piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

"Unia" skończyła 90 lat. Obchody jubileuszu (zdjęcia)

  Edytuj ten wpis
Autor: mag

"Unia" skończyła 90 lat (Jacek Świerczyński)
\"Unia\" skończyła 90 lat (Jacek Świerczyński)

Były wspomnienia, spotkania po latach, dużo wzruszeń. W sobotę III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie obchodziło jubileusz 90-lecia.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, potem nauczcyiele, uczniowie i absolwenci złożyli kwiaty pod pomnikiem Unii Lubelskiej, Oficjalna część obchodów odbyła się w Teatrze im. J. Osterwy. Wieczorem absolwenci "Unii" spotkali się w szkole, gdzie wspominali lata nauki.

- Czego można życzyć 90-latce? Oczywiście wiecznej młodości! - nie ma wątpliwości Grzegorz Lech, dyrektor III LO, również absolwent "Unii".

Szkoła powstała 7 października 1921 roku jako Państwowe Gimnazjum Żeńskie w Lublinie. Przedwojenna "Unia” była szkołą znaną z wysokiego poziomu nauczania. Uczęszczały do niej przede wszystkim panny z inteligenckich domów, ambitne emancypantki. Oromny wpływ na markę szkoły mieli też jej nauczyciele, z których wielu mogło poszczycić się dyplomami najlepszych uniwersytetów europejskich, np. Sorbony.

Renomowane przedwojenne gimnazjum ukończyły wybitne polskie pisarki: Hanna Malewska, Anna Kamieńska. W gronie absolwentek znalazła się także Pelagia Majewska – pierwsza kobieta, która została mistrzynią świata w lotach szybowcowych. A także poetka Julia Hartwig, która zdała maturę w 1939 roku.

W czasie okupacji nauka odbywała się na tajnych kompletach. Po wojnie szkoła kilkakrotnie zmieniała siedzibę, by w 1966 roku, już jako III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie, osiąść w gmachu przy pl. Wolności.

Lista znanych absolwentów Unii jest bardzo długa. Są wśród nich Janusz Józefowicz, Beata Kozidrak, Marcin Wójcik, Marcin Świetlicki.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!