wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Ukrainiec pokazał środkowy palec na Majdanku. Przestraszył się i przeprasza

Dodano: 28 czerwca 2015, 21:33
Autor: aa

- Takie zachowanie jest oburzające - mówi Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzecznik prasowy Państwowego Muzeum na Majdanku (Fot. Wykop.pl)
- Takie zachowanie jest oburzające - mówi Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzecznik prasowy Państwowego Muzeum na Majdanku (Fot. Wykop.pl)

Ukrainiec przebywający w Lublinie pochwalił się w internecie zdjęciem, na którym prezentuje środkowy palec na tle Pomnika Walki i Męczeństwa na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Po fali krytyki Ukrainiec „przeprosił”, stwierdzając że „nie ma nic do Polaków, a tylko nie lubi Żydów”.

Ukrainiec prawdopodobnie mieszkający w Lublinie umieścił na swoim profilu na portalu społecznościowym zdjęcie, na którym widać dłoń z wyprostowanym środkowym palcem. W tle jest Pomnik Walki i Męczeństwa na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku. Na portalu Wykop.pl pojawił się apel, by odnaleźć autora zdjęcia. „Bez względu czy jest on Ukraińcem czy Ruskiem, to należy go odnaleźć i ukarać” – napisał jeden z internautów pod zamieszczonym wpisem.

– Takie zachowanie jest oburzające – komentuje fotografię Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzecznik prasowy Państwowego Muzeum na Majdanku. – Widoczny na zdjęciu Pomnik Walki i Męczeństwa poświęcony jest pamięci blisko 80 tysięcy osób różnych narodowości i wyznań, które straciły życie na Majdanku. Wykonywanie w jego kierunku obraźliwych gestów jest wyrazem braku szacunku wobec wszystkich, którzy ucierpieli w obozie.

Internauci szybko ustalili tożsamość osoby odpowiedzialnej za zdjęcie. Ukrainiec dopiero wtedy przeprosił, zrobił to jednak w bardzo specyficzny sposób. Stwierdził, że nie chciał obrażać Polaków. „Zrobiłem to zdjęcie, bo po prostu nie lubię Żydów” – napisał.

„Obawiam się jednak, że na przeprosinach się nie skończy” – komentuje Tomasz Maciejczuk, który rozpowszechnił wykonaną przez Ukraińca fotografię. „Polska nie powinna tolerować tego typu akcji na swoim terytorium” – dodał.

Wniosek do prokuratury w sprawie wpisu zapowiada polska organizacja Powiernictwo Kresowe. „W poniedziałek rano kierujemy wniosek do prokuratury w związku ze znieważeniem miejsca pamięci – miejsca pochówku” – zapowiedzieli.

Czytaj więcej o: Lublin majdanek Ukrainiec
Gość
Gość
Gość
(91) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (22 sierpnia 2015 o 10:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
POLISH SCUM
Rozwiń
Gość
Gość (20 sierpnia 2015 o 15:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ten po lewicy prezesa to Ołeh Tiahnybok lider Swobody.

"Swoboda w ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskała 12 proc. głosów wyborców, otrzymując 41 miejsc w Radzie Najwyższej."

"Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: - Swoboda to ugrupowanie narodowo-socjalistyczne, w prostej linii nazistowskie. Nie ma co do tego wątpliwości. Tiahnybok to z kolei taki wykształcony nazista. To, że wprowadził do parlamentu swoją partię, to niewątpliwie jego duży sukces. Jego działania żywo przypominają jednak wszystko to, co jego pierwowzór czynił na przełomie lat 20. i 30. w Rzeszy Niemieckiej.

 

Paweł Kowal, polityk: - Swoboda w ostatnich latach przeszła zmianę. Do niedawna faktycznie była organizacją neonazistowską, rasistowską i antysemicką. Od 2004 roku, gdy jej szefem został Tiahnybok zmienia się, co nie oznacza, że można zaakceptować cały jej program.

Rzeczywiście. Gdy sięgnąć po program, w oczy rzuca się fragment: "Uznać wojowników OUN-UPA za uczestników narodowowyzwoleńczej walki o Niepodległość Ukrainy. Przyznać weteranom OUN-UPA dożywotnie ulgi. Ogłosić 14 października, dzień powołania UPA, świętem państwowym".

Tiahnybok przyznaje też otwarcie, że ideologię swojej partii buduje na pracach Dmytro Doncowa, twórcy ukraińskiej koncepcji nazizmu, a przy okazji dziennikarza i wydawcy m.in. zajadle antypolskiego pisma "Wistnyk"."

 

Rozwiń
Gość
Gość (20 sierpnia 2015 o 14:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Panowie trochę spokojniej! Idzie nowe. Teraz w relacjach wzajemnych polsko - ukraińskich zamiast zwyczajnego "dzień dobry", będzie poprawne politycznie, banderowskie: "Sława Ukrajini! - Herojam Sława!". Dla mniej wtajemniczonych - Chwała Ukrainie - Chwała bohaterom, to oficjalne pozdrowienie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (banderowców), ustanowione w 1940 roku. Było również używane przez partyjną bojówkę OUN-B -- Ukraińską Powstańczą Armię (UPA).

https://www.youtube.com/watch?v=uO0y8rhGavk

Rozwiń
Gość
Gość (20 sierpnia 2015 o 12:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
POLSKA KURWA
Rozwiń
Gość
Gość (30 lipca 2015 o 22:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Polish scum ! Call themselves as anti-fashists but acting like racists, nazis and ukrainophobes !
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (91)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!