wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

"Uhonorujcie Sztumberk-Rychtera, zakończcie spór o przemianowanie ulicy"

Dodano: 27 marca 2017, 17:56

Od dłuższego czasu Lublin jest na ustach Polski w związku z – delikatnie ujmując – sporem o to, czy ulica Lucyny Herc może i powinna nosić imię jednego z żołnierzy wyklętych. Kontrowersje budzi interpretacja konspiracyjnej działalności kandydata.

Chcąc konstruktywnie zmierzać do kompromisu w tej sprawie, Towarzystwo Jana Karskiego wystąpiło do Rady Miasta z propozycją, aby pochylić się nad kandydaturą pułkownika Tadeusza Sztumberk-Rychtera, jednej z najbardziej brawurowych postaci Polski Podziemnej, a ponadto zaprzyjaźnionego z Janem Karskim od czasu pierwszej praktyki tegoż w 5 Dywizjonie Artylerii Konnej, po kampanię wrześniową i działalność konspiracyjną.

W piśmie do Rady Miasta, sygnowanym przez Jacka Woźniaka, sekretarza Towarzystwa Jana Karskiego, czytamy m.in.:

„Podkreślamy, iż Tadeusz Sztumberk-Rychter („Żegota”) był ściśle związany w swej działalności z Lubelszczyzną i Lublinem. Informacje na ten temat są szeroko dostępne.

M.in. wsławił się we wrześniu 1943 roku atakiem na więzienie w Biłgoraju i uwolnieniem 72 więźniów, w tym wybitnego uczonego profesora Ludwika Ehrlicha, prekursora koncepcji prawa suwerenności narodów (wykładowcy i mentora Jana Karskiego z czasów studiów we Lwowie).

Szczególnie znaczący jest związek Tadeusza Sztumberk-Rychtera z pracą w strukturach wywiadu Komendy Głównej ZWZ-AK, a potem ze szlakiem bojowym 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, którą ostatecznie dowodził i jako jej dowódca został podstępnie aresztowany przez NKWD w Kozłówce koło Lubartowa i porwany do Rosji Sowieckiej.

Uważamy, iż Postać ta nie może być dla nikogo kontrowersyjna i może jedynie łączyć, a nie dzielić oraz inspirować do współdziałania całą Radę Miasta”.

Apel Towarzystwa wspierają rodziny zarówno Jana Karskiego, jak i Ludwika Ehrlicha – wybitnego uczonego, twórcy zrębów prawa narodów, po wojnie i utracie Lwowa związanego z Uniwersytetem Jagiellońskim, przyjaciela arcybiskupa Karola Wojtyły.

Córka Ehrlicha, Krystyna Konstancja, pod zakonnym imieniem Emilia Ehrlich i doktoracie z biblistyki, była w Stolicy Apostolskiej bliską współpracownicą papieża Jana Pawła II, prowadząc jego prywatną bibliotekę, konsultując w zakresie biblistyki dokumenty papieskie, a nawet sekretarzując jednemu z synodów biskupich.

Zmarła w 2006 roku i została pochowana w Krakowie. Syn Andrzej, były powstaniec warszawski, jest wybitnym tłumaczem języka angielskiego. Ich ojca ocalił Tadeusz Sztumberk-Rychter.

Czytaj więcej o: Lublin IPN Lucyny Herc Lublin
Andy
Patriota
Użytkownik niezarejestrowany
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Andy
Andy (29 marca 2017 o 10:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zgadzam się z tobą. Ale musi to być nowa ulica, a nie zmiana nazwy z jednej na drugą, gdyż Lucyna Herc też na nią zasługuje.
Rozwiń
Patriota
Patriota (28 marca 2017 o 18:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tadeusz Sztumberk-Rychter Dowódca 27 Wołyńskiej zasłużył po stokroć na tę ulicę.
Rozwiń
Gość
Gość (28 marca 2017 o 15:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Moze być ponieważ nie jest ważne to co robił i gdzie pracował w PRL ale to gdzie walczył, w jakich oddziałach i pod czyim dowództwem w czasie wojny. Przecież walczył i należał do AK. Nie widzę problemu. Bandytą nie był
Rozwiń
Gość
Gość (28 marca 2017 o 11:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tadeusz Stumberk-Rychter był w czasach PRL dyrektorem kombinatu chemicznego, członkiem PAX (stowarzyszenie katolików popierających komunistów), zasiadał też we władzach ZBOWiD. Piękna "opozycyjna" postawa i kariera...
Rozwiń
Gość
Gość (28 marca 2017 o 09:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lucyna Herc była prawdziwym żołnierzem wojska polskiego. Oficer, spadochroniarka, instruktorka saperska, zwiadowca. Ciężko ranna w czasie forsowania Wisły przez oddziały WP skierowane do udzielenia pomocy Powstaniu Warszawskiemu. Straciła obie nogi i zmarła z ran w szpitalu. Kapitan Wojska Polskiego. Pośmiertnie odznaczona orderem Virtuti Militari. Nie zasługuje na ulicę w Lublinie?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!