niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Ukraińcy szukają polskich korzeni. Chcą inwestować w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 marca 2014, 13:22

Ukraińcy boją się wojny. Coraz więcej z nich szuka polskich korzeni, by osiedlić się u nas stałe z rodzinami. Ściągają też ukraińscy przedsiębiorcy.

Po tym, jak zaostrzyła się sytuacja za naszą wschodnią granicą, coraz więcej Ukraińców zastanawia się nad przyjazdem do Polski na stałe. - Chcą mieć zabezpieczenie i możliwość przyjazdu do naszego kraju na wypadek wojny z Rosją - mówi Robert Kulik, właściciel lubelskiej firmy staywork.pl, która doradza cudzoziemcom. - W ciągu tygodnia zgłasza się do nas około 10 osób z Ukrainy, a na przyjazd do naszego kraju decyduje się kilka z nich. Mamy o około 30 proc. więcej zapytań niż w ubiegłym roku - dodaje. Ukraińcy szukają różnych sposobów. Część z nich stara się o status uchodźcy. Od początku roku wniosek o taki status złożyło 115 Ukraińców. To prawie trzykrotnie więcej niż w całym 2013 r. - Znam rodzinę, która zdecydowała się przyjechać do Polski z małym dzieckiem, ale z rozmów z moimi znajomymi wynika, że większość chce ułożyć sobie życie w swojej ojczyźnie - mówi Ukrainka mieszkająca w Lublinie Nastka Kinzerska z Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza. Fali uchodźców z Ukrainy raczej nikt się nie spodziewa, ale równolegle dzieje się też coś innego. Ukraińcy coraz częściej szukają polskich korzeni i składają wnioski o stały pobyt. Tym bardziej, że droga do uzyskania go nie jest bardzo kręta. Ukraińcy przedstawiają dowody, że polską narodowość posiadali ich przodkowie. Najczęściej powołują się na przedwojenne spisy wyborców do polskiego parlamentu, które zachowały się w archiwach na Ukrainie lub na dokumenty świadczące, że służyli w polskim wojsku.

Wystarczy, że np. pradziadkowie głosowali w polskich wyborach. Oznacza to, że mieli polską narodowość i ich potomkowie mogą starać się teraz o stały pobyt. Tymczasem Ukraińcy coraz częściej pytają też o możliwość zainwestowania pieniędzy w naszym regionie. - Pojawił się ostatnio u nas przedsiębiorca z Ukrainy, który zainteresowany jest kupieniem 10 mieszkań. Powiedział, że ma kilku znajomych, którzy także są gotowi zainwestować w Lublinie wszystkie pieniądze - mówi Robert Kulik. Chcą przenieść oszczędności do Polski i przyjeżdżają do Lublina z euro i dolarami w gotówce. Do Polski przyjeżdżają także osoby, które nie mogą liczyć ani na status uchodźcy, ani stały pobyt. Starają się o pozwolenie na pracę. - Obserwujemy nieznacznie zwiększone zainteresowanie zezwoleniami na pracę w Polsce. W bieżącym roku obywatele Ukrainy złożyli 89 wniosków. W analogicznym okresie 2013 roku złożonych zostało 69 wniosków - informuje Małgorzata Tatara z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Ukraina
Piotrek
Naczelnik skarbówki
Mnietek
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Piotrek
Piotrek (27 stycznia 2015 o 14:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

ROBERT OSZUST!!!! OSZUKUJE OBCOKRAJOWCOW!!!! UWAGA!!

Rozwiń
Naczelnik skarbówki
Naczelnik skarbówki (23 marca 2014 o 13:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Robert masz racje :) ludzie czy każdy przedsiebiorca to złodziej ? Normalnie jak za komuny przedsiębiorac to burżuj uciskajacy klase robotniczą . LUDZIE ogarnijcie się, skoro tak was gnębią przedsiębiorcy to i wy gnębcie i zostańcie przedsiębiorccami i płacicie zusu 1200 zł na miesiąc to zobaczycie

Płacisz może i te 1200 tego ZUSu ale rąbiesz to państwo jak każdy na VATcie ino trzeszczy, tak że za milcz, "przedsiębiorco "

Rozwiń
Mnietek
Mnietek (23 marca 2014 o 13:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ale przecież obalili Janukowycza i teraz na Ukrainie będzie raj... ;-) To dlaczego przyjeżdzają do Polski???

Rozwiń
MARCO POLO
MARCO POLO (22 marca 2014 o 14:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

O PROSZE. ODEZWALI SIĘ WIELCY PRZEDSIĘBIORCY ZŁODZIEJE. JEDNO JEST ZAWSZE TAKIE SAMO TŁUMACZENIE KRĘTACZA WIELKIEGO PRZESIĘBIORCY - ŻE MUSI ZUS PŁACIĆ ZA PRACOWNIKA. TO NIE ZATRUDNIAJ OSZUŚCIE NIKOGO JAK CI CIĘŻKO PLACIĆ ZUS ZA PRACOWNIKA. 

Rozwiń
pawelek
pawelek (21 marca 2014 o 17:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Znasz wszystkich ukraińskich przedsiębiorców, że wydajesz takie osądy? Chyba, że to skuteczna edukacja PRL wpoiła u Ciebie przekonanie, że przedsiębiorca to złodziej?

Robert masz racje :) ludzie czy każdy przedsiebiorca to złodziej ? Normalnie jak za komuny przedsiębiorac to burżuj uciskajacy klase robotniczą . LUDZIE ogarnijcie się, skoro tak was gnębią przedsiębiorcy to i wy gnębcie i zostańcie przedsiębiorccami i płacicie zusu 1200 zł na miesiąc to zobaczycie

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!