sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Ul. Kunickiego: Chcą remontu z prawdziwego zdarzenia. Obywatelski projekt uchwały

Dodano: 22 sierpnia 2015, 10:25
Autor: Dominik Smaga

Ponad tysiąc mieszkańców domaga się od miasta przebudowy ul. Kunickiego. Skarżą się na krzywe jezdnie i chodniki, chylące się słupy, zniszczone trawniki i słabo widoczne przejścia. 3 września ich obywatelskim projektem uchwały zajmie się Rada Miasta.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Chcemy po prostu dokończyć to, co zostało zaczęte w różnych miejscach, według różnych pomysłów – mówi Angelika Sadurska-Siedlecka, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Dziesiąta.

Ul. Kunickiego nigdy nie doczekała się kompleksowej przebudowy na całej długości. Prace były prowadzone na różnych odcinkach, ale nikt nie zajął się ulicą od początku do końca. Z jednej strony jest odnowiony odcinek między Mickiewicza a Zemborzycką, z drugiej jest przebudowana ul. Abramowicka, a w środku... – A w środku jest dziura, która pamięta lata PRL – dodaje Angelika Sadurska-Siedlecka.

Mniej więcej miesiąc zajęło mieszkańcom zebranie ponad 1300 podpisów pod obywatelskim projektem uchwały, który złożyli w Ratuszu. To zobowiązuje miejskich radnych, by w ciągu trzech miesięcy rozpatrzyli projekt mieszkańców, którzy chcą by w dwa lata miasto doprowadziło ulicę do porządku.

Lista życzeń jest długa i nie ogranicza się tylko do wymiany nawierzchni jezdni i chodników, zwłaszcza na wspomnianym odcinku od Abramowickiej do Zemborzyckiej. Na tym fragmencie, zdaniem autorów projektu, trzeba się również zająć przejściami, na których piesi nie czują się zbyt pewnie. Mieszkańcy sugerują, by pieszym zbudować na jezdni wysepki ułatwiające przekroczenie ulicy, a na skrzyżowaniach z ul. Reja i Kraszewskiego rozważyć montaż sygnalizacji świetlnej.

W uzasadnieniu do obywatelskiego projektu uchwały czytamy również o wyznaczeniu ścieżek lub pasów rowerowych, przebudowie skrzyżowań z ulicami podporządkowanymi wraz z wydzieleniem pasów do skrętu, jak też o remoncie zatok przystankowych.

– Chcemy mieć również nowe oświetlenie, ponieważ stare, betonowe słupy już się kruszą – dodaje Sadurska-Siedlecka. Część takich słupów wręcz chyli się w kierunku jezdni. A stalowe słupy trakcyjne są skorodowane.

Mieszkańcy proponują ponadto wyznaczenie nowego przystanku dla autobusów i trolejbusów w pobliżu placu, który powstaje przy okazji przebudowy wiaduktu kolejowego. Z placu tego poprzez przedłużone już (ale jeszcze zamknięte) przejście podziemne będzie można się dostać bezpośrednio na perony i do budynku Dworca Głównego PKP.

Ale nawet jeśli radni 3 września przyjmą uchwałę w proponowanym przez mieszkańców kształcie, to i tak niewiele będzie z tego wynikać. Prawdziwym przełomem mogłoby być dopiero wpisanie przebudowy ul. Kunickiego do przyszłorocznego budżetu Lublina, ale budżet będzie uchwalany dopiero w grudniu.

Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (22 sierpnia 2015 o 11:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Archipelag Kunickiego" - sen wariata lub człowieka bez wyobraźni z kończącymi się bezsensownie pasami, idiotycznie zaprojektowaną sygnalizacją świetlną i potencjalnie niebezpiecznymi dla pieszych i kierowców rozwiązaniami technicznymi (są ofiary śmiertelne). O jakości wykonanych prac nie wspomnę, bo tym powinna zając się prokuratura lub CBA nawierzchnia wygląda jakby kładziono ją za Gierka. Można tą ulicę zrobić całkowicie niedrożną i zakorkowaną. Jeśli to jest pomysł na bezpieczeństwo to gratuluję wyobraźni. Cały ruch pójdzie wtedy osiedlowymi uliczkami (już teraz masa kierowców ucieka w ten sposób przed korkami na Kunickiego). Proponuję zrobić w tym miejscu deptak wtedy piesi poczują się naprawdę bezpiecznie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!