Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 grudnia 2010 r.
12:19
Edytuj ten wpis

Unia Europejska zapłaci za remont bazyliki ojców Dominikanów

Autor: Zdjęcie autora (jsz)
0 14 A A

Nie będzie przeszkód w dokończeniu remontu kościoła i klasztoru pobrygidkowskiego w Lublinie. Większość kosztów zostanie pokryta z funduszy europejskich. Projekt otrzymał właśnie blisko 12 mln zł dotacji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Plan jest ambitny. Po zakończeniu prac turyści będą mogli zwiedzać m.in. klasztorną kryptę. Na strychu powstanie taras, dzięki któremu obejrzymy z bliska XV-wieczne freski. Na wieży ma powstać taras widokowy.

Świątynię pw. Wniebowzięcia NMP ufundował król Władysław Jagiełło. Budowę klasztoru i kościoła zakończono w 1424 roku. Było to dziękczynienie za zwycięstwo w bitwie z zakonem krzyżackim.

Remont poprzedziły gruntowne badania świątyni. Dzięki temu udało się odkryć m.in. pozostałości budowli, która stała w miejscu dzisiejszego kościoła. Na sklepieniu odsłonięto też część dawnych polichromii.

Prace u brygidek to nie tylko renowacja najcenniejszych znalezisk. Projekt obejmuje również wymianę kościelnych drzwi i okien oraz remont klatki schodowej. Fundamenty będą osuszone i wzmocnione. Podobna kuracja czeka mury i sklepienie świątyni. W planie jest też nowa podłoga, strop i pokrycie dachu.

Przebudowany zostanie również kościelny przedsionek. Będzie większy, dzięki czemu zwiedzający bez przeszkód dostaną się do klatki schodowej, a stamtąd na wieżę. Taka organizacja ruchu turystów sprawi, że nie będą przeszkadzać w nabożeństwach.

W przedsionku będą też monitory, pokazujące obraz z kamer zamontowanych przy malowidłach. Z tego rozwiązania będą mogli korzystać np. niepełnosprawni.
Realizacja całego projektu pochłonie 15,7 mln zł. Blisko 12 mln zł z tej puli to środki unijne.

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
folkatka / 11 grudnia 2010 o 14:36
To przykre,że w naszym kraju, spustoszonym tak strasznie przez rózne wojny, w kraju, który stracił tyle ze swojej spuścizny kulturalnej, pojawiaja sie ludzie podajacy w wątpliwość dbanie o zabytki.
ZAPAMIETAJCIE SOBIE deb***E ŻE TE KOSCIOŁY TO NASZE WSPOLNE DOBRO
Avatar
lublinianin / 11 grudnia 2010 o 14:34
Darek.. gdybyś dał chociaż raz...
Avatar
Darek / 11 grudnia 2010 o 11:22
No to zatem nie dajemy na tace u Dominikanów i u Powizytkowskiego, jeśli mają Domikanie i s. Bondyra teraz z czego robić remont.
Avatar
rtr / 11 grudnia 2010 o 09:52
Przez 12 godzin nikt nie poprawił błędnego tytułu.Ależ mamy dziennikarzy.
Avatar
Zosia / 11 grudnia 2010 o 06:48
A Unii zapłacimy My.
Avatar
nabuchodonozor / 11 grudnia 2010 o 00:22
...prawda jest taka, że dopóki czarnej stonki nie pogoni młodzież (bo dzisiejsi nawet 25-latkowie są na to za starzy), to będziemy stali w miejscu...tyle w temacie, bez czarnej obłudy.
Avatar
Tomasz / 11 grudnia 2010 o 00:15
[quote name='Andrzej' timestamp='1292010910' post='403167']
Gdyby sami mieli się utrzymywać lub ze składek "wierzących" zapisanych do "kościoła" to trzeba by było już zamknąć większość kościołów w mieście a na wsi wszystkie. Dobrowolnie dało by 10% ludzi.
[/quote]
No i bardzo dobrze jakby zamkneli -te zlote palace nie maja nic wspolnego z wiara w Boga .
Avatar
lubel / 10 grudnia 2010 o 23:31
a na służbę zdrowia? na bezpieczeństwo? na oświatę? drogi i bezpieczeństwo na drogach? czy tyle kasy warto inwestować aby "oglądać"? to "nasze" czy watykańskie? ... marnotrawstwo... ale przecież Polska to bogaty kraj... wszystkim Polakom polepsza się a klerowi pogarsza ... aby żyło się nam lepiej
Avatar
Janek / 10 grudnia 2010 o 21:47
czyżby dziennik nie rozróżniał Bazyliki Dominikanów od Kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej ? treść artykułu o tym drugim a tytuł o Bazylice, gratuluję orientacji, a może toy toy to wieża eiffle'a ?
Avatar
Andrzej / 10 grudnia 2010 o 20:55
[quote name='lemon' timestamp='1292007191' post='403111']
To skandal! Żydomasońska Unia trawiąca katolicki naród od środka płaci za remont bazyliki! Skandal! To podstęp i sPiSek w jednym! Precz z dotacjami unijnymi!

A tak na poważnie, to klechy niech się sami utrzymują, albo niech wierni płacą specjalny podatek od wiary i będa pieniądze na remonty etc.
[/quote]
Gdyby sami mieli się utrzymywać lub ze składek "wierzących" zapisanych do "kościoła" to trzeba by było już zamknąć większość kościołów w mieście a na wsi wszystkie. Dobrowolnie dało by 10% ludzi.
[quote name='lemon' timestamp='1292007191' post='403111']
To skandal! Żydomasońska Unia trawiąca katolicki naród od środka płaci za remont bazyliki! Skandal! To podstęp i sPiSek w jednym! Precz z dotacjami unijnymi!

A tak na poważnie, to klechy niech się sami utrzymują, albo niech wierni płacą specjalny podatek od wiary i będa pieniądze na remonty etc.
[/quote]
Gdyby sami mieli się utrzymywać lub ze składek "wierzących" zapisanych do "kościoła" to... rozwiń
Avatar
folkatka / 11 grudnia 2010 o 14:36
To przykre,że w naszym kraju, spustoszonym tak strasznie przez rózne wojny, w kraju, który stracił tyle ze swojej spuścizny kulturalnej, pojawiaja sie ludzie podajacy w wątpliwość dbanie o zabytki.
ZAPAMIETAJCIE SOBIE deb***E ŻE TE KOSCIOŁY TO NASZE WSPOLNE DOBRO
Avatar
lublinianin / 11 grudnia 2010 o 14:34
Darek.. gdybyś dał chociaż raz...
Avatar
Darek / 11 grudnia 2010 o 11:22
No to zatem nie dajemy na tace u Dominikanów i u Powizytkowskiego, jeśli mają Domikanie i s. Bondyra teraz z czego robić remont.
Avatar
rtr / 11 grudnia 2010 o 09:52
Przez 12 godzin nikt nie poprawił błędnego tytułu.Ależ mamy dziennikarzy.
Avatar
Zosia / 11 grudnia 2010 o 06:48
A Unii zapłacimy My.
Avatar
nabuchodonozor / 11 grudnia 2010 o 00:22
...prawda jest taka, że dopóki czarnej stonki nie pogoni młodzież (bo dzisiejsi nawet 25-latkowie są na to za starzy), to będziemy stali w miejscu...tyle w temacie, bez czarnej obłudy.
Avatar
Tomasz / 11 grudnia 2010 o 00:15
[quote name='Andrzej' timestamp='1292010910' post='403167']
Gdyby sami mieli się utrzymywać lub ze składek "wierzących" zapisanych do "kościoła" to trzeba by było już zamknąć większość kościołów w mieście a na wsi wszystkie. Dobrowolnie dało by 10% ludzi.
[/quote]
No i bardzo dobrze jakby zamkneli -te zlote palace nie maja nic wspolnego z wiara w Boga .
Avatar
lubel / 10 grudnia 2010 o 23:31
a na służbę zdrowia? na bezpieczeństwo? na oświatę? drogi i bezpieczeństwo na drogach? czy tyle kasy warto inwestować aby "oglądać"? to "nasze" czy watykańskie? ... marnotrawstwo... ale przecież Polska to bogaty kraj... wszystkim Polakom polepsza się a klerowi pogarsza ... aby żyło się nam lepiej
Avatar
Janek / 10 grudnia 2010 o 21:47
czyżby dziennik nie rozróżniał Bazyliki Dominikanów od Kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej ? treść artykułu o tym drugim a tytuł o Bazylice, gratuluję orientacji, a może toy toy to wieża eiffle'a ?
Avatar
Andrzej / 10 grudnia 2010 o 20:55
[quote name='lemon' timestamp='1292007191' post='403111']
To skandal! Żydomasońska Unia trawiąca katolicki naród od środka płaci za remont bazyliki! Skandal! To podstęp i sPiSek w jednym! Precz z dotacjami unijnymi!

A tak na poważnie, to klechy niech się sami utrzymują, albo niech wierni płacą specjalny podatek od wiary i będa pieniądze na remonty etc.
[/quote]
Gdyby sami mieli się utrzymywać lub ze składek "wierzących" zapisanych do "kościoła" to trzeba by było już zamknąć większość kościołów w mieście a na wsi wszystkie. Dobrowolnie dało by 10% ludzi.
[quote name='lemon' timestamp='1292007191' post='403111']
To skandal! Żydomasońska Unia trawiąca katolicki naród od środka płaci za remont bazyliki! Skandal! To podstęp i sPiSek w jednym! Precz z dotacjami unijnymi!

A tak na poważnie, to klechy niech się sami utrzymują, albo niech wierni płacą specjalny podatek od wiary i będa pieniądze na remonty etc.
[/quote]
Gdyby sami mieli się utrzymywać lub ze składek "wierzących" zapisanych do "kościoła" to... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Chłopiec podczas zabawy w chowanego zatrzasnął się w pralce. Nie udało się go uratować
film

Chłopiec podczas zabawy w chowanego zatrzasnął się w pralce. Nie udało się go uratować 0 0

Mały chłopiec bawił się w chowanego z pięcioletnią siostrą. Schował się w pralce, w której się zatrzasnął. Dziecko znalazł jego ojciec.

Pierwszy dzień lata będzie burzowy. Ostrzeżenie pogodowe dla woj. lubelskiego
film

Pierwszy dzień lata będzie burzowy. Ostrzeżenie pogodowe dla woj. lubelskiego 0 0

21 czerwca 2018. Astronomiczne lato może się rozpocząć burzowo. IMGW wydało ostrzeżenie pogodowe dla woj. lubelskiego.

Cuatro Manos wystąpi w Akwareli
22 czerwca 2018, 20:00

Cuatro Manos wystąpi w Akwareli 0 0

Co Gdzie Kiedy. Akwarela Cafe (Rynek 6) zaprasza na koncert duetu Cuatro Manos. Artyści wystąpi w kawiarni już 22 czerwca o godz. 20.

Łukasz Rogulski (Azoty Puławy): Wiem kogo muszę zastąpić

Łukasz Rogulski (Azoty Puławy): Wiem kogo muszę zastąpić 0 0

ROZMOWA z Łukaszem Rogulskim, nowym piłkarzem ręcznym Azotów Puławy

Radzyń Podlaski: Zgarnij dotacje na lokalne działania

Radzyń Podlaski: Zgarnij dotacje na lokalne działania 0 0

Działaj lokalnie i zgarnij dotację. Nabór wniosków trwa do 24 czerwca.

Międzyrzec Podlaski: Upamiętnią Jana Kołkowicza

Międzyrzec Podlaski: Upamiętnią Jana Kołkowicza 0 0

W Międzyrzecu Podlaskim odsłonią rondo im. Jana Kołkowicza. Ten prozaik, dziennikarz, jeden z głównych współzałożycieli zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, który zmarł w 2007 roku, pochodził z Międzyrzeca Podlaskiego.

Święto Dzielnicy Czuby Południowe
22 czerwca 2018, 16:00

Święto Dzielnicy Czuby Południowe 0 0

Co Gdzie Kiedy. DDK Czuby Południowe i Rada Dzielnicy zapraszają mieszkańców na pełne atrakcji Święto Dzielnicy. Wydarzenie dla dużych i małych lublinian odbędzie się 22 czerwca o godz. 16 w Parku Jana Pawła II.

Z nożem i młotkiem do urzędu. Groził pracownikom śmiercią i podpaleniem

Z nożem i młotkiem do urzędu. Groził pracownikom śmiercią i podpaleniem 0 2

49-latek nachodził pracowników ośrodka pomocy społecznej w Bychawie. Groził im śmiercią i podpaleniem. Mężczyzna wpadł na gorącym uczynku

PO chce kontroli wyborów samorządowych. Potrzeba 100 tysięcy osób

PO chce kontroli wyborów samorządowych. Potrzeba 100 tysięcy osób 0 8

Stu tysięcy osób w całej Polsce potrzebuje Platforma Obywatelska w celu kontrolowania jesiennych wyborów samorządowych. Politycy tej partii rozpoczęli akcję „Wolontariusze Wolnych Wyborów”.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 21 czerwca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 21 czerwca 2018 0 0

70 lat "Kaniorowców"! Jubileusz ZPiT Lublin
23 czerwca 2018, 18:00

70 lat "Kaniorowców"! Jubileusz ZPiT Lublin 0 0

Co Gdzie Kiedy. Zespołu Pieśni i Tańca LUBLIN im. Wandy Kaniorowej zaprasza na piękny Koncert Galowy z okazji Jubileuszu 70-lecia istnienia formacji. Ponad 700 artystów wystąpi 23 czerwca o godz. 18 w hali Targów Lublin (ul. Dworcowa 11).

Co pokaże Robert Lambert na zawodach w Wielkiej Brytani?

Co pokaże Robert Lambert na zawodach w Wielkiej Brytani? 0 0

Rodzynek w stawce cyklu Tauron SEC 2018 z Wielkiej Brytanii – człowiek, który konsekwentnie przebija się nie tylko do czołówki w swoim kraju, ale także coraz śmielej przedstawia się żużlowej publiczności na arenie międzynarodowej

Lublin: Powiększą klasy w popularnej prywatnej szkole. Rodzice zdziwieni
edukacja

Lublin: Powiększą klasy w popularnej prywatnej szkole. Rodzice zdziwieni 0 14

Klasy Prywatnej Szkoły Podstawowej Paderewski mają być bardziej liczne. Rodzice są oburzeni - podkreślają, że statut szkoły nie pozwala na przyjmowanie większej liczby dzieci. W odpowiedzi słyszą, że sytuacja jest wyjątkowa, a zmiany wymusza reforma oświaty

Z Nowego Jorku do Puław. Prezent dla Muzeum Czartoryskich

Z Nowego Jorku do Puław. Prezent dla Muzeum Czartoryskich 0 1

Pochodzący z 1764 roku osobisty modlitewnik królewny Marii Leszczyńskiej, żony króla Francji Ludwika XV, w poniedziałek trafił do Muzeum Czartoryskich w Puławach. To podarunek od nowojorskiej Fundacji Rodzinnej Blochów.

Słoneczny Wrotków. W sobotę otwarcie, planują odnowę basenów

Słoneczny Wrotków. W sobotę otwarcie, planują odnowę basenów 0 11

W sobotę otwarty ma być ośrodek Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemborzyckim. Ceny będą takie same jak w zeszłym sezonie. Kolejna dobra wiadomość jest taka, że zarządcy ośrodka w końcu udało się znaleźć firmę, która tuż po sezonie zabierze się za wymianę wszystkich znajdujących się tutaj basenów

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!