piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

UMCS robi porządki na miasteczku. Nie zdziw się, jak zobaczysz drapieżne ptaki

Dodano: 14 marca 2018, 12:31

(fot. Wojciech Nieśpiałowski)

UMCS wypowiedział wojnę zanieczyszczającym miasteczko akademickie gawronom. Porządku w okolicach rektoratu i Chatki Żaka pilnują sokół Feniks oraz jastrzębie Hela, Harry i Sakrah. Do końca kwietnia mają one odstraszać brudzące na terenie kampusu ptaki


To pierwsza tego typu akcja prowadzona na zamówienie naszej uczelni – mówi Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS. - Drapieżniki zostały wynajęte w związku z coraz większym zanieczyszczeniem miasteczka ptasimi odchodami, spowodowanym bardzo liczną obecnością gawronów. Na ich kłopotliwe sąsiedztwo skarżyło się wiele osób, nie tylko naszych pracowników czy studentów, poruszających się pieszo po terenie miasteczka, jak i parkujących na jego terenie samochody.

Najczęściej wskazywano tereny w okolicach placu Marii Skłodowskiej-Curie oraz skweru przed Chatką Żaka. Problem nasilił się w ostatnich latach, kiedy na terenie kampusu zagnieździła się liczna kolonia gawronów, która z roku na rok stawała się coraz większa. Ptaki znalazły tu dla siebie bezpieczne miejsce po tym, jak zostały przepędzone z Ogrodu Saskiego przez wynajętego przez miasto sokolnika. Teraz na podobny krok zdecydowały się władze największego lubelskiego uniwersytetu.

- Naszym zadaniem jest nie dopuścić do tego, aby gawrony założyły gniazda i spowodować, żeby przeniosły się gdzie indziej – wyjaśnia Radosław Rola, właściciel firmy wynajętej przez UMCS.

Od początku marca na terenie uczelni na zmiany pracują sokół Feniks oraz trzy jastrzębie: Hela, Harry i Sakrah. – Samą swoją obecnością powodują strach u gawronów. Nie ma tu mowy o ich ganianiu, czy polowaniu na nie. W naturze ptaków jest coś takiego, że jeśli w terenie, w którym chcą się osiedlić jest drapieżnik, to wybierają inne, spokojniejsze miejsce. To praca od świtu do zmierzchu. Szczególna uwaga wymagana jest rano, kiedy ptaki przylatują w poszukiwaniu miejsc na gniazda, ale też wieczorem, gdy trzeba zapobiec ich nocowaniu – dodaje Rola.

Płoszenie gawronów na miasteczku UMCS potrwa najpóźniej do końca kwietnia. Dokładny koszt akcji będzie znany po jej zakończeniu.

Czytaj więcej o: Lublin UMCS
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
aa
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 marca 2018 o 14:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak dobrze wkoncu nie bedzie strach chodzic ze cie osraja.
Rozwiń
Gość
Gość (15 marca 2018 o 01:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cytat z RP: W naukowym magazynie “Proceedings of the National Academy of Sciences” brytyjscy badacze opisują zaskakujące zachowanie czterech gawronów o imionach Cook, Fry, Connelly i Monroe. Trzymane w zamknięciu ptaki nauczyły się korzystać z prostych narzędzi – kamieni – do zdobywania pożywienia. (...) Okazało się, że potrafią wygiąć kawałek drutu w taki sposób, aby wyciągnąć takim prowizorycznym haczykiem jedzenie z cienkiej rurki.
Rozwiń
aa
aa (14 marca 2018 o 23:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Tego KRETYNA ktory mowi o usuwaniu duzych drzew niech trafi szlag na betonowej pustyni.
 Zgadzam sie, sa granice absurdu wypoweidzi. CZy aby zlikwidowac kradzieze 'na wnuczka' trzeba zlikwidowac wnuczkow albo dziadkow??
Rozwiń
Gość
Gość (14 marca 2018 o 16:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co za wstyd dla Uniwersytetu! Gdzie mają żyć ptaki krukowate, jedne z najbardziej inteligentnych na świecie, skoro przepędzane są w miejsca w miejsce?
Rozwiń
Gość
Gość (14 marca 2018 o 15:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Popieram działanie, a faktycznie tego kr... co mówi o wycinaniu drzew precz z lublina !!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!