niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Umyją nagrobek, zapalą znicz. Firmy opiekujące się grobami nie narzekają na brak zleceń

Autor: aa

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

Przybywa firm, które oferują opieką nad grobami. Ceny za uporządkowanie i umycie nagrobka jak też terenu przyległego do mogiły oraz zapalenie znicza zaczynają się od 35 złotych

– Myślę, że tego typu usługi stają się coraz popularniejsze – usłyszeliśmy dzwoniąc do jednej z firm, która od tego roku zajmuje się opieką nad grobami. Reklamuje się m.in. na lubelskim Czechowie.
– Zainteresowanie jest duże – przyznaje pani Katarzyna, która podobną firmę prowadzi od kilku lat.

– Telefony są już praktycznie od września. Mam też stałych klientów. Z usług korzystają zarówno ludzie, którzy nie mają siły wykonać takich prac, jak też ci zapracowani, ale też osoby mieszkające za granicą. 

Firma ma do wyboru kilka pakietów m.in. miesięczny czy też roczny. Poza uporządkowaniem i umyciem nagrobka podstawowa usługa obejmuje też uprzątnięcie terenu przyległego. W cenie jest też odśnieżenie w okresie zimowym, zapalenie zniczy jak też dokumentacja fotograficzna, którą firma wysyła drogą e-mail.

– Przed 1 listopada najwięcej zleceń jest na usługę jednorazową. Osoby zamawiające chcą aby uporządkować i udekorować grób, a później przesłać im zdjęcia – przyznaje pani Katarzyna, która na brak zleceń nie narzeka. – Jest co robić. Zamówień co roku mam podobną liczbę, może teraz więcej jest z tych z internetu. Wcześniej kolejne osoby dowiadywały się o nas pocztą pantoflową – przyznaje właścicielka jednej z lubelskich firm.

Najwięcej zgłoszeń dotyczy nagrobków na cmentarzu komunalnym na Majdanku. Mimo to groby, którymi nikt się nie opiekuje są.

– Jeśli chodzi o groby zaniedbane to przeważnie są to groby ziemne – zauważa Błażej Rakowski, kierownik cmentarza na Majdanku.

Na ok. 40 tysięcy grobów 3 128 jest nieopłaconych. Są to zarówno groby ziemne jak też pojedyncze murowane. Taki nieopłacany grób po upływie 20 lat może być przekazany do dyspozycji komu innemu.
– Nie likwidujemy grobów, tylko w miarę potrzeb są w nich dokonywane ponowne pochówki – dodaje Rakowski. – W ciągu 9 miesięcy tego roku mieliśmy 50 takich pochówków.

Przykładowe ceny
• Jednorazowe uprzątnięcie grobu pojedynczego (w zależności od usług) – 35 zł – 250 zł • Jednorazowe uprzątnięcie grobu rodzinnego – 50 zł – 300 zł •Porządkowanie nagrobka po pogrzebie – selekcja wiązanek, usunięcie wypalonych zniczy - od 200 zł

Gość
Gość
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (19 grudnia 2015 o 07:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeśli ktoś zamawia firmę do uporządkowania grobu to nie można mu zarzucić, że nie dba o grób. Do bliskich zmarłych przychodzimy pomodlić się, powspominać, coś przeżyć a na końcu jest poświęcenie czasu na zbieranie śmieci i poczucie spełnionego obowiązku.
Rozwiń
Gość
Gość (11 października 2015 o 05:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chyba nie ogarniam. Troska o miejsce pochówku jest wyrazem szacunku do zmarłego i metaforą troski o jego samego, czy chodzi jednak tylko o to żeby sąsiedzi nie gadali że brudno?
Rozwiń
Gość
Gość (10 października 2015 o 23:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po trupach do kariery
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!