środa, 22 listopada 2017 r.

Lublin

UMCS coraz niżej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 kwietnia 2002, 21:20

UMCS zajął 23 pozycję w rankingu szkół wyższych. - Ten spadek świadczy o tym, że coś źle funkcjonowało - twierdzi Jacek Z. Pietraś, dziekan Wydziału Politologii i kandydat na rektora. Rektor i kandydat na kolejną kadencję, Marian Harasimiuk odpowiada: - To nie jest w pełni obiektywny ranking. Studenci winę widzą w dorabianiu kadry na kilku etatach.
Wczoraj na uczelni odbyły się nieoficjalne przedwyborcze spotkania dwóch kandydatów z kadrą naukową. - Spadek w rankingu był przewidywalny - tłumaczy Marian Harasimiuk. - Straciliśmy 5 tys. studentów i 124 pracowników naukowych na rzecz uniwersytetu w Rzeszowie.
Dla prof. Pietrasia utrata rzeszowskiej filii nie ma tak dużego znaczenia. - Mamy bardzo szybki przyrost kadry naukowej, więc utrata rzeszowskiej filii nie była aż tak odczuwalna.
Większość pracowników UMCS zwraca uwagę na subiektywność rankingów. - Porównywanie mnie z politechniką nic mi nie mówi - wyjaśnia rektor Harasimiuk. - Prawdziwa informacja to rankingi kierunków, a tu wypadamy dobrze.
W rankingu "Rzeczpospolitej” pod uwagę brano bardzo różne kryteria: potencjał naukowy, komputeryzację bibliotek, warunki studiowania, publikacje naukowe itd. Na końcową ocenę bardzo duży wpływ miał prestiż, czyli ocena pracodawców i kadry akademickiej. Ta wypadła najsłabiej. - To mnie niepokoi - mówi dziekan Pietraś. - Jesteśmy poniżej średniej uniwersyteckiej. Poza tym, władze miejskie i wojewódzkie nie do końca doceniają znaczenie ośrodka akademickiego.
- Mamy dobre kontakty z tym środowiskiem i jestem zaskoczony taką opinią - broni się Andrzej Pruszkowski, prezydent Lublina.
Dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii, Marian Ochmański przyczynę widzi w pieniądzach. - Jest ich za mało. Nie starcza ich dla naszych pracowników.
Tymczasem studenci winę widzą gdzie indziej. - Wielu wykładowców pracuje na kilku etatach i nie ma czasu na badania czy własne publikacje. Nie mają nawet czasu, żeby coś przeczytać - mówi nieoficjalnie członek Samorządu Studentów UMCS.
- To prawda. Na trzech wydziałach praktycznie żaden wykładowca nie pracuje gdzie indziej. I te trzy wydziały dają 80 proc. dorobku naukowego - przyznaje rektor Harasimiuk.Radomir Wiśniewski
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!