wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Ujawnią swoje majątki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 grudnia 2002, 22:06

Prezydent Lublina nie ma samochodu, za to buduje dom. Jego odpowiednik w Białej Podlaskiej ma auto, ale i długi.
A prezydent Zamościa postawił na rolnictwo; w swoim gospodarstwie hoduje świniľe i konie.

Tego typu informacje na temat swoich majątków już od 1 stycznia będą musieli ujawnić wszyscy samorządowcy.
– Chodzi o stworzenie nowych, a jednocześnie zaostrzenie istniejących procesów antykorupcyjnych – wyjaśnia cel wprowadzenia nowej ustawy Elżbieta Kruk, lubelska posłanka Prawa i Sprawiedliwości.
Kogo dotyczy nowe prawo? Marszałków województwa, starostów, prezydentów, burmistrzów, wójtów i ich zastępców oraz radnych wszystkich szczebli. Z majątku będą się musieli wyspowiadać m.in. dyrektorzy szpitali, gminnych szkół, przedszkoli i domów kultury. Oprócz swoich majątków będą musieli także podać informacje o działalności gospodarczej ich bliskich, a także zatrudnieniu rodziny (włącznie z krewnymi) w jednostkach gminy.
– Ja sam nie mam nic do ukrycia, ale jest to trochę ryzykowne. Te informacje mogą wykorzystać złodzieje – mówi Hieronim Gołofit, wójt gminy Konopnica. – Jednak z drugiej strony jeśli ktoś nie chce pokazywać majątku, to nie powinien starać się o stanowisko w samorządzie.
Choć do wejścia w życie nowej ustawy pozostały jeszcze trzy tygodnie, już wczoraj zapytaliśmy samorządowców, co ujawnią w styczniu.
* Andrzej Czapski, prezydent Białej Podlaskiej, jeździ czteroletnim lanosem. Mieszka w domu o powierzchni 160 mkw. Zamiast oszczędności ma długi – 5 tys. zł.
* Krzysztof Grabczuk, prezydent Chełma, który niedawno nie mógł doszukać się 68 mln zł w kasie miasta i z tego powodu wylądował w szpitalu, sam nie ma żadnych oszczędności. Głównie z tego powodu, że zarobione pieniądze inwestuje we własną firmę. Jeździ 3-letnim nissanem, ma mieszkanie o pow. 72 mkw. warte ok. 70 tys. zł oraz dom odziedziczony po rodzicach w Chylinie (gm. Cyców) za blisko 30 tys. zł. Poza tym domek i działkę letniskową nad Jeziorem Białym.
* Oszczędności nie posiada także Marcin Zamoyski, prezydent Zamościa. Ma za to dużo ziemi – aż 520 hektarów, na których uprawia zboże i hoduje świnie i konie.
* Niedawna kampania wyborcza nie nadszarpnęła mocno oszczędności prezydenta Lublina Andrzeja Pruszkowskiego. Przed wyborami deklarował, że ma 21,2 tys. zł, a wczoraj że 20 tys. Finanse na pewno podreperowała niedawna wypłata za zaległy urlop – 35,5 tys. zł. Pruszkowski nie ma samochodu. Mieszka w ok. 50-metrowym mieszkaniu. Buduje także dom w willowej dzielnicy Lublina.
* – Mam oszczędności, ale niezbyt duże – mówi Edward Wojtas, wybrany w miniony wtorek przez radnych PSL, LPR i PO-PiS na marszałka Lubelszczyzny. – Oprócz tego debet, dom, w którym mieszkam, dom w budowie i pięcioletniego opla vectrę. Poza tym 3 hektary gruntów rolnych i działkę w Okuninice.
Oświadczenia samorządowców będą publikowane w Internecie, a także wyłożone w urzędach. Nie należy się jednak spodziewać, że pojawią się w nich już 2 stycznia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!