poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Ul. Zelwerowicza utknęła w papierach. Mieszkańcy stoją w korkach

  Edytuj ten wpis
Autor: Dominik Smaga

 (Archiwum)
(Archiwum)

Jeszcze w tym roku może zostać ogłoszony przetarg na budowę ul. Zelwerowicza. Droga połączy ul. Poligonową i Koncertową i ułatwi wyjazd z os. Botanik. Inwestycja ruszyłaby już dawno, gdyby nie błędy miejskich urzędników.

Budowa ul. Zelwerowicza była jedną z obietnic wyborczych Krzysztofa Żuka w ubiegłorocznej kampanii samorządowej.

Według zapowiedzi droga miała powstać w ciągu roku. Wiadomo już jednak, że to nierealne. Dotąd nie ma kompletnej dokumentacji niezbędnej do ogłoszenia przetargu.

Wszystko przez to, że magistrat na etapie uzgodnień z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska składał niekompletne dokumenty i kilkakrotnie był wzywany do ich uzupełnienia.

Chodziło głównie o uwzględnienie poziomu hałasu, który powodowałyby pojazdy poruszające się po nowej drodze.

Ostatecznie okazało się, że przy jezdni trzeba będzie zbudować ekrany akustyczne. W tej sytuacji konieczne było opracowanie nowej decyzji środowiskowej uwzględniającej taki ekran.

– Spodziewam się, że decyzja zostanie wydana w październiku – mówi Krzysztof Żuk, prezydent miasta. – Jeśli tak się stanie, to miesiąc później będziemy mogli ogłaszać przetarg – dodaje.

Poszukiwanie firmy, która podejmie się budowy drogi będzie możliwe tylko dlatego, że z tegorocznego budżetu nie zostały całkowicie wykreślone fundusze zarezerwowane na ul. Zelwerowicza.

Pierwotnie na tę inwestycję miasto rezerwowało w tym roku milion złotych. Kiedy okazało się, że Ratusz nie zdąży wydać tych pieniędzy kwota stopniała do 200 tys. złotych.

Magistrat liczy na to, że jeśli w listopadzie lub grudniu uda się ogłosić przetarg na budowę drogi, to wykonawcy szukający zleceń w martwym okresie zaoferują niższe ceny.

Prace budowlane miałyby się zacząć w przyszłym roku. Cała inwestycja zostałaby podzielona na etapy. W pierwszej kolejności powstałaby droga, a w drugiej ekran akustyczny.

– Ekran nie jest dla nas teraz najważniejszy, bo teren obok niego nie jest jeszcze zabudowany – mówi Żuk, choć przyznaje, że w przyszłości w tym miejscu mają stanąć nowe domy mieszkalne.

Ul. Zelwerowicza ma stanowić alternatywę dla mieszkańców os. Botanik w codziennych dojazdach do śródmieścia. Teraz mają do wyboru okrężną drogę przez ul. Zbożową i al. Warszawską.

Tu jednak rano tworzą się korki. Równie często korkuje się drugi, częściej używany wyjazd przez wąską ul. Ducha do al. Solidarności. Często trzeba tu odstać w kolejce ponad kilkanaście minut.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!