czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

UMCS chce utworzyć filię w Nowym Jorku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 kwietnia 2011, 21:19

UMCS chce otworzyć filię w Stanach Zjednoczonych (Bartłomiej Żurawski / Archiwum)
UMCS chce otworzyć filię w Stanach Zjednoczonych (Bartłomiej Żurawski / Archiwum)

UMCS chce rozszerzyć swoją działalność w Stanach Zjednoczonych. Na bazie studiów podyplomowych prowadzonych w Nowym Jorku i Chicago może powstać tam odrębna, amerykańska jednostka uczelni.

Działające przy uniwersytecie Centrum Języka i Kultury Polskiej prowadzi w Stanach Zjednoczonych studia podyplomowe z języka polskiego. Uczelnia współpracuje także ze szkołami polonijnymi i polską ambasadą. Teraz UMCS chce poszerzyć swoją ofertę w USA.

Na przełomie lutego i marca rektor uczelni prof. Andrzej Dąbrowski razem z dyrektorem CJiKP prof. Janem Mazurem byli w Ameryce. Prowadzili rozmowy właśnie w tej sprawie. Nieoficjalnie wiadomo, że w grę wchodzi nawet utworzenie w Stanach Zjednoczonych odrębnej jednostki uczelni (mówi się o siedzibie w Nowym Jorku lub Chicago).

Oficjalnie władze uniwersytetu nie chcą zdradzić żadnych szczegółów. – Podczas wizyty pana rektora w Stanach Zjednoczonych były prowadzone różne rozmowy, na temat różnych obszarów działania – mówi tajemniczo Anna Guzowska, rzecznik UMCS. – Na dziś nie możemy podać żadnych szczegółów.

Pomysł utworzenia filii uniwersytetu w USA nie jest nowy. W połowie 2006 r. prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce Dorota Andraka zaproponowała stworzenie studiów z języka polskiego dla mieszkających tam Polaków. Pomysł poparł dyrektor CJiKP UMCS prof. Jan Mazur.

To wtedy padł pomysł, żeby uruchomić w USA filię lubelskiego centrum. Okazało się to jednak zbyt kosztowne i zbyt trudne do wykonania (na drodze stanęła m.in. biurokracja). Skończyło się na studiach podyplomowych dla osób, które po ich skończeniu będą mogły uczyć w Ameryce języka polskiego.

Pierwsza edycja studiów rozpoczęła się w lutym 2008 r. w Nowym Jorku. Wśród słuchaczy znaleźli się nauczyciele z kilkudziesięciu polskich szkół ze stanów: Nowy Jork, New Jersey, Connecticut, Pensylwania i Massachusetts.

W lutym 2010 r. rozpoczęły się zajęcia w Chicago. Uczestniczy w nich 50 osób, które na co dzień pracują w polskich szkołach w USA.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Ewa
Piotr
maciek
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Ewa
Ewa (18 kwietnia 2011 o 13:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech się autor artykułu zdecyduje, czy dyrektor CKiJP nazywa się Andrzej Mazur czy Jan Mazur? Miałam z tym panem zajęcia i wiem, że ma na imię Jan.
Rozwiń
Piotr
Piotr (18 kwietnia 2011 o 12:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Te jaja to na Święta? Komuś puszczają nerwy przed wyborami.
Rozwiń
maciek
maciek (18 kwietnia 2011 o 10:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zanim echo propagandy przeminie, uporządkujcie kolegia - twory nie wystepujące w ustawie o szkolnictwie wyższym. ciekawe co powiedzą absolwenci , kiedy okaże się,że UMCS prowadzi studia wzorując się na pewnej łódzkiej uczelni, fakt, kierowanej też swego czasu przez profesora UMCS.
Uczycie prawa, ale macie to gdzieś.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!