piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

UMCS chce sprzedać też budynek Instytutu Pedagogiki przy Narutowicza

Dodano: 25 stycznia 2017, 13:53

 Instytut Pedagogiki przy ul. Narutowicza
Instytut Pedagogiki przy ul. Narutowicza

Senat Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej zgodził się na sprzedaż budynków Wydziału Politologii i Instytutu Psychologii przy pl. Litewskim. Ale pod młotek może trafić też Instytut Pedagogiki przy ul. Narutowicza. Za wszystkie nieruchomości uczelnia chce co najmniej 33 mln zł

O planach sprzedaży zabytkowych pałaców przy pl. Litewskim władze uczelni poinformowały przed tygodniem. – Baza dydaktyczna w obu budynkach nie jest przystosowana do potrzeb młodzieży. Wielu rzeczy nie możemy tam zrobić, bo obiekty są pod ochroną konserwatora zabytków. Dodatkowo, przy modernizacji placu Litewskiego straciliśmy miejsca parkingowe. Uważam, że sprzedaż będzie lepszym rozwiązaniem – tłumaczył prof. Stanisław Michałowski, rektor UMCS.

Zielone światło na rozpoczęcie poszukiwania potencjalnych nabywców musiał dać senat UMCS. W środę przyjęto uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż własności obu budynków oraz znajdującego się miedzy nimi skwerku. Ale na tym samym posiedzeniu zapadła też decyzja o wystawieniu na sprzedaż obiektu przy ul. Narutowicza 12, w którym znajduje się Instytut Pedagogiki. W tym przypadku musi jednak zostać spełniony jeden warunek.

- W przyszłym tygodniu władze uczelni spotkają się z pracownikami instytutu i to od ich woli będzie zależała decyzja dotycząca sprzedaży tej nieruchomości – informuje Aneta Adamska, rzecznik prasowy uniwersytetu. Wcześniej podobne konsultacje przeprowadzano z osobami pracującymi w budynkach przy pl. Litewskim.

Wkrótce UMCS ma zamieścić ogłoszenia o sprzedaży. Uczelnia zakłada, że wszystkie obiekty sprzeda za ceny nie niższe niż te wynikające z aktualnych operatów szacunkowych. Budynek Wydziału Politologii został wyceniony na 10,8 mln zł, siedziba Instytutu Psychologii na 7,4 mln zł, a zlokalizowany między nimi skwerek na 253 tys. zł. Wycena Instytutu Pedagogiki opiewa na 15 mln zł (wszystkie kwoty netto).

Jeśli uda się znaleźć nabywców skłonnych zapłacić tyle za uczelniane nieruchomości, na konto UMCS wpłynie co najmniej 33 mln 453 tys. zł netto. Z zarobionych w ten sposób pieniędzy uniwersytet chce wybudować nowe siedziby dla jednostek, które opuszczą pl. Litewski i ul. Narutowicza. Miałyby one powstać na terenach w rejonie ulic Głębokiej i Pagi.

Czytaj więcej o: Lublin UMCS
Użytkownik niezarejestrowany
Nie jestem robotem!
Użytkownik niezarejestrowany
(26) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (26 stycznia 2017 o 17:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak to się stało że UMCS stał się właścicielem tych budynków? Kupili czy dostali od miasta? A może tak miasto niech przejmie te budynki a pomysł na to się znajdzie.
Rozwiń
Nie jestem robotem!
Nie jestem robotem! (26 stycznia 2017 o 13:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uniwersytet to przecież wykwit ciemnego średniowiecza, a zatem dumni spadkobiercy PKWN starych budynków - niepostępowego starocia - nawet jako reprezentacyjnej siedziby rektoratu - nie potrzebują!
Rozwiń
Gość
Gość (26 stycznia 2017 o 10:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Centrum i tak już umarło...
Rozwiń
Gość
Gość (26 stycznia 2017 o 08:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wydział PIP - same pipy
Rozwiń
student12
student12 (25 stycznia 2017 o 23:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Raczej UMCS chce mieć tak jak AGH w Krakowie. PRawie wszystko w jednym miejscu. Część jednostki woj. by mogło się przenieść gdzieś na obrzeża miasta to by powstala stricte Akademicka Dzielnica
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (26)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!