Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 grudnia 2008 r.
20:01
Edytuj ten wpis

UMCS tonie w długach

0 5 A A

Wyłączone telefony i Internet, a ogrzewanie i sprzątanie ograniczone do minimum. Tak będzie od dziś na lubelskim Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Musimy ciąć koszty - tłumaczy rektor uczelni. - Inaczej może nam grozić likwidacja.

Dzisiaj wchodzi w życie rozporządzenie rektora dotyczące okresu świąteczno-noworocznego. Specjalny tryb funkcjonowania uniwersytetu będzie obowiązywał do 5 stycznia 2009 r.

- Parę lat temu ówczesny rektor Marian Harasimiuk zaoszczędził w podobny sposób 200-300 tys. zł - przypomina rektor prof. Andrzej Dąbrowski. - Szkoły czy żłobki robią podobnie i nikt się nie dziwi.

Zdaniem urzędującego od września rektora, uniwersytet ma oszczędzać, gdzie tylko się da. Szkoła ma gigantyczne długi. - W latach 1993-2007 UMCS stracił ok. 100 mln zł - szacuje Dąbrowski. - Bardzo dokładnie obliczone zadłużenie na koniec 2007 r. wynosiło ponad 60 mln zł.

- Zgadzam się z tym, że UMCS ma pewne kłopoty - odpowiada prof. Wiesław Kamiński, poprzedni rektor uniwersytetu. - Moja ekipa także podejmowała działania, które przekładają się na konkretne liczby. Z jednej strony staraliśmy się racjonalizować gospodarkę uczelni, z drugiej strony prowadziliśmy remonty i nowe inwestycje, rozwijaliśmy badania naukowe i studia.

Jednak, zdaniem prof. Dąbrowskiego, uczelni może grozić nawet likwidacja, jeśli kierownictwo nie podejmie radykalnych działań naprawczych.

- Zapowiedziałem, że administracja uczelni będzie kompetentna, mniejsza i lepiej opłacana - mówi rektor.

• Czyli zwolnienia? Mówi się o likwidacji ponad 300 etatów.

- Według ostatniego audytu zatrudnienie jest u nas za wysokie właśnie o tyle. To nie znaczy jednak, że 300 osób odejdzie. Przede wszystkim nie będziemy przedłużali umów. Na razie zamierzamy rozstać się z pracownikami administracji i obsługi technicznej. Z boku zostawiamy piony dydaktyczny i badawczy.

Co na to pracownicy? - Nie ma jakiegoś specjalnego zaniepokojenia - komentuje dr Józef Kaczor, szef "Solidarności” na UMCS.
Innego zdania jest Andrzej Peciak, wieloletni dyrektor Wydawnictwa UMCS, któremu rektor odebrał pełnomocnictwa. - To jest Monty Python - grzmi Peciak. - Jeżeli rektor, który nie ma pojęcia o procesie wydawniczym, mówi na temat wydawnictwa głupoty, to kolejne podejmowane przez niego decyzje źle wróżą uczelni.

- Wydawnictwo przynosi straty na skutek złego zarządzania. Jeżeli w roku 2005 r. wyprodukowało "na magazyn” książki wartości 3 mln 880 tys. zł, w 2006 r. - 4 mln 763 tys. zł, w 2007 r. - 5 mln 227 tys. zł, to jak to inaczej nazwać? - ripostuje rektor.

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
~sister~ / 27 stycznia 2009 o 14:22
Już niedługo umcs będzie na plusie! Rektor pozbędzie się pracownikow obsługi (średnie wynagrodzenie 1200 pln brutto) do firm zewnętrznych. Prawda, że świetny pomysł. Zawsze lepiej sponsorować prywatny sektor. Oszczędności bajońskie, ha,ha. No i ciekawe na ile firmy startujące do przetargow będą powiązane z uczelnią???Bo na poszczególnych wydziałach wszystkim wiadomo, że miejsca pracy się dziedziczy albo zatrudnia się rodzinkę bliższą i dalszą ewentualnie sąsiadow i znajomych!!!!!!!!!!!!!! Więc może jego magnificencja Rektor powinien przyjżeć się dziekanom i temu co dzieję się w zasobach kadrowych. Mówił pan ,panie rektorze o wstrzymaniu zatrudnienia i wygaszaniu etatow oraz braku zwolnień. Jak mają się pańskie słowa do przesunięcia pracowników obsługi do firm zewnętrznych Przecież nie będą już pracownikami uczelni , a firma zrobi z nimi co zechce. Poza tym chcecie eksperymentować na dwóch wydziałach- ciekawe dlaczego??? Szanowny Rektorze dla pana to tylko zasoby ludzkie ale nie ludzie prawda? Żal patrzeć co dzieje się z tą uczelnią. Mówi pan o promocji uczelni. Szkoda zachodu! Nikt rozsądny nie zwiąże się z uczelnią która nie szanuje własnych pracowników i tych z tytułami i fizycznych!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Już niedługo umcs będzie na plusie! Rektor pozbędzie się pracownikow obsługi (średnie wynagrodzenie 1200 pln brutto) do firm zewnętrznych. Prawda, że świetny pomysł. Zawsze lepiej sponsorować prywatny sektor. Oszczędności bajońskie, ha,ha. No i ciekawe na ile firmy startujące do przetargow będą powiązane z uczelnią???Bo na poszczególnych wydziałach wszystkim wiadomo, że miejsca pracy się dziedziczy albo zatrudnia się rodzinkę bliższą i dalszą ewentualnie sąsiadow i znajomych!!!!!!!!!!!!!... rozwiń
Avatar
~sister~ / 27 stycznia 2009 o 14:00
Filip napisał:
To niezwykle radosna wiadomość: kolejny bastion komuchów runie!
Avatar
Filip / 23 grudnia 2008 o 12:45
To niezwykle radosna wiadomość: kolejny bastion komuchów runie!
Avatar
gggg / 23 grudnia 2008 o 12:00
Znowu, w kolejnej gazecie, pracownicy krytykują swojego pracodawcę, chlebodawcę i dobrodzieja?? NIe mogę już tego czytać, jak się nie podoba, to prosze udać się do sądu pracy, ale nie godzi się kalać swojego gniazda. A propos, podobno ktoś tam ważny jest na zwolnieniu lekarskim, czy Policja lub Zus nie mogą zweryfikowac autentyczności zwolnienia, bo coś to są dziwne zwolnienia, jak ktos jest zagrożony. Swego czasu wróbelki ćwirkały, że byli zarządcy administracyjni zawsze brali zwolnienia jak się pojawial nowy rektor. Podobnie było swego czasu z dyrektorem jakiegoś szpitala w Lublinie. To przecież jest śmieszne i każdy normalny pracodawca wie co myśleć o takim pracowniku i myśli jak szybko się go pozbyć po zwolnieniu. Uważam nadal jednak, że takimi zwolneniami powinna zając się co najmniej Policja Lub Prokuratura
Znowu, w kolejnej gazecie, pracownicy krytykują swojego pracodawcę, chlebodawcę i dobrodzieja?? NIe mogę już tego czytać, jak się nie podoba, to prosze udać się do sądu pracy, ale nie godzi się kalać swojego gniazda. A propos, podobno ktoś tam ważny jest na zwolnieniu lekarskim, czy Policja lub Zus nie mogą zweryfikowac autentyczności zwolnienia, bo coś to są dziwne zwolnienia, jak ktos jest zagrożony. Swego czasu wróbelki ćwirkały, że byli zarządcy administracyjni zawsze brali zwolnienia jak się pojawial nowy rektor. Podobnie było swego cz... rozwiń
Avatar
Alek / 23 grudnia 2008 o 07:54
Skąd on w ogóle bierze te liczby? Wg mojej wiedzy zadłużenie jest trzykrotnie mniejsze, co stanowi tylko kilka procent rocznego budżetu uczelni. Opowiadanie takich bzdur powoduje ni mniej, ni więcej, tylko bardzo nieodpowiedzialną opinię, co spowoduje, że kandydatów na studia będzie w tym roku o wiele, wiele mniej. Proszę popatrzeć na artykuły prasowe o KULu. Nie ma własciwie na co patrzeć.. Jaki kandydat będzie chciał przyjść do uczelni, której rektor twierdzi, że jest bliska upadku?Czy w normalnej firmie to jest możliwe?Żeby prezes firmy, która sprzedaje się na rynku np w postaci akcji, mówił o tym, że zaraz ta firma brzydko mówiąc splajtuje zamiast starać się ją REALNIE ratować? (zdajecie sobie chyba sprawę, że to wyłączenie internetu to BZDURA do której nie może dojść...?).
Swoją drogą, mógłby opublikować wyniki tych swoich "audytów"- w końcu były robione za publiczne pieniądze i teraz posługuje się nimi argumentując opinii publicznej te decyzje - jak słusznie określa Peciak - jak z Monty Pythona.
Skąd on w ogóle bierze te liczby? Wg mojej wiedzy zadłużenie jest trzykrotnie mniejsze, co stanowi tylko kilka procent rocznego budżetu uczelni. Opowiadanie takich bzdur powoduje ni mniej, ni więcej, tylko bardzo nieodpowiedzialną opinię, co spowoduje, że kandydatów na studia będzie w tym roku o wiele, wiele mniej. Proszę popatrzeć na artykuły prasowe o KULu. Nie ma własciwie na co patrzeć.. Jaki kandydat będzie chciał przyjść do uczelni, której rektor twierdzi, że jest bliska upadku?Czy w normalnej firmie to jest możliwe?Żeby prezes firmy, ... rozwiń
Avatar
~sister~ / 27 stycznia 2009 o 14:22
Już niedługo umcs będzie na plusie! Rektor pozbędzie się pracownikow obsługi (średnie wynagrodzenie 1200 pln brutto) do firm zewnętrznych. Prawda, że świetny pomysł. Zawsze lepiej sponsorować prywatny sektor. Oszczędności bajońskie, ha,ha. No i ciekawe na ile firmy startujące do przetargow będą powiązane z uczelnią???Bo na poszczególnych wydziałach wszystkim wiadomo, że miejsca pracy się dziedziczy albo zatrudnia się rodzinkę bliższą i dalszą ewentualnie sąsiadow i znajomych!!!!!!!!!!!!!! Więc może jego magnificencja Rektor powinien przyjżeć się dziekanom i temu co dzieję się w zasobach kadrowych. Mówił pan ,panie rektorze o wstrzymaniu zatrudnienia i wygaszaniu etatow oraz braku zwolnień. Jak mają się pańskie słowa do przesunięcia pracowników obsługi do firm zewnętrznych Przecież nie będą już pracownikami uczelni , a firma zrobi z nimi co zechce. Poza tym chcecie eksperymentować na dwóch wydziałach- ciekawe dlaczego??? Szanowny Rektorze dla pana to tylko zasoby ludzkie ale nie ludzie prawda? Żal patrzeć co dzieje się z tą uczelnią. Mówi pan o promocji uczelni. Szkoda zachodu! Nikt rozsądny nie zwiąże się z uczelnią która nie szanuje własnych pracowników i tych z tytułami i fizycznych!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Już niedługo umcs będzie na plusie! Rektor pozbędzie się pracownikow obsługi (średnie wynagrodzenie 1200 pln brutto) do firm zewnętrznych. Prawda, że świetny pomysł. Zawsze lepiej sponsorować prywatny sektor. Oszczędności bajońskie, ha,ha. No i ciekawe na ile firmy startujące do przetargow będą powiązane z uczelnią???Bo na poszczególnych wydziałach wszystkim wiadomo, że miejsca pracy się dziedziczy albo zatrudnia się rodzinkę bliższą i dalszą ewentualnie sąsiadow i znajomych!!!!!!!!!!!!!... rozwiń
Avatar
~sister~ / 27 stycznia 2009 o 14:00
Filip napisał:
To niezwykle radosna wiadomość: kolejny bastion komuchów runie!
Avatar
Filip / 23 grudnia 2008 o 12:45
To niezwykle radosna wiadomość: kolejny bastion komuchów runie!
Avatar
gggg / 23 grudnia 2008 o 12:00
Znowu, w kolejnej gazecie, pracownicy krytykują swojego pracodawcę, chlebodawcę i dobrodzieja?? NIe mogę już tego czytać, jak się nie podoba, to prosze udać się do sądu pracy, ale nie godzi się kalać swojego gniazda. A propos, podobno ktoś tam ważny jest na zwolnieniu lekarskim, czy Policja lub Zus nie mogą zweryfikowac autentyczności zwolnienia, bo coś to są dziwne zwolnienia, jak ktos jest zagrożony. Swego czasu wróbelki ćwirkały, że byli zarządcy administracyjni zawsze brali zwolnienia jak się pojawial nowy rektor. Podobnie było swego czasu z dyrektorem jakiegoś szpitala w Lublinie. To przecież jest śmieszne i każdy normalny pracodawca wie co myśleć o takim pracowniku i myśli jak szybko się go pozbyć po zwolnieniu. Uważam nadal jednak, że takimi zwolneniami powinna zając się co najmniej Policja Lub Prokuratura
Znowu, w kolejnej gazecie, pracownicy krytykują swojego pracodawcę, chlebodawcę i dobrodzieja?? NIe mogę już tego czytać, jak się nie podoba, to prosze udać się do sądu pracy, ale nie godzi się kalać swojego gniazda. A propos, podobno ktoś tam ważny jest na zwolnieniu lekarskim, czy Policja lub Zus nie mogą zweryfikowac autentyczności zwolnienia, bo coś to są dziwne zwolnienia, jak ktos jest zagrożony. Swego czasu wróbelki ćwirkały, że byli zarządcy administracyjni zawsze brali zwolnienia jak się pojawial nowy rektor. Podobnie było swego cz... rozwiń
Avatar
Alek / 23 grudnia 2008 o 07:54
Skąd on w ogóle bierze te liczby? Wg mojej wiedzy zadłużenie jest trzykrotnie mniejsze, co stanowi tylko kilka procent rocznego budżetu uczelni. Opowiadanie takich bzdur powoduje ni mniej, ni więcej, tylko bardzo nieodpowiedzialną opinię, co spowoduje, że kandydatów na studia będzie w tym roku o wiele, wiele mniej. Proszę popatrzeć na artykuły prasowe o KULu. Nie ma własciwie na co patrzeć.. Jaki kandydat będzie chciał przyjść do uczelni, której rektor twierdzi, że jest bliska upadku?Czy w normalnej firmie to jest możliwe?Żeby prezes firmy, która sprzedaje się na rynku np w postaci akcji, mówił o tym, że zaraz ta firma brzydko mówiąc splajtuje zamiast starać się ją REALNIE ratować? (zdajecie sobie chyba sprawę, że to wyłączenie internetu to BZDURA do której nie może dojść...?).
Swoją drogą, mógłby opublikować wyniki tych swoich "audytów"- w końcu były robione za publiczne pieniądze i teraz posługuje się nimi argumentując opinii publicznej te decyzje - jak słusznie określa Peciak - jak z Monty Pythona.
Skąd on w ogóle bierze te liczby? Wg mojej wiedzy zadłużenie jest trzykrotnie mniejsze, co stanowi tylko kilka procent rocznego budżetu uczelni. Opowiadanie takich bzdur powoduje ni mniej, ni więcej, tylko bardzo nieodpowiedzialną opinię, co spowoduje, że kandydatów na studia będzie w tym roku o wiele, wiele mniej. Proszę popatrzeć na artykuły prasowe o KULu. Nie ma własciwie na co patrzeć.. Jaki kandydat będzie chciał przyjść do uczelni, której rektor twierdzi, że jest bliska upadku?Czy w normalnej firmie to jest możliwe?Żeby prezes firmy, ... rozwiń

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mają długą tradycję i wyjątkowy smak. Pączki ziemniaczane z różą

Mają długą tradycję i wyjątkowy smak. Pączki ziemniaczane z różą 0 0

Pączki ziemniaczane z nadzieniem różanym w wykonaniu Urszuli Bartoszcze z Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej wygrały konkursu na „Najlepszy wypiek regionalny” o Puchar Prezesa Targów Lublin. Konkurs odbył się w ramach projektu Lubelska Majówka - Festiwal Aktywności Lokalnej. Miło było w jury pracować, słodkie dania były wyjątkowo udane.

W szczerym polu uprawiał konopie. Był zaskoczony wizytą policji

W szczerym polu uprawiał konopie. Był zaskoczony wizytą policji 7 1

Kryminalni z Parczewa zlikwidowali uprawę konopii indyjskich w gminie Siemień. Na jednym z pól znaleźli ponad 30 krzaków tej rośliny.

Premiera Teatru ITP - "Niebieski Ptak"
24 maja 2018, 21:00

Premiera Teatru ITP - "Niebieski Ptak" 1 0

Co Gdzie Kiedy. W czwartek, 24 maja o godz. 21 na dziedzińcu KUL (al. Racławickie 14) odbędzie się premiera spektaklu Niebieski Ptak, będącego nową odsłoną widowiska plenerowego z 2005 roku.

Sokół – Polesie 0:3. Nikomu nie życzą degradacji

Sokół – Polesie 0:3. Nikomu nie życzą degradacji 2 0

Lubelska klasa okręgowa Polesie Kock również przygotowuje się do niedzielnej konfrontacji z POM Iskra Piotowice. W meczu z Sokołem Konopnica Zbigniew Wójcik oszczędzał graczy, którzy byli zagrożeni żółtymi kartkami

Taneczna wariacja na temat "Wesela" Wyspiańskiego. Nowy spektakl w CK
23 maja 2018, 18:00

Taneczna wariacja na temat "Wesela" Wyspiańskiego. Nowy spektakl w CK 1 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 23 maja o godz. 18 w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) odbędzie się pokaz spektaklu z cyklu work in progress - We_selle.

Mieszkańcy tego osiedla nie czują się bezpiecznie. Rzecznik policji: badania nie są wiarygodne

Mieszkańcy tego osiedla nie czują się bezpiecznie. Rzecznik policji: badania nie są wiarygodne 2 6

Większość mieszkańców nie zna swojego dzielnicowego, a połowa rzadko widuje w okolicy patrole mundurowych. To pierwsze wyniki ankiety, prowadzonej na os. Błonie. Policjanci dowodzą, że w dzielnicy jest coraz bezpieczniej

Szczytny cel, ale też dobra zabawa. Tak było na Rodzinnym Pikniku Motoryzacyjnym
ZDJĘCIA
galeria

Szczytny cel, ale też dobra zabawa. Tak było na Rodzinnym Pikniku Motoryzacyjnym 7 1

Wystawa nowych aut, motocykli, wykłady, pokazy, prezentacje i dobra zabawa. Za nami Rodzinny Piknik Motoryzacyjny w Lublinie. Dochód zostanie przekazany na lubelski dom dziecka, a za zebrane pieniądze dzieci pojadą na wycieczkę.

Rok temu usunęli prawie 30 ton azbestu. Czas na kolejną akcję

Rok temu usunęli prawie 30 ton azbestu. Czas na kolejną akcję 1 0

Od poniedziałku (21 maja) mieszkańcy Kraśnika będą mogli składać wnioski o dofinansowanie do usuwania wyrobów zawierających azbest. Nabór potrwa do 8 czerwca.

Spotkanie literackie w Puławach
22 maja 2018, 12:00

Spotkanie literackie w Puławach 2 0

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Puławach (ul. 6 Sierpnia 5) zaprasza na kolejne spotkanie w ramach Powiatowego Klubu Książki, które odbędzie się 22 maja o godz. 12.

Pierwsza Komunia Święta w Kościele Garnizonowym (zdjęcia)
galeria

Pierwsza Komunia Święta w Kościele Garnizonowym (zdjęcia) 10 1

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Lublinie i ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Lublinie przystąpiły dziś do I Komunii Świętej. Uroczystość odbyła się w Kościele Garnizonowym.

"Opaski życia" działają. Będzie ich więcej. Kolejne samorządy są zainteresowane

"Opaski życia" działają. Będzie ich więcej. Kolejne samorządy są zainteresowane 10 0

Opaska - dzięki której seniorzy są pod stałą opieką medyczną, i  telefon – przez który mogą kontaktować się ze swoimi opiekunami. Z takiej pomocy korzysta już ponad 130 osób z terenu powiatu kraśnickiego. Inne samorządy też są tym urządzeniem zainteresowane

Giełda Minerałów i Biżuterii w Lublinie
26 maja 2018, 10:00

Giełda Minerałów i Biżuterii w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 26-27 maja w Lublinie przy ulicy Akademickiej 15 odbędzie się 49 edycja Giełdy Minerałów i Biżuterii Skarby Ziemi. Start w sobotę o godz. 10.

Pijany 14-latek na rowerze wjechał w samochód. Pisał SMS-a

Pijany 14-latek na rowerze wjechał w samochód. Pisał SMS-a 35 6

14-latek na rowerze wjechał w samochód. Tłumaczył, że nie zauważył auta bo pisał SMS-a. Miał promil alkoholu w organizmie.

Wjechał w ciężarówkę, która cofała. 19-latek w szpitalu

Wjechał w ciężarówkę, która cofała. 19-latek w szpitalu 3 2

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło na trasie Chełm - Rejowiec. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący pojazdem marki Ford Focus uderzył w cofający na drodze samochód ciężarowy marki Daf.

Noc Muzeów w Puławach: Gwardziści zatańczyli na dziedzińcu [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Noc Muzeów w Puławach: Gwardziści zatańczyli na dziedzińcu [zdjęcia, wideo] 23 3

W sobotę do północy, za darmo można było zwiedzać sale wystawowe Pałacu Czartoryskich, Świątynię Sybilli, czy Domek Aleksandryjski. Z tej możliwości skorzystały setki mieszkańców miasta i regionu. Na dziedzińcu cztery spektakle pokazała wrocławska Gwardia Gryfa.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!