sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Ułatwią życie niepełnosprawnym

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 lutego 2013, 17:04
Autor: mb

W tym roku Lublin zamierza wydać prawie 44 mln zł na różne formy wsparcia niepełnosprawnych (Maciej
W tym roku Lublin zamierza wydać prawie 44 mln zł na różne formy wsparcia niepełnosprawnych (Maciej

Gotowy jest "Program działań na rzecz niepełnosprawnych mieszkańców miasta Lublin na lata 2013–2015”. Od dziś będzie udostępniony na stronach internetowych Urzędu Miasta i wystawiony do konsultacji społecznych.

– Przez najbliższe 21 dni niepełnosprawni i wszyscy mieszkańcy będą mogli zgłaszać uwagi i wnioski – zapowiada wiceprezydent Lublina Monika Lipińska.

Miasto musiało opracować program z kilku powodów. Po pierwsze stary obowiązywał do tego roku. Po drugie – pojawiły się nowe pomysły, nie ujęte w starym programie. Po trzecie prezydent RP ratyfikował Konwencję o Prawach Osób Niepełnosprawnych przyjętą przez ONZ. A ta nakłada na samorządy konkretne zadania. – Mówi m.in., że nie niektóre, ale wszystkie autobusy mają być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych – wyjaśnia Lipińska. – Podobnie z budynkami użyteczności publicznej, szkołami czy przedszkolami.

W tym roku Lublin zamierza wydać prawie 44 mln zł na różne formy wsparcia niepełnosprawnych. M.in. dzięki decyzji PFRON sprzed kilku dni o przekazaniu miastu 7 mln zł na aktywizację społeczną.

W kwietniu ruszy projekt "Przez staż i pracę do aktywności i samodzielności”, który ma zwiększyć dostępność zatrudnienia dla niepełnosprawnych mieszkańców. Oprócz pomocy doradców zawodowych, 8 osób dostanie 6-miesięczny staż zawodowy, a 13 – roczną pracę w Urzędzie Miasta.

Również od kwietnia będzie można korzystać z pomocy asystenta osoby niepełnosprawnej "na telefon”. W ub. roku projekty był realizowany w mieście pilotażowo. – Sprawdził się znakomicie – podkreśla Lipińska. – Dlatego w tym roku również będziemy go realizować. –Niepełnosprawni będą mogli skorzystać z takiej pomocy np. w komunikacji miejskiej, w poruszaniu się na wózku po mieście, na uczelni czy przy wyjściu do kina – wylicza wiceprezydent. – Zainteresowani już powinni zgłaszać się do MOPR. (mb)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Marta
gość
nie-pelnosprawni.pl
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Marta
Marta (26 lutego 2013 o 16:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szkoda, że takie działania są tylko w Lublinie. W ościennych miejscowościach i na wsi też mieszkaja niepełnosprawni, którzy potrzebują przystosowanych autobusów, asystentów itp:(

Wszystkie urzędy biorą pieniądze na dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych a niewiele z tego pożytku.
Rozwiń
gość
gość (22 lutego 2013 o 18:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wszystko cudownie,ale... śmierdzi absurdem! Wynika z tego, że: niepelnosprawnych trzeba zagnać do kursów zawodowych i do roboty -a: leniów śmierdzących,zdrowych obiboków, żulów i pijaków "obdarzyć" zasiłkiem -i czy to jest okej?! Sam jestem niepełnosprawnym i niepodoba mi się to wszystko...
Rozwiń
nie-pelnosprawni.pl
nie-pelnosprawni.pl (22 lutego 2013 o 18:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dobrze, że coś zaczyna się dziać, oby tylko nie zostało to na papierze.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!