 zł i będzie o 2 zł wyższy, niż w roku obecnym.
Również o 2 gr wzrośnie podatek od budynków mieszkalnych w Chełmie, tj. do 0,44 gr za mkw. – Średnio podatek od nieruchomości wzrośnie u nas w przyszłym roku o 4,7 proc. – mówi Teresa Wolik- Dubaj, rzecznik prasowy chełmskiego samorządu. Natomiast w Hrubieszowie podatek od budynków mieszkalnych będzie wyższy w przyszłym roku o 1 grosz i wyniesie 0,41 zł za mkw.

Za środki transportu różnie

Na dotychczasowym poziomie pozostanie w przyszłym roku podatek od środków transportu w Lublinie i Chełmie. W Zamościu podatek ten wzrośnie dla właścicieli samochodów ciężarowych od 3,5 t do 12 t, średnio o 8,5 proc. Równocześnie zamojscy radni obniżyli stawki podatkowe dla samochodów ciężarowych o masie równej lub większej niż 12 t, średnio o 15–20 proc. Dla przykładu, właściciel samochodu ciężarowego o masie 12–13 t zapłaci w przyszłym roku podatek w wysokości 1452 zł, czyli o niecałe 350 zł mniej niż w roku bieżącym.
Stawki podatkowe od środków transportu wzrosną też w Hrubieszowie. W zależności od rodzaju pojazdu i jego wieku trzeba będzie zapłacić od 10 do 50 zł więcej niż w tym roku.
Wzrostu lokalnych podatków nie muszą obawiać się mieszkańcy Białej Podlaskiej, gdzie zdecydowano o utrzymaniu stawek podatkowych na poziomie z tego roku. – Nie będziemy podnosić podatków na następny rok. W ten sposób chcemy „pójść na rękę” naszym przedsiębiorcom i lokalnej społeczności – mówi Rudolf Somerlik, dyr. gabinetu prezydenta Białej Podlaskiej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!