sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Praktycznie 99 proc. policjantów będzie czuwać nad prezydenckim bezpieczeństwem - mówi nadkom. Arkad
Praktycznie 99 proc. policjantów będzie czuwać nad prezydenckim bezpieczeństwem - mówi nadkom. Arkad

Kuczma i prezydent RP Aleksander Kwaśniewski wezmą udział w uroczystej inauguracji Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów w Lublinie. Po "incydencie z papieskim gestem” uchwałą lubelskiej Rady Miejskiej Kwaśniewski został uznany za osobę niepożądaną w mieście ­­- persona non grata.

- Prezydent Kwaśniewski zostanie przez nas przyjęty ze wszystkimi honorami i całym szacunkiem należnym głowie państwa - mówi Helena Pietraszkiewicz, przewodnicząca Rady Miejskiej. - Nasza ubiegłoroczna decyzja dotyczyła Aleksandra Kwaśniewskiego jako osoby prywatnej i nie może być przekładana na osobę prezydenta. Wtedy mieliśmy moralny obowiązek wystąpić z taką uchwałą.
W podobnym tonie wypowiada się na ten temat prezydent Lublina Andrzej Pruszkowski - Powracanie do tamtych wydarzeń jest całkowitym niezrozumieniem doniosłości wizyty prezydentów w Lublinie.
Prezydent Pruszkowski chce przedstawić prezydentowi Kwaśniewskiemu osiągnięcia w kontaktach z Ukrainą. - Możemy mieć powody do dumy: misja gospodarcza, cmentarz petlurczyków, inwestycje naszych firm na Ukrainie, uniwersytet i być może konsulat.
Przygotowania widoczne były wczoraj w całym Lublinie. Od południa pod filharmonią kręcili się policjanci i funkcjonariusze BOR-u. -Wszystkie jednostki specjalne będą z Warszawy. Więcej nie powiem, bo sama technika obrony to już tajemnica... - mówi nadkom. Zbigniew Niedźwiadek z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.

Wizyta spowoduje utrudnienia w ruchu w godz. 9-15. Prezydent Ukrainy wyląduje w Dęblinie, skąd przyjedzie samochodem. Jak do Lublina trafi prezydent Kwaśniewski - nie wiadomo. Powitanie głów państw odbędzie się w Trybunale Koronnym.
Kwiaty do wystroju wnętrza dostarczy m. in. kwiaciarnia państwa Różyckich. Połowa z dostarczonych róż będzie czerwona z białym przybraniem, połowa żółta z przybraniem granatowym.
Kilka minut po 14 przewidziano raut w filharmonii. - Kilka potraw będzie ukraińskich, np. rosolnik, wereszczaka i sałatka szuba. Z polskich - podamy m.in. szynkę "podkomorzy” z sosem żurawinowym, pasztet wiejski z duszonymi porami i kurczaka faszerowanego kurzymi wątróbkami. Będzie też jadalne logo Lublina, koziołek oraz flagi polska i ukraińska - mówi Krzysztof Adamczyk, manager "Hadesu”.
Po 14 nastąpi pożegnanie Leonida Kuczmy, wiec prezydenci nie obejrzą wspólnie meczu. Kiedy z Lublina wyjedzie prezydent Kwaśniewski, niewiadomo.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!