piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Ulica Józefa Franczaka "Lalka" czy Droga Męczenników Majdanka? Zdecyduje sąd

Dodano: 2 stycznia 2017, 16:17
Autor: Dominik Smaga

Sytuacja jest dość skomplikowana. Ul. Franczaka widnieje na mapach, przy jezdni stoi tabliczka z jej nazwą, a obok stoją domy z adresami z Drogi Męczenników Majdanka, bo Urząd Miasta nie może nikogo zameldować przy ul. Franczaka (fot. Dominik Smaga)
Sytuacja jest dość skomplikowana. Ul. Franczaka widnieje na mapach, przy jezdni stoi tabliczka z jej nazwą, a obok stoją domy z adresami z Drogi Męczenników Majdanka, bo Urząd Miasta nie może nikogo zameldować przy ul. Franczaka (fot. Dominik Smaga)

Jeszcze w styczniu ruszyć ma sądowa rozprawa dotycząca legalności uchwały zmieniającej nazwę części Drogi Męczenników Majdanka. Wyrok ma przerwać trwającą dwa lata patową sytuację gdy nowa nazwa jest ważna, ale nie można jej używać.

Spór dotyczy dwukilometrowego odcinka drogi od granicy Lublina do ronda przy cmentarzu na Majdanku. Przez wiele lat była to część Drogi Męczenników Majdanka sięgającej skrzyżowania z Wolską i Łęczyńską. Ale w marcu 2014 r. Rada Miasta poprzedniej kadencji przemianowała tę część na ul. Józefa Franczaka „Lalka”. Mieszkańcy tego odcinka oprotestowali nową nazwę i wezwali radę, by wycofali się z uchwały, ale rada odmówiła. Wtedy poszli do sądu: kilka osób fizycznych i Fundacja Rozwoju Lubelszczyzny. Wygrali.

– Sporną uchwałę podjęto z naruszeniem przepisów prawa – czytamy w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z grudnia 2014 r., który uznał, że radni pominęli ustalone przez siebie procedury zapisane w statutach rad dzielnic.

Sąd zauważył, że projekt uchwały musiał być wysłany przez prezydenta do zaopiniowania radom dzielnic sąsiadujących ze sobą przez drogę. Wysłany został, ale nie przez prezydenta, tylko przewodniczącego Rady Miasta, co miało być pierwszym błędem. Drugim, według sądu, było to, że Rada Miasta przyjęła uchwałę nie mając opinii Rady Dzielnicy Felin.

Z tych powodów sąd stwierdził nieważność uchwały, ale jego wyrok wciąż nie jest prawomocny. – Uchwała obowiązuje, ale nie podlega wykonaniu – przyznaje Zbigniew Dubiel, koordynator zespołu radców prawnych Urzędu Miasta. Co to oznacza? Sytuacja jest dość skomplikowana. Ul. Franczaka widnieje na mapach, przy jezdni stoi tabliczka z jej nazwą, a obok stoją domy z adresami z Drogi Męczenników Majdanka, bo Urząd Miasta nie może nikogo zameldować przy ul. Franczaka.

– Tu nie chodzi tylko o nazwę, ale też o pamięć historyczną – mówi mieszkaniec jednego z tych domów, walczący w sądzie o utrzymanie starej nazwy. I podkreśla, że tą drogą wywożono więźniów Majdanka na egzekucje w Lesie Krępieckim. Więźniów wożono na rozstrzelania do lasu, zanim w obozie powstały komory gazowe. Późniejdo Krępca wożono ciała do spalenia, bo obozowe krematorium było za mało wydajne.

Szansę na rozstrzygnięcie (w jedną lub drugą stronę) sporu o nazwę ulicy może przynieść wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, czyli drugiej instancji, do której odwołała się Rada Miasta po przegranej przed lubelskim sądem. Ratusz broni uchwały tłumacząc, że wysyłane przez przewodniczącego Rady Miasta prośby o zaopiniowanie zmiany przez Radę Dzielnicy Felin pozostały bez odpowiedzi. I podkreśla, że i tak jest to tylko „opinia”, a nie „zgoda”.

Termin rozprawy przed NSA został wyznaczony na 18 stycznia.

qaz
Uskok
Użytkownik niezarejestrowany
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

qaz
qaz (8 stycznia 2017 o 10:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ilu Niemców zabił Franczak ? Bo jakoś nigdzie ni mogę znaleźć
Rozwiń
Uskok
Uskok (3 stycznia 2017 o 17:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tak jak dzisiaj kibole po meczu.Tylko tamten miał jeszcze pepeszę z wojny i zabijał.
Rozwiń
Gość
Gość (3 stycznia 2017 o 07:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
może coś bliżej jak walczył Franczak ?
Rozwiń
Gość
Gość (2 stycznia 2017 o 21:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Weźcie pod uwagę, że na przeciwko Majdanku stacjonowała jednostka prosowiecka, komunistyczna - KBW, która brała udział w obławach na ZOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH i najprawdopdobniej jej członkowie zabili Józefa Franczaka.
Rozwiń
Gość
Gość (2 stycznia 2017 o 20:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeżeli radni mają takie parcie na zmianę nazwy to proponuję co będzie słuszne "Droga do obozu niemieckiej zagłady na Majdanku" bo "Droga Męczenników Majdanka " jest za mało wymowna, kto na tym Majdanku mordował mieszkańcy Majdanka czy niemieccy naziści.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!