sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

UMCS: 5 milionów złotych na plusie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 czerwca 2011, 17:39

 (Archiwum)
(Archiwum)

Uczelnia zamknęła ubiegły rok 5 mln zysku – poinformowały władze UMCS. Szefowie największej uczelni (i jednego z największych pracodawców) w regionie ogłosili bilans za 2010 r.

– Zakończyliśmy go z zyskiem ok. 5 mln zł. Rok wcześniejszy został zamknięty 200 tys. zł zysku – poinformował rektor prof. Andrzej Dąbrowski. Poprzednie lata uniwersytet kończył z wynikiem ujemnym, przez co dług uczelni sięgnął kilkudziesięciu mln zł.

Nowe władze UMCS wprowadzają program naprawczy. Część pracowników obsługi została zwolniona lub wysłana na emerytury. A poszczególne jednostki przeszły restrukturyzację. Na ograniczeniu połączeń telefonicznych w ciągu ostatnich 2,5 lat uczelnia zaoszczędziła milion zł. Na nowych umowach najmu lokali – 0,5 mln.


To nie koniec. Restrukturyzacja czeka uczelnianą bibliotekę, Centrum Nauczania i Certyfikacji Języków Obcych oraz Centrum Kultury Fizycznej. – Na najbliższym posiedzeniu senatu wystąpię o zgodę na sprzedaż naszej działki w Bieszczadach, której wartość jest szacowana na 1,5–2 mln zł – zapowiada rektor. – To ziemia jest nieprzydatna uczelni.

Sprężyć mają się też poszczególne wydziały, które od niedawna same odpowiadają za własną politykę finansową. Efekt? – Wszystkie wydziały planowały, że ub. rok zbilansują na zero. Tymczasem Wydział Prawa ma 2 mln zysku, Ekonomii – 1 mln, a Politologii – 1,1 mln – podkreśla dr Mirosław Urbanek, kanclerz UMCS.

– W najbliższych latach co trzecia uczelnia w kraju będzie musiała być zlikwidowana z powodu niżu demograficznego. To realne zagrożenie, z którym musimy się zmierzyć – przestrzega prof. Dąbrowski. Niż to dla uczelni mniejsze wpływy ze studiów zaocznych, ale także mniejsza dotacja z ministerstwa. – Już teraz otrzymujemy dotację o 1,2 mln niższą niż w ub. roku – wylicza rektor.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
xyz
Hermenegilda
Hermenegilda
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

xyz
xyz (17 czerwca 2011 o 17:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='były student UMCS' timestamp='1308252875' post='490408']
Brawa dla ekipy kierującej UMCS-em. Wreszcie mądrzy i gospodarni zarządcy mienia publicznego, którzy myślą o przyszłości!
[/quote]

"Były student" - klakier czy ktoś z ekipy rządzącej UMCS, a może po prostu głupek?
Rozwiń
Hermenegilda
Hermenegilda (17 czerwca 2011 o 12:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Taki dług - nie znika w ciągu 2 lat. Ale za tym stoją realni uczciwi ludzie - którym w podziękowano za współpracę kpiąc sobie z nich. A studenci niech tak za bardzo nie chwalą bo niewiele wiedzą w tej konkretnej materii. Nie jest to jedyny rektor co wyprowadził uczelnię na prostą ale inni szanowali ludzi. Byli po prostu prawdziwymi nie tylko urzędnikami ale także ludźmi.
Rozwiń
Hermenegilda
Hermenegilda (17 czerwca 2011 o 12:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szkoda że tam tym zyskiem stoją realni ludzie - i to ci co najdłużej pracowali, uczciwie ale nie byli profesorami. Po prostu zwykli pracowici ludzie - bez podwyżek, nagród - kpina.Kosztem innych ludzi nikt się jeszcze nie wzbogacił a UMCS coś za szybko wyszła z tego dołka!
Rozwiń
Killer
Killer (17 czerwca 2011 o 07:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Stan finansów jak stan finansów ale niech Pan Rektor powie jak to jest że pracownicy się zwalniają (ci najbardziej wartościowi - nie mający problemu ze znalezieniem innej pracy), kobiety w ciąży seryjnie doznają poronienia a niektórzy lądują na Abramowicach??
Przyzwyczajeń z czasów Bieruta nie zreformujesz - to trzeba zlikwidować i postawić na nowo.
Rozwiń
Piotr
Piotr (16 czerwca 2011 o 23:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proszę nie róbcie sobie jaj z rektora. Już pewnie nie wie jak się nazywa.
Sprzedał grunt na Felinie za 10 mln złotych, czyli realnie ma przynajmniej 5 dużych baniek w plecy. Proszę was.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!