sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Ule na dachu CSK w Lublinie? Najpierw radni muszą zmienić uchwałę

Dodano: 25 kwietnia 2016, 08:52
Autor: Dominik Smaga

Pasieka jest planowana na pierwszym poziomie dachu CSK od strony ul. Grottgera
Pasieka jest planowana na pierwszym poziomie dachu CSK od strony ul. Grottgera

Z nietypowym zadaniem będą musieli wkrótce się zmierzyć miejscy radni. Chodzi o hodowlę pszczół. Ule w centrum miasta chce ustawić jedna z placówek kulturalnych. Na to jednak nie pozwalają obowiązujące przepisy

Mają brzęczeć, robić miód i dawać się podglądać. Pszczoły miałyby zamieszkać na dachu Centrum Spotkania Kultur tuż obok Al. Racławickich, naprzeciw Ogrodu Saskiego.

– Pasieka znalazłaby się na pierwszym poziomie dachu od strony ul. Grottgera – mówi Marcin Sudziński, pszczelarz i fotograf związany z lubelską kulturą. – Ona działałaby jak każda inna, ale służyłaby też edukacji.

– Pasieka byłaby częścią naszych zielonych dachów, na których zostały posadzone rośliny z naszego regionu. Planujemy tu wytyczenie ścieżek edukacyjnych – tłumaczy Barbara Wybacz z Centrum Spotkania Kultur. 

W jaki sposób pszczoły mają edukować ludzi? – Pokazalibyśmy historię pszczelarstwa, to jak wygląda na innych kontynentach. Pasieka byłaby też pretekstem do rozmów o wartościach prospołecznych i ekologicznych – wyjaśnia Wybacz.

– Chcemy zwrócić uwagę na to, że pszczoły są ważnym elementem ekosystemu, kluczowym dla człowieka. Ale przez ingerencję ludzi w środowisko ich populacja się zmniejsza – dodaje Sudziński. – Miasta są środowiskiem sprzyjającym pszczołom. Nie ma tu oprysków i monokultur, a wszystko kwitnie od wczesnej wiosny do później jesieni: drzewa, krzewy, kwiaty balkonowe.
To, co pszczołom w mieście zdecydowanie nie sprzyja, to... przepisy ustanowione przez dwunożnych. Dlatego ustawienie uli stoi pod znakiem zapytania. – Aktualnie staramy się o zgodę władz miasta – przyznaje Barbara Wybacz.

Odpowiedzi jeszcze nie ma. – Szukamy optymalnego rozwiązania – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta miasta.

Rozwiązanie łatwe nie jest, bo urzędnicy związani są uchwałą Rady Miasta, która kategorycznie zakazuje trzymania zwierząt gospodarskich (a pszczoły się do nich zaliczają) na znacznym obszarze Lublina, w tym również w miejscu, gdzie znajduje się Centrum Spotkania Kultur.

Dlatego pasieka tu nie może powstać, chyba że radni zmienią uchwałę. Propozycja takiej zmiany – jak dowiadujemy się nieoficjalnie – ma trafić pod obrady już na majowej sesji Rady Miasta.

Głosowanie nad pszczołami mają już za sobą radni z Warszawy, gdzie ule stały na dachach już od dawna, ale nielegalnie. Dzięki decyzji radnych, już całkiem legalnie, pszczoły brzęczą sobie nawet na dachu Pałacu Kultury i Nauki. Tak, jak ich koleżanki z Londynu, Nowego Jorku, czy – nie szukając daleko – Krakowa.

Gość
adam
Gość
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (26 kwietnia 2016 o 07:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ten twór powstał dla likwidacji uli na ogródkach działkowych
Rozwiń
adam
adam (25 kwietnia 2016 o 20:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nagle wszyscy są uczuleni, wszystkim przeszkadzają pszczoły! Ludzie! A warzywka i owoce chciało by się konsumować? Bez pszczół będziecie jedli same zboża. Pszczoła żądli w obronie własnej. Do uli nie będziecie zaglądać, wiec ryzyko znikome. Zapłaci właściciel? HA HA HA. Weź udowodnij ze to jego pszczoła. Co czip ma? DNA zbadacie? Policzycie ze jednej brakuje? Akcja jak najbardziej poprawna, kształci i pozwala zauważyć problem. Wszędzie giną pszczoły a bez nich ludzkość pożyje kilka lat. Nie jesteście panami ziemi bo ona bez was sobie poradzi a wy nie. Proponuje Januszom i Grażynom zastanowienie się skąd mają jedzonko, wyjście na spacer i poobserwowanie co poza szkiełkiem w domu się dzieje. Świat to nie tylko blok, TV i lodówa pełna piwska.

Dokładnie ludzie sobie nie zdają sprawy jak ważne są pszczoły w naszym ekosystemie,jak i nie widzą tego że jak znikną pszczoły to i znikną ludzie.
Rozwiń
Gość
Gość (25 kwietnia 2016 o 19:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na jakiej zasadzie powstana i będą obsługiwane ule, przetarg, zapytanie o cene, przez pracownikow CSK ?
Rozwiń
Pszczoła
Pszczoła (25 kwietnia 2016 o 19:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nagle wszyscy są uczuleni, wszystkim przeszkadzają pszczoły! Ludzie! A warzywka i owoce  chciało by się konsumować? Bez pszczół będziecie jedli same zboża. Pszczoła żądli w obronie własnej. Do uli nie będziecie zaglądać, wiec ryzyko znikome. Zapłaci właściciel? HA HA HA. Weź udowodnij ze to jego pszczoła. Co czip ma? DNA zbadacie? Policzycie ze jednej brakuje? Akcja jak najbardziej poprawna, kształci i pozwala zauważyć problem. Wszędzie giną pszczoły a bez nich ludzkość pożyje kilka lat. Nie jesteście panami ziemi bo ona bez was sobie poradzi a wy nie. Proponuje Januszom i Grażynom zastanowienie się skąd mają jedzonko, wyjście na spacer i poobserwowanie co poza szkiełkiem w domu się dzieje. Świat to nie tylko blok, TV i lodówa pełna piwska. 

Rozwiń
pm
pm (25 kwietnia 2016 o 17:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeśli występuje pożytek to istnieje bardzo małe prawdopodobi
eństwo że zostanie się użądlonym.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!