środa, 26 kwietnia 2017 r.

Lublin

Praktycznie 99 proc. policjantów będzie czuwać nad prezydenckim bezpieczeństwem - mówi nadkom. Arkad
Praktycznie 99 proc. policjantów będzie czuwać nad prezydenckim bezpieczeństwem - mówi nadkom. Arkad

Kuczma i prezydent RP Aleksander Kwaśniewski wezmą udział w uroczystej inauguracji Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów w Lublinie. Po "incydencie z papieskim gestem” uchwałą lubelskiej Rady Miejskiej Kwaśniewski został uznany za osobę niepożądaną w mieście ­­- persona non grata.

- Prezydent Kwaśniewski zostanie przez nas przyjęty ze wszystkimi honorami i całym szacunkiem należnym głowie państwa - mówi Helena Pietraszkiewicz, przewodnicząca Rady Miejskiej. - Nasza ubiegłoroczna decyzja dotyczyła Aleksandra Kwaśniewskiego jako osoby prywatnej i nie może być przekładana na osobę prezydenta. Wtedy mieliśmy moralny obowiązek wystąpić z taką uchwałą.
W podobnym tonie wypowiada się na ten temat prezydent Lublina Andrzej Pruszkowski - Powracanie do tamtych wydarzeń jest całkowitym niezrozumieniem doniosłości wizyty prezydentów w Lublinie.
Prezydent Pruszkowski chce przedstawić prezydentowi Kwaśniewskiemu osiągnięcia w kontaktach z Ukrainą. - Możemy mieć powody do dumy: misja gospodarcza, cmentarz petlurczyków, inwestycje naszych firm na Ukrainie, uniwersytet i być może konsulat.
Przygotowania widoczne były wczoraj w całym Lublinie. Od południa pod filharmonią kręcili się policjanci i funkcjonariusze BOR-u. -Wszystkie jednostki specjalne będą z Warszawy. Więcej nie powiem, bo sama technika obrony to już tajemnica... - mówi nadkom. Zbigniew Niedźwiadek z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.

Wizyta spowoduje utrudnienia w ruchu w godz. 9-15. Prezydent Ukrainy wyląduje w Dęblinie, skąd przyjedzie samochodem. Jak do Lublina trafi prezydent Kwaśniewski - nie wiadomo. Powitanie głów państw odbędzie się w Trybunale Koronnym.
Kwiaty do wystroju wnętrza dostarczy m. in. kwiaciarnia państwa Różyckich. Połowa z dostarczonych róż będzie czerwona z białym przybraniem, połowa żółta z przybraniem granatowym.
Kilka minut po 14 przewidziano raut w filharmonii. - Kilka potraw będzie ukraińskich, np. rosolnik, wereszczaka i sałatka szuba. Z polskich - podamy m.in. szynkę "podkomorzy” z sosem żurawinowym, pasztet wiejski z duszonymi porami i kurczaka faszerowanego kurzymi wątróbkami. Będzie też jadalne logo Lublina, koziołek oraz flagi polska i ukraińska - mówi Krzysztof Adamczyk, manager "Hadesu”.
Po 14 nastąpi pożegnanie Leonida Kuczmy, wiec prezydenci nie obejrzą wspólnie meczu. Kiedy z Lublina wyjedzie prezydent Kwaśniewski, niewiadomo.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24