wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

UMCS odcina się od sprawy kontorowersyjnej debaty (wideo)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 listopada 2011, 15:20
Autor: mb, łm

Marian Kowalski i Michał Kabaciński (Jacek Świerczyński )
Marian Kowalski i Michał Kabaciński (Jacek Świerczyński )

Decyzję o odwołaniu debaty posła Ruchu Palikota z rzecznikiem prasowym ONR poparli dziekan i prodziekan Wydziału Politologii. Ale nie szefowie uczelni, którzy… odcięli się od sprawy.

WIDEO

Komunikat UMCS

Komunikat Rzecznika Prasowego UMCS – 30 listopada

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej jest miejscem, w którym wolność słowa, swoboda dyskusji i wyrażania własnych poglądów w granicach prawa są respektowane. Co więcej, Uczelnia zachęca studentów do podejmowania polemik, prezentacji własnych idei oraz szeroko pojętej aktywności społecznej.

Dziś o godz. 11:30, na Wydziale Politologii UMCS, z inicjatywy Studenckiego Koła Dziennikarskiego UMCS, miała odbyć się debata pt. "Oblicza Polskiego Patriotyzmu” z udziałem posła Michała Kabacińskiego z Ruchu Palikota oraz Mariana Kowalskiego z Obozu Narodowo - Radykalnego. Decyzję o jej organizacji podjęto bez konsultacji z władzami Wydziału, jak również bez wiedzy opiekuna Koła, prof. dr hab. Iwony Hofman, która zdecydowała ostatecznie o odwołaniu spotkania. Profesor Hofman wskazuje, iż studentki mające prowadzić debatę nie posiadają wystarczającego doświadczenia medialnego, pozwalającego na odpowiednie moderowanie dyskusji, zaś fakt nie poinformowania jej o mającym się odbyć wydarzeniu nie należy do dobrych praktyk akademickich.
Zdaniem Dziekana Wydziału Politologii, prof. dra hab. Grzegorza Janusza, Wydział zawsze był i pozostaje otwarty na prezentację różnych poglądów i idei, powinno jednak odbywać się to z zachowaniem obowiązujących zasad, do których należy: informowanie władz Wydziału o zamiarze zorganizowania tego rodzaju inicjatyw i uzyskanie dla nich akceptacji, odpowiednie ich przygotowanie, zapewnienie zaplecza organizacyjnego oraz bezpieczeństwa. Powyższe warunki w omawianym przypadku nie zostały spełnione. Wydział Politologii UMCS docenia, a nawet promuje wszelkie oznaki aktywności, indywidualizmu oraz kreatywności studentów, nie może jednak pozwolić na całkowitą samowolę i dezinformację. Specyfika debaty, która miała się odbyć oraz dobór jej uczestników, zdaniem władz Wydziału oraz opiekuna Koła Dziennikarskiego UMCS, stwarzały ryzyko przekształcenia jej w happening polityczny, dlatego wymagała ona starannego przygotowania.

Władze Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej o sytuacji na Wydziale Politologii, związanej z odwołaniem debaty pt. "Oblicza Polskiego Patriotyzmu” zostały poinformowane po fakcie. Zarówno decyzje o organizacji wszelkich wydarzeń na Wydziałach Uniwersytetu, jak i kwestie dotyczące zmian terminów, odwoływania ich, doboru zaproszonych gości, pozostają w sferze kompetencji Dziekanów działających w porozumieniu z organizatorami. Władze Uniwersytetu nie ingerują w tematykę spotkań i debat, ani w wybór zapraszanych gości, kierując się natomiast dobrem studentów i dbaniem o ich wszechstronny rozwój, powierzają te zadania osobom zarządzającym poszczególnymi jednostkami. W tym wypadku autonomiczna decyzja opiekuna Koła Dziennikarskiego o odwołaniu debaty po konsultacji z władzami Wydziału również nie była przedmiotem analizy ze strony władz Uczelni.
Władze Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej opowiadają się za prawem do swobodnego wyrażania poglądów, bez uprzedzeń, dyskryminacji, homofobii i szowinizmu. Uczelnia powinna być miejscem dialogu, spotkań różnych idei i światopoglądów w granicach dobrych obyczajów oraz obowiązującego prawa.Z poważaniem,
Anna Guzowska
Rzecznik Prasowy UMCS
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Przemek Leniak
Gość
(45) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 grudnia 2011 o 13:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kup se wieksze peruge
Rozwiń
Przemek Leniak
Przemek Leniak (1 grudnia 2011 o 22:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
lepsza niż wykłady na politologii prawda?
nie mniej każdy najbardziej lubi to co zna ;-)
no dobranoc pupilki dziekana dobranoc niech się wam przyśni jak was "tolerrują"
Rozwiń
Gość
Gość (1 grudnia 2011 o 20:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' timestamp='1322764634' post='565093']
masz fajne peruge, przemo...
[/quote]


Fajna, ale troche przymala

http://www.youtube.com/watch?v=nn1ITu7X9hw&feature=player_embedded
Rozwiń
Gość
Gość (1 grudnia 2011 o 20:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ekstra-jazda na tym kiblu, przemo
Rozwiń
Przemek Leniak
Przemek Leniak (1 grudnia 2011 o 20:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no cóż samodzielnych ludzi to UMCS nie produkuje a politologia już w szczególności - muszą kupić treść albo ją uzyskac od opiekunek ;-)
cóż moje prace były cenione przez kadrę UMCS - widac się czegoś z nich dowiadywała ;-)
...
ten cytat to oczywiście nie Ikonowicz
ani Mirosław ani Piotr o młodszych nie wspominając ;-) - Ikonowicze nie lubią samej religii
cytat jest z odezwy KPP z roku 1937 zatytułowanej "Bracia katolicy"
jak widzisz od czasów Stalina wy bolszewicy nic się nie posunęliście w rozwoju intelektualnym
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (45)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!