wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Nowy most w Lublinie będzie zbyt jaskrawy? "Może razić jak centrum onkologii"

Dodano: 17 listopada 2015, 09:46
Autor: Dominik Smaga

Nie wszystkim podoba się zamawiany przez miasto kolor nowego mostu w ciągu ul. Muzycznej. W projekcie mowa jest o tym, że konstrukcja ma być cytrynowożółta. – Może razić w oczy tak samo, jak centrum onkologii – uważa część mieszkańców

Zgodnie z zatwierdzonym przez miasto projektem na żółto pomalowany ma być najbardziej widoczny element mostu, czyli łukowa kratownica. Taki wymóg znalazł się w dokumentacji przetargu na wykonanie nowego odcinka ul. Muzycznej wraz z przeprawą przez rzekę. Przetarg jest już rozstrzygnięty, a wykonawca dostał plac budowy. – Jeszcze nie jest za późno – podkreślają ci, którzy nie zgadzają się na taki kolor mostu.

– Kolor żółty jest bardzo intensywny i jaskrawy. Zupełnie nie wpisuje się w krajobraz rzeki Bystrzycy, środowiska przyrodniczego, czy funkcjonującego obok stadionu Arena Lublin – twierdzi pan Marek, nasz Czytelnik, który podkreśla, że łukowata konstrukcja będzie wizualnie dominować w okolicy i dlatego nie powinna zbytnio rzucać się w oczy. – Wszyscy wiemy, jaką dyskusję wywołały kolory Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, która toczy się do dzisiaj.

– Brzmi groźnie i boję się, że będzie powtórka z centrum onkologii – tak o planowanym kolorze mostu mówi Jan Kamiński, przewodniczący Rady Kultury Przestrzeni działającej przy prezydencie Lublina. Ale jednoznacznej oceny nie chce formułować. – Tak ważne inwestycje powinny być wizualizowane i pokazywane mieszkańcom, by mogli ocenić czy kolorystyka jest dobra, czy zła. Podtrzymujemy to samo stanowisko co zawsze: nie chcemy być zaskakiwani jako mieszkańcy miasta i dowiadywać się ostatni.

Wizualizacji mostu nie ma, jest tylko rysunek techniczny w dokumentacji (na zdjęciu). – Nie zamawialiśmy wizualizacji, ponieważ jest ona pewnego rodzaju uproszczeniem, które bardzo często właśnie w detalach różni się od ostatecznego wyglądu obiektu – wyjaśnia Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. Ale nie tylko tym urzędnicy tłumaczą brak ilustracji pokazujących jak nowy obiekt będzie współgrać z otoczeniem, bo np. w przypadku nowej hali sportowej, która powstać ma obok szkoły przy Wajdeloty brak wizualizacji tłumaczono oszczędnościami.

Co będzie z kolorami mostu? – Sprawa jest otwarta – zapewnia Kieliszek. – Nie jesteśmy związani barwami przyjętymi w dokumentacji, bo odstępstwo od zaproponowanych przez projektanta barw nie wpłynie ani na bezpieczeństwo ani na sposób użytkowania obiektu. Jest to nawet bardzo dobry moment, by na ten temat podyskutować.

Ratusz deklaruje, że dyskusja na temat koloru mostu „może być początkiem systemowego podejścia do określania barw podobnych obiektów”.

Czytaj więcej o: Lublin inwestycje Muzyczna
Gość
Gość
Gość
(35) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (29 stycznia 2016 o 16:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jestem za jaskrawym, wyróżniającym sie kolorem: np. żółto-zielony
Rozwiń
Gość
Gość (22 listopada 2015 o 01:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
łukowa kratownica? no no pełen podziw dla wiedzy inżynierskiej.
Rozwiń
Gość
Gość (18 listopada 2015 o 21:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Most powinien mieć kolory jak flaga Lublina - czyli: Biało-Zielono-Czerwony. AMEN :-)
Rozwiń
Gość
Gość (18 listopada 2015 o 08:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najlepiej jak na wschodzie wszystko będzie szare i smutne, żeby ludzie pie..olca dostawali. Po co ma coś być kolorowe i radosne, przecież lepiej żyć w smutku i się ciągle dołować.
Rozwiń
Gość
Gość (17 listopada 2015 o 21:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
gdzie tu kratownice widzisz pismaku
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (35)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!