poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Ul. Armii Krajowej: Chcą usunięcia lasu słupów

Dodano: 27 lipca 2015, 14:48
Autor: Dominik Smaga

(fot. Jacek Świerczyński / archiwum)
(fot. Jacek Świerczyński / archiwum)

O przebudowę oświetlenia wzdłuż ul. Armii Krajowej wystąpiło do miasta Forum Rozwoju Lublina. Jego działacze chcą, by Ratusz zlikwidował tu las słupów, który już od ośmiu lat oszpeca dzielnicę Czuby.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Betonowe słupy postawiono podczas budowy trakcji trolejbusowej biegnącej przez ul. Roztocze, Orkana, Armii Krajowej, Bohaterów Monte Cassino i ul. Wileńską. To właśnie do nich mocowana jest sieć trakcyjna. Na słupach mogłyby się znajdować również oprawy oświetleniowe, ale nie przewidywał tego projekt przygotowany na zlecenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

Ratusz nie zażądał poprawek w projekcie, który ostatecznie trafił do realizacji. To dlatego nowe słupy stawiano tuż obok istniejących latarni, czego efektem jest betonowo-stalowy las, który stoi tu już od 2007 r.

Żeby ten las zlikwidować, trzeba by przenieść oprawy oświetleniowe na słupy trakcyjne. To możliwe, ale konieczne byłoby poprowadzenie nowej instalacji zasilającej lampy i podkopanie się pod każdy ze słupów. O to, żeby takie prace jednak wykonać i poprawić widok wystąpiło oficjalnie do prezydenta miasta stowarzyszenie Forum Rozwoju Lublina. Jego działacze chcą, żeby miasto przerzedziło las słupów na fragmencie ul. Armii Krajowej. Tym, który teraz jest w przebudowie.

– Istniejące oświetlenie na tym odcinku stanowią stare, ok. 30-letnie nieocynkowane słupy stalowe, mocno podatne na korozję – czytamy w piśmie do prezydenta, w którym Forum Rozwoju Lublina prosi o wpisanie takiej inwestycji do budżetu Lublina.

Jeszcze dwa lata temu miasto zapowiadało, że takie prace byłyby możliwe wyłącznie przy okazji przebudowy lub modernizacji ulicy. Tymczasem projekt, według którego modernizowana jest teraz ul. Armii Krajowej... nie przewiduje przenoszenia lamp na betonowe słupy. Zmiany zaszły wyłącznie na przebudowanym niedawno skrzyżowaniu ul. Armii Krajowej z ul. Orkana. Na szybką likwidację lasu słupów nie zanosi się na ul. Bohaterów Monte Cassino, która dopiero ma być przebudowywana.

Problemy ze światłem

W swoim piśmie Forum Rozwoju Lublina wskazało też kilka innych miejsc, gdzie trzeba się zająć oświetleniem. Wśród nich jest tonący w ciemnościach chodnik wzdłuż ul. Filaretów po stronie os. Mickiewicza, czy też Droga Męczenników Majdanka, gdzie brakuje lamp od strony chodnika, podobnie jak na al. Piłsudskiego, czy Głębokiej. Forum wnioskuje też o wymianę szeregu latarń, które są osłabione po tym, jak uderzyły w nie samochody.

Czytaj więcej o: latarnie armii krajowej słupy
Gość
Gość
Gość
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 sierpnia 2015 o 14:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zostawić trolejbusy, to symbol Lublina! A słupy można zlikwidować jak napisano w artykule oprawy lamp połączyć ze słupami trakcyjnymi!
Rozwiń
Gość
Gość (27 lipca 2015 o 20:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
należałoby zrobić to na koszt głupich urzędników wydających swe głupie zgody na taki syf
Rozwiń
Gość
Gość (27 lipca 2015 o 19:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Spier*olić robote(zacznając od projektu aż po wykonanie) w naszym Lublinie i kraju,bardzo proste na zasadzie mówisz i masz.Ale naprawić to co sie spie*doliło,a tu już pojawia sie problem bo najpierw nie można przez pięć lat nic ruszyć bo był to projekt częściowo realizowany z funduszy Unijnych,a teraz też nie bo nie ma na to kasy.I w ten sposób jak by sie człowiek nie odkręcił,to wychodzi d*pa z tyłu.
Rozwiń
Aldona
Aldona (27 lipca 2015 o 17:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kto jest za likwidacją szpecącej trakcji trolejbusowej i zamianę na ekologiczne autobusy zasilane gazem oraz elektryczne ale na akumulatory ręka w górę.

Ja jestem za, ale niech autobusy elektryczne będą z prawdziwego zddarzenia i niech mają zasięg pozwalajacy na przejeżdżenie jednej zmiany na normalnej linii. Ale to nei w tubtinie, bo tu będą kolejne ursusy które nie są w stanie wykonać 2 kółek na prawdziwej linii z realnym obciążeniem. Autobusy elektryczne tak, ale za jakieś 10-15 lat, bo dziś to tylko zabawaki dla dzieci z PO.

Rozwiń
Bolek
Bolek (27 lipca 2015 o 17:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kto jest za likwidacją szpecącej trakcji trolejbusowej i zamianę na ekologiczne autobusy zasilane gazem oraz elektryczne ale na akumulatory ręka w górę.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!