czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

UMCS buduje nowoczesne laboratoria, rezonans będzie później

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 lipca 2012, 15:59

Nowoczesny rezonans magnetyczny trafi do kompleksu laboratoriów budowanego u zbiegu ul. Głębokiej i 
Nowoczesny rezonans magnetyczny trafi do kompleksu laboratoriów budowanego u zbiegu ul. Głębokiej i 

UMCS przesuwa termin zakupu najnowocześniejszego w Polsce rezonansu magnetycznego

Urządzenie trafi do kompleksu laboratoriów budowanego od jesieni ub. roku u zbiegu ul. Głębokiej i Pagi. W Centrum Analityczno-Programowym konsorcjum Ecotech-Complex będą pracować najlepsi naukowcy z Lublina, Puław i Rzeszowa. Do dyspozycji dostaną dziesiątki laboratoriów z najnowocześniejszym sprzętem.

Kompleks zostanie podzielony na cztery części: agro (m.in. ochrona roślin i krajobrazu), eco (m.in. alternatywne źródła energii), food (m.in. wpływ środowiska na łańcuch żywnościowy) oraz biol.-med. (m.in. badania mózgu). W tej ostatniej pojawi się supernowoczesny rezonans magnetyczny.

Przetarg na jego dostarczenie pół roku temu ogłosił Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, koordynator całego projektu. Dokumentację przetargową przygotowała specjalna komisja złożona z pracowników UMCS i lubelskiego Uniwersytetu Medycznego. – Nasze uczelnie kupują mnóstwo sprzętu, ale jeszcze nigdy nie kupowały takiego – mówili naukowcy.

Po pierwsze, rezonans ma kosztować aż 30 milionów zł. Po drugie, podobnego urządzenia w Polsce jeszcze nie ma. A na świecie jest jedynie kilka. Po trzecie, sprzęt będzie tak duży, że trzeba go wstawić do budynku w trakcie budowy. Po jej zakończeniu byłoby to już niemożliwe.

Budowa trwa, w ogromnym wykopie są już prawie gotowe piwnice. A co z rezonansem? – Termin składania ofert został przesunięty na początek sierpnia – informuje Aneta Śliwińska z biura prasowego UMCS. – Było mnóstwo pytań w sprawie samego urządzenia. Konieczne było doprecyzowanie zapisów dotyczących m.in. jego parametrów.

UMCS nie zdradza, ile firm i z jakich krajów chce dostarczyć sprzęt. – Przetarg jeszcze trwa. Czekamy na oferty do pierwszych dni sierpnia – ucina Śliwińska. – Potem potrzeba będzie ok. miesiąca na rozstrzygnięcie.

A kiedy rezonans trafi do Lublina? – Dziś trudno określić dokładny termin – mówi Śliwińska. – To zależy od wielu czynników. I to bardzo szczegółowych, skomplikowanych. Oprócz samego rezonansu musimy kupić specjalne magnesy i aktywne obudowy na nie. Wszystko to należy zgrać z pracami budowlanymi.

Nowy sprzęt będzie służył naukowcom i studentom do prowadzenia badań naukowych, a potem – dzięki ich efektom – do rozwijania nowych metod leczenia. W przyszłości będą z niego korzystali także lubelscy pacjenci.

– Ten rezonans stworzy nam możliwość prowadzenia zaawansowanych badań, szczególnie w zakresie funkcjonowania mózgu – zapowiada prof. Tomasz Trojanowski, szef Katedry i Kliniki Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Dzięki niemu będzie można wykryć przyczyny czy mechanizmy chorób, których do tej pory nie mogliśmy diagnozować. Chodzi m.in. chorobę Alzheimera czy niektóre nowotwory.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
czszczsz
ToMasz
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (16 lipca 2012 o 08:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wyrzucone fundusze bo jeżeli zlikwisduje się w Lublinie nepotyzm i kolesiostwo to może bedzie rozwój a tak jest tylko dojenie kasy którą społęczeństwo bedzie długie lata spłacać
Rozwiń
czszczsz
czszczsz (16 lipca 2012 o 04:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Popieram przedmówcę, choć być może akurat w tym przypadku będzie jakiś konkretny grant, potem awanse i naukowcy nie będą klepać biedy. Co do meritum: to wielka szansa dla naukowców i dla nauki. Brawo.

Do autora pierwszego posta: uczelnia to nie żadna szkółka. Podstawowym zadaniem naukowca jest prowadzenie badań (przy czym najlepiej z udziałem ambitnych studentów). Na samej kartce papieru to już prawie nie możliwe. Skąd się wezmą pieniądze? Zwykle to musi być wola wielu stron, aby się znalazły. Często naukowcy są gotowi do współpracy z sektorem prywatnym, niestety nie ma dobrej woli właśnie ze strony przedsiębiorców. Temat rzeka ...
Rozwiń
ToMasz
ToMasz (16 lipca 2012 o 00:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W drogich laboratoriach z baaardzo drogim sprzętem będą pracowali naukowcy za nędzne pieniądze. Przecież to bolszewizm w czystej postaci. Jeszcze tylko wzór laboranta Stachanowca by się przydał ;-).
Niestety, tak wygląda rzeczywistoć polskiej nauki, pseudoreform Kudryckiej i wydawania milionów w błoto. Jeśli naukowcy będą myśleli ciągle jak tu dorobić, bo trzeba rodzinę utrzymać, to nie będzie żadnej porządnej nauki. Niektórym wydaje się, że z ludzi można wydusić więcej bez godnego ich traktowania, tak jak kiedyś bolszewikom...
Rozwiń
plati1985
plati1985 (15 lipca 2012 o 23:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='jan III' timestamp='1342387226' post='650418']
kolejna szkoła buduje za wielkie pieniądze ( > 100 mln zł ) . tylko po co ? podobne obiekty buduje KUL, PL, UP, AM jest też Lubelski park technologiczny. Kto to utrzyma skoro nie mogą prowadzić komercyjnej działalności przez 5 lat. Ambicje rektorów i lubelskich pseudo naukowców. Czy nie można było lepiej wydać pieniędzy z UE.
[/quote]

brak słów na takiego barana jak ty
Rozwiń
jan III
jan III (15 lipca 2012 o 23:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kolejna szkoła buduje za wielkie pieniądze ( > 100 mln zł ) . tylko po co ? podobne obiekty buduje KUL, PL, UP, AM jest też Lubelski park technologiczny. Kto to utrzyma skoro nie mogą prowadzić komercyjnej działalności przez 5 lat. Ambicje rektorów i lubelskich pseudo naukowców. Czy nie można było lepiej wydać pieniędzy z UE.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!