wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

UMCS buduje wielkie centrum naukowe na Głębokiej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 maja 2011, 18:14

 (Jacek Świerczyński)
(Jacek Świerczyński)

UMCS ogłosił przetarg na budowę wielkiego centrum naukowego u zbiegu ul. Głębokiej i Pagi w Lublinie. Za dwa lata będą w nim pracowali badacze z 9 uczelni i instytutów naukowych z Lublina, Puław i Rzeszowa.

– To ogromna szansa dla Lublina – mówi Bartosz Loba, rzecznik Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – Może powstać bardzo silny ośrodek naukowy, konkurujący z innymi nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

UMCS, który koordynuje projekt, właśnie ogłosił przetarg na budowę Centrum Analityczno-Programowego konsorcjum Ecotech-Complex. Firmy zainteresowane zbudowaniem centrum mogą składać oferty do 14 czerwca. Zdecyduje cena. Potem wykonawca będzie miał 16 miesięcy na wykonanie inwestycji. Ma być gotowa na przełomie 2012 i 2013 r.

Naukowy raj powstanie u zbiegu ul. Głębokiej i Pagi, na terenach UMCS. W środku znajdą się dziesiątki laboratoriów z najnowocześniejszym sprzętem. I najlepsi naukowcy z Lublina, Puław i Rzeszowa.

To pracownicy instytucji, które w 2006 r. powołały konsorcjum Ecotech-Complex. Tworzą je cztery publiczne uczelnie z Lublina (UMCS, KUL, Uniwersytet Medyczny i politechnika), dwie z Rzeszowa (politechnika i uniwersytet) oraz trzy instytuty: lubelski Agrofizyki PAN i dwa puławskie: Nawozów Sztucznych oraz Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa.

Projekt obiektu znamy od stycznia 2009 r. Konkurs wygrała poznańska pracownia HJ Buszkiewicz. Ale na działce, na której ma powstać kompleks, przez ponad dwa lata nie wbito nawet łopaty.


Najpierw uczelnie i instytuty tworzące konsorcjum musiały je formalnie powołać. Potem przygotować dokumentację. Następnie naukowcy czekali na ocenę projektu, na jego zatwierdzenie, a potem na pieniądze. Teraz już wiadomo, że dostaną 40 mln euro (ok. 145 mln zł) unijnej dotacji w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Uczelnie nie dołożą ani złotówki.

W nowym kompleksie UMCS ma się zająć się m.in. biotechnologią i genetyką. KUL – naukami matematyczno-przyrodniczymi. Politechnika Lubelska – ochroną środowiska i wspólnie z Uniwersytetem Medycznym, biomedycyną. – A my toksycznością spalin i ekologią pojazdów – zdradza prof. Jacek Kluska, prorektor Politechniki Rzeszowskiej.

– To fantastyczna sprawa, nie tylko dla naszej uczelni, ale dla całego regionu i środowiska naukowego Lublina, Puław i Rzeszowa – podkreśla prof. Ryszard Dębicki, prorektor lubelskiego UMCS. – Kapitalny przykład porozumienia ponad strukturami. Dowód na to, że czasem warto skonsolidować różne instytucje i przygotować jeden, wspólny, dobry projekt.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Krzycho
Zen
jojo
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Krzycho
Krzycho (21 lipca 2011 o 00:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co za bzdura "Kapitalny przykład porozumienia ponad strukturami." raczej odwrotnie...
Rozwiń
Zen
Zen (12 maja 2011 o 11:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='jojo' timestamp='1305187931' post='477232']
Niech lepiej wielkie władze tej dziadowskiej uczelni, na której mam nieprzyjemność pracować, zadbają o elementarne potrzeby pracowników naukowych i administracyjnych, z których w ostatnich kilku latach zrobiono totalnych dziadów.
[/quote]
Podpisuję się tu rękami i nogami!!! Jeszcze chcą - w ramach oszczędności - zabrać premie i dodatki za warunki szkodliwe. Wtedy wiele osób nawet 1000 zł na rękę nie wyciągnie. Z drugiej strony pewnie ich stać tylko na "dziadów" i wiele wymagać nie można.
Rozwiń
jojo
jojo (12 maja 2011 o 10:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech lepiej wielkie władze tej dziadowskiej uczelni, na której mam nieprzyjemność pracować, zadbają o elementarne potrzeby pracowników naukowych i administracyjnych, z których w ostatnich kilku latach zrobiono totalnych dziadów.
Rozwiń
Stefan
Stefan (12 maja 2011 o 09:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lepiej niech parking zbuduja szybko, mysle ze wiecej osob sie z niego ucieszy!
Rozwiń
llubellak@op.pl
llubellak@op.pl (12 maja 2011 o 09:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dobra, brzydko zrobiłem tak krytykując. w końcu sam zawsze piszę aby nie srać do własnego gniazda.
super, że to powstanie, to szansa dla naszego miasta, regionu i całej naszej części Polski. tego typu inicjatywa jest godna szacunku! trzymam kciuki aby wszystko wyszło i żeby to była nasza wizytówka na całą Polskę
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!