wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Ulga podatkowa dla krwiodawcy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 marca 2012, 19:22

Możesz oddać krew, jeżeli masz 18 rok lat, nie chorowałeś na żółtaczkę zakaźną, a w ciągu ostatnich
Możesz oddać krew, jeżeli masz 18 rok lat, nie chorowałeś na żółtaczkę zakaźną, a w ciągu ostatnich

Nie wszyscy wiedzą, że oddając honorowo krew, można skorzystać z podatkowego odpisu. Potrzebne jest jednak zaświadczenie ze stacji krwiodawstwa.

Osoba oddająca honorowo krew może pomniejszyć w zeznaniu rocznym swój dochód. Ulga ta, w ramach darowizny, przysługuje zarówno osobom rozliczających się do 30 kwietnia poprzez złożenie zeznań PIT-36 i 37, jak i osobom, które wybrały ryczałt ewidencjonowany i składały do końca stycznia zeznanie PIT-28.

– Od dochodu, a w przypadku ryczałtowców od przychodu, odlicza się równowartość oddanej krwi. Kwota ta wynosi 130 zł za litr oddanej krwi – wyjaśnia Marta Szpakowska, rzecznik Izby Skarbowej w Lublinie. – Bez znaczenia jest, czy oddajemy krew, czy osocze, bowiem przelicznik jest taki sam i wynosi 130 zł zarówno za krew, jak i osocze.

Darowizna jest limitowana i wynosi 6 proc. dochodu (przychodu w przypadku ryczałtowca). Dlatego może się zdarzyć, że osoba, która oddała kilka razy w ciągu roku krew, nie będzie mogła skorzystać z odliczenia w pełnej wysokości. Ci, którzy chcą skorzystać z tej ulgi, muszą posiadać także zaświadczenie ze stacji krwiodawstwa potwierdzające ilość oddanej krwi. Dokumentu tego nie dołącza się do zeznania, ale należy go przechowywać do upływu terminu do przedawnienia zobowiązania podatkowego, tj. przez okres 5 lat licząc od końca roku, w którym złożono zeznanie podatkowe.

– W przypadku otrzymania ekwiwalentu pieniężnego za oddaną krew podatnik nie może skorzystać z tej ulgi – zaznacza Szpakowska.

Ulgę dla honorowych krwiodawców rozliczamy w załączniku "O” w rubryce "darowizna”.

Honorowy krwiodawca

Jeżeli oddasz honorowo co najmniej 5 litrów krwi (kobiety) lub 6 litrów krwi (mężczyźni) otrzymasz tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi. Tytuł ten upoważnia Cię do otrzymania bezpłatnych leków umieszczonych w wykazie leków podstawowych i uzupełniających oraz do korzystania ze świadczeń zakładów opieki zdrowotnej i aptek poza kolejnością. Po oddaniu 18 litrów krwi uzyskasz prawo do bezpłatnych przejazdów liniami MPK w Lublinie. Po oddaniu krwi otrzymuje się też ekwiwalent kaloryczny w postaci czekolad. W dniu oddania krwi przysługuje też dzień wolny od pracy i nauki. Poza tym można otrzymać wynik oznaczenia grupy krwi.

Kto może oddać krew

Możesz oddać krew, jeżeli ukończyłeś 18 rok życia, nie chorowałeś na żółtaczkę zakaźną, w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie przechodziłeś żadnych zabiegów chirurgicznych. Warunkiem jest także, by nie wykonywano u ciebie akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, nie przyjmowałeś nigdy narkotyków, w ostatnim czasie nie przyjmowałeś szczepień ochronnych, nie przyjmujesz i ostatnio nie przyjmowałeś żadnych leków, nie przechodzisz aktualnie żadnej infekcji (katar, kaszel, ból gardła).

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
krwiodawcy.org
siron
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

krwiodawcy.org
krwiodawcy.org (27 marca 2012 o 22:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
MINISTERSTWO ZDROWIA
RZECZNIK PRASOWY
Warszawa, 13 lutego 2012 r.

KOMUNIKAT w sprawie fabryki przetwarzania osocza

Minister Zdrowia informuje, iż 6 grudnia 2011 r. Zespół Konkursowy powołany zarządzeniem Ministra Zdrowia w celu przeprowadzenia postępowania na wybór prywatnego inwestora dysponującego technologią i środkami na inwestycję polegającą na wybudowaniu i uruchomieniu fabryki przetwarzania osocza na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (RP) oraz przetwarzania osocza w tej fabryce ocenił Aplikację złożoną przez Konsorcjum Octapharma w ww. postępowaniu konkursowym i przyjął uchwałę zawierającą rekomendację dla Ministra Zdrowia do podpisania „Porozumienia o współdziałaniu mającym na celu zapewnienie dostępności leków osoczopochodnych wytwarzanych na terenie RP z osocza pochodzącego od polskich dawców” z Inwestorem - Konsorcjum Octapharma.

W dniu 9 lutego 2012 r. Minister Zdrowia zatwierdził rekomendację Zespołu Konkursowego, tj. w terminie związania z warunkami zawartymi w złożonej Aplikacji, który upływa 15 lutego 2012 r.

/-/ Agnieszka Gołąbek
Rzecznik Prasowy
Rozwiń
siron
siron (23 marca 2012 o 16:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Koledzy i kolezanki. slyszeliscie coś ostatnio o budowie fabryki przetwarzania osocza w Mielcu? Biomed Lublin wygrał przetarg czy poszla jakaś machloja (jak zwykle, niezwykłe byłoby gdyby wszystko było czysto)? ostatnie info jakoś z początku lutego znalazlem w pb.pl, więc jestem ciekawy jak sie sprawa potoczyła?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!