Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 kwietnia 2011 r.
17:46
Edytuj ten wpis

Unijna kasa nie dla partyjnych działaczy PO

0 10 A A
Członkowie zarządu regionu Platformy Obywatelskiej i ich najbliższe rodziny nie będą ubiegać się o u
Członkowie zarządu regionu Platformy Obywatelskiej i ich najbliższe rodziny nie będą ubiegać się o u

Członkowie zarządu regionu Platformy Obywatelskiej i ich najbliższe rodziny nie będą ubiegać się o unijne dotacje.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wnioski radnych wojewódzkich i osób na stanowiskach kierowniczych mają być zgłaszane władzom partii. Zmiany to wynik afer, jakie wstrząsnęły lubelską agencją, odpowiedzialną za dzielenie pieniędzy z UE.

Wprowadzenie nowych zasad zapowiedział Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek województwa i jednocześnie wiceprzewodniczący regionalnego zarządu PO.

– Chcemy uniknąć wszelkich podejrzeń – mówi Grabczuk. – Członkowie zarządu partii i ich najbliższe rodziny nie będą składać wniosków o dotacje w ramach programów unijnych. Chcemy być również informowani, jeśli takie wnioski złożą nasi radni wojewódzcy, ich rodziny lub pracownicy Urzędu Marszałkowskiego na kierowniczych stanowiskach.

Zapytany o definicję pojęcia "najbliższa rodzina”, Krzysztof Grabczuk stwierdził: – Chodzi raczej o małżonków. Przecież z rodzeństwem czy dalszymi krewnymi można się np. pokłócić. Wtedy nie mamy wpływu na ich decyzje.

Zapowiedzi Platformy to na razie jedynie deklaracje. Możliwe, że w najbliższych tygodniach zostaną sformalizowane. Uchwałę w tej sprawie ma podjąć regionalny zarząd partii.
Propozycja samorządowców to wynik kilku afer, jakie dotknęły Lubelską Agencję Wspierania Przedsiębiorczości. To instytucja odpowiedzialna za dzielenie unijnych pieniędzy dla przedsiębiorców. Wątpliwości dotyczyły przyznawania dotacji działaczom koalicji, rządzącej regionem.

Wnioski firm oceniali pracownicy LAWP. Ostatecznie zatwierdzał je jednak Zarząd Województwa (składający się z polityków PO i PSL). Dofinansowanie przyznawano m.in. firmom członków władz regionalnych PO i rodziny posła PSL.

Po ujawnieniu tych informacji Zarząd Województwa zdecydował, że nie będzie już zatwierdzał wyników konkursów. Ostateczne rozstrzygnięcia mają podejmować pracownicy LAWP.

– Przekażemy agencji nasze uprawnienia i pełną odpowiedzialność za podejmowane decyzje – dodaje Grabczuk. – Do tej pory nie zdarzyło się, byśmy ingerowali w przygotowane przez LAWP listy rankingowe. Zmiany, które wprowadzamy mają uniemożliwić sytuację, w której wniosek dostaje dofinansowanie dlatego, że stoi za nim osoba na eksponowanym stanowisku.

Zarząd zapowiedział również, że Izabela Byzdra, pełniąca obowiązki dyrektora LAWP pozostanie na swoim stanowisku. Zyska natomiast nowego zastępcę. Będzie nim Mariusz Majkutewicz, dotychczasowy dyrektor Departamentu Gospodarki i Innowacji Urzędu Marszałkowskiego.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
rywin to pestka / 1 maja 2011 o 13:30
przy aferach typu Piotr Stec, Paweł Markiewicz, Chlebowski i inni Lew Rywin to pestka
Ale mi działacze - dla swoich interesów pod przykrywką że niby dla biznesu, chyba że swojego hahaha
Interesowne chłopy z nich, założyć fundacje, wyciągnąć kasę z dotacji, rozprowadzić wśród znajomych pod byle pretekstem jakiejś niby wykonanej pracy, oto jest mechanizm działania działaczy PO
TakiSzef młodzieżówki PO - przyszłość partii murowana
Avatar
Skarabeusz / 30 kwietnia 2011 o 20:22
Grabczuka do cna popieprzyło. Ciekawe, na jakiej podstawie chce zabronić członkom PO zabronić ubiegania się o środki publiczne. Zabroni tego w całym kraju, czy tylko w wojewóztwie? Niebywały idiotyzm. Jak ktoś ubiega się o dofinansowanie projektu z puli środków europejskich, to źle, ale jak ktoś prowadzi działalność gospodarczą i otrzymuje pomoc publiczną w formie umożenia zaległości podatkowych, to już nie jest źle? a czym się jedno od drugiego różni? przecież i jedno i drugie to środki publiczne. A jak projekt dostanie firma, w której pracuje członek PO, albo małżonek tegoż członka, to jest ok, czy nie jest ok? Zaczynam mieć wrażenie, że Grabczuk czerpie wzorce z Jarka K. Nie mozna stosować podwójnych standardów. Nie można nikomu zabronić prowadzić działalności gospodarczej. Zadaniem władz wojewóztwa jest dopilnowanie, zeby oceny projektów były przeprowadzane rzetelnie i uczciwie. A to, czy aplikujący jest członkiem PO, PSL, SLD, PiS czy innej partii politycznej, nie powinno mieć żadnego znaczenia. A Grabczuk niech się nie ośmiesza i niech nie wymyśla cudów na kiju. Tyle w temacie.
Grabczuka do cna popieprzyło. Ciekawe, na jakiej podstawie chce zabronić członkom PO zabronić ubiegania się o środki publiczne. Zabroni tego w całym kraju, czy tylko w wojewóztwie? Niebywały idiotyzm. Jak ktoś ubiega się o dofinansowanie projektu z puli środków europejskich, to źle, ale jak ktoś prowadzi działalność gospodarczą i otrzymuje pomoc publiczną w formie umożenia zaległości podatkowych, to już nie jest źle? a czym się jedno od drugiego różni? przecież i jedno i drugie to środki publiczne. A jak projekt dostanie firma, w której prac... rozwiń
Avatar
mosquito / 30 kwietnia 2011 o 19:34
Ta postawa "przekretasów" aż kipi obłudą !
Avatar
maks / 30 kwietnia 2011 o 17:12
Już w to wierzę - Platforma zaczęła kampanię wyborczą. A nóż ktoś w te bzdury uwierzy i nocna zmiana znowu zdobędzie większość, znowu będzie przepięknie… Ciekawe czy PSL, mistrzowie prywaty pójdą w ślady koalicjanta?
Avatar
Janek / 30 kwietnia 2011 o 15:36
To co powiedzieli koledzy z PO to jawna dyskryminacja i łamanie konstytucji. Nikt nie mam prawa zabronić członkom PO składania wniosków. I co im zrobią jak złożą? Przy ocenie formalnej odrzucą wniosek ze względu na przynależność partyjną? Kpina. A może od razu wyrzucą ich z PO? Zabawne. To pewnie będzie straszna kara...hi,hi...
Avatar
kika / 30 kwietnia 2011 o 15:32
He he he koniec programowania, oststnie konkursy i "ochłapy" do rozdania i oni teraz dopiero takie coś? Panie Grabczuk proszę wstecz pogrzebać okaże się że Pana połowica będzie musiała tez kase oddać...
Avatar
kramka / 30 kwietnia 2011 o 14:13
Wszystko to bajki dla naiwnych. Żeby zapobiec korupcji oraz wykorzystaniu stanowisk dla własnych celów należy - moim skromnym zdaniem - powołać specjalną komisję, która by pilnowała czystości życia politycznego w Lubelskiem i nie tylko. W jej skład powinni wejść najbardziej godni zaufania ludzie: Miro, Zbycho i Rycho oraz prezydent Wałbrzycha, który został przez stronniczy sąd niecnie odwołany ze stanowiska. A, na czele komisji mógłby stanąć senator Misiak.
Avatar
Ali Baba / 30 kwietnia 2011 o 12:16
A mnie się widzi że niewiele to zmieni bo zawsze swój da cynk gdzie trzeba z prośbą o wsparcie wniosku a jeśli zainteresowany ma stosowne koligacje to przyjmując że istnieją różne zależności służbowe itp.- decyzje sobie załatwi tak samo i bez większych problemów więc jeżeli PO chce uczciwości i przejrzystości to proszę bardzo wnioski w zalakowanych kopertach posiadające jedynie kod wysyłać do np. Warszawy tam urzędnik czy urzędnicy nie zaglądając do środka odsyłali by je do innego biura losowo wybranego w kraju np. do Szczecina i dopiero tamci specjaliści oceniali by wniosek pod względem merytorycznym bo chyba takie agencje jak L-A W P działają także w innych miastach zaś z innych miast takie wnioski trafiały bu do Lublina proste i uczciwe !?- i dopiero wtedy będzie w miarę uczciwie i sprawiedliwie bo ruch który zrobiła PO w niczym wizerunku uczciwości nie poprawi to tylko mydlenie oczu zaś nadzór pozostaje -i pewnie oto idzie o sprawienie wrażenia uczciwości !.
A mnie się widzi że niewiele to zmieni bo zawsze swój da cynk gdzie trzeba z prośbą o wsparcie wniosku a jeśli zainteresowany ma stosowne koligacje to przyjmując że istnieją różne zależności służbowe itp.- decyzje sobie załatwi tak samo i bez większych problemów więc jeżeli PO chce uczciwości i przejrzystości to proszę bardzo wnioski w zalakowanych kopertach posiadające jedynie kod wysyłać do np. Warszawy tam urzędnik czy urzędnicy nie zaglądając do środka odsyłali by je do innego biura losowo wybranego w kraju np. do Szczecina i dopiero tam... rozwiń
Avatar
obiektywny / 30 kwietnia 2011 o 12:09
Oczywiscie, kasa juz praktycznie rozdana, do rozdania zostaly ochlapy, to niech sie motloch cieszy.
Avatar
jurek / 30 kwietnia 2011 o 12:04
A czy nie prościej byłoby odpolitycznić nasze życie? Czy karą dla żony marka Flasińskiego za to, że on był we władzach województwa i zamiast w domu z rodziną spędzać czas, dbał o interesy społeczeństwa, ma być odsunięcie od funduszy unijnych na rozwój własnej firmy, która służy nie tyle samemu przedsiebiorcy, co przede wszystkim społeczeństwu, dbając o jego zdrowie w tejże prywatenej przychodni? Paranoja! W państwie prawa wszyscy winni być wobec niego równi, nie można więc rozdawać pieniędzy na gorsze projekty składane przez przypadkowych ludzi, ale nie mających nic wspólnego z działaczmi partyjnymi. Powinny być określone jasne i transparentne zasady, które wykluczałyby pomocnictwo i po problemie.
A czy nie prościej byłoby odpolitycznić nasze życie? Czy karą dla żony marka Flasińskiego za to, że on był we władzach województwa i zamiast w domu z rodziną spędzać czas, dbał o interesy społeczeństwa, ma być odsunięcie od funduszy unijnych na rozwój własnej firmy, która służy nie tyle samemu przedsiebiorcy, co przede wszystkim społeczeństwu, dbając o jego zdrowie w tejże prywatenej przychodni? Paranoja! W państwie prawa wszyscy winni być wobec niego równi, nie można więc rozdawać pieniędzy na gorsze projekty składane przez przypadkowy... rozwiń
Avatar
rywin to pestka / 1 maja 2011 o 13:30
przy aferach typu Piotr Stec, Paweł Markiewicz, Chlebowski i inni Lew Rywin to pestka
Ale mi działacze - dla swoich interesów pod przykrywką że niby dla biznesu, chyba że swojego hahaha
Interesowne chłopy z nich, założyć fundacje, wyciągnąć kasę z dotacji, rozprowadzić wśród znajomych pod byle pretekstem jakiejś niby wykonanej pracy, oto jest mechanizm działania działaczy PO
TakiSzef młodzieżówki PO - przyszłość partii murowana
Avatar
Skarabeusz / 30 kwietnia 2011 o 20:22
Grabczuka do cna popieprzyło. Ciekawe, na jakiej podstawie chce zabronić członkom PO zabronić ubiegania się o środki publiczne. Zabroni tego w całym kraju, czy tylko w wojewóztwie? Niebywały idiotyzm. Jak ktoś ubiega się o dofinansowanie projektu z puli środków europejskich, to źle, ale jak ktoś prowadzi działalność gospodarczą i otrzymuje pomoc publiczną w formie umożenia zaległości podatkowych, to już nie jest źle? a czym się jedno od drugiego różni? przecież i jedno i drugie to środki publiczne. A jak projekt dostanie firma, w której pracuje członek PO, albo małżonek tegoż członka, to jest ok, czy nie jest ok? Zaczynam mieć wrażenie, że Grabczuk czerpie wzorce z Jarka K. Nie mozna stosować podwójnych standardów. Nie można nikomu zabronić prowadzić działalności gospodarczej. Zadaniem władz wojewóztwa jest dopilnowanie, zeby oceny projektów były przeprowadzane rzetelnie i uczciwie. A to, czy aplikujący jest członkiem PO, PSL, SLD, PiS czy innej partii politycznej, nie powinno mieć żadnego znaczenia. A Grabczuk niech się nie ośmiesza i niech nie wymyśla cudów na kiju. Tyle w temacie.
Grabczuka do cna popieprzyło. Ciekawe, na jakiej podstawie chce zabronić członkom PO zabronić ubiegania się o środki publiczne. Zabroni tego w całym kraju, czy tylko w wojewóztwie? Niebywały idiotyzm. Jak ktoś ubiega się o dofinansowanie projektu z puli środków europejskich, to źle, ale jak ktoś prowadzi działalność gospodarczą i otrzymuje pomoc publiczną w formie umożenia zaległości podatkowych, to już nie jest źle? a czym się jedno od drugiego różni? przecież i jedno i drugie to środki publiczne. A jak projekt dostanie firma, w której prac... rozwiń
Avatar
mosquito / 30 kwietnia 2011 o 19:34
Ta postawa "przekretasów" aż kipi obłudą !
Avatar
maks / 30 kwietnia 2011 o 17:12
Już w to wierzę - Platforma zaczęła kampanię wyborczą. A nóż ktoś w te bzdury uwierzy i nocna zmiana znowu zdobędzie większość, znowu będzie przepięknie… Ciekawe czy PSL, mistrzowie prywaty pójdą w ślady koalicjanta?
Avatar
Janek / 30 kwietnia 2011 o 15:36
To co powiedzieli koledzy z PO to jawna dyskryminacja i łamanie konstytucji. Nikt nie mam prawa zabronić członkom PO składania wniosków. I co im zrobią jak złożą? Przy ocenie formalnej odrzucą wniosek ze względu na przynależność partyjną? Kpina. A może od razu wyrzucą ich z PO? Zabawne. To pewnie będzie straszna kara...hi,hi...
Avatar
kika / 30 kwietnia 2011 o 15:32
He he he koniec programowania, oststnie konkursy i "ochłapy" do rozdania i oni teraz dopiero takie coś? Panie Grabczuk proszę wstecz pogrzebać okaże się że Pana połowica będzie musiała tez kase oddać...
Avatar
kramka / 30 kwietnia 2011 o 14:13
Wszystko to bajki dla naiwnych. Żeby zapobiec korupcji oraz wykorzystaniu stanowisk dla własnych celów należy - moim skromnym zdaniem - powołać specjalną komisję, która by pilnowała czystości życia politycznego w Lubelskiem i nie tylko. W jej skład powinni wejść najbardziej godni zaufania ludzie: Miro, Zbycho i Rycho oraz prezydent Wałbrzycha, który został przez stronniczy sąd niecnie odwołany ze stanowiska. A, na czele komisji mógłby stanąć senator Misiak.
Avatar
Ali Baba / 30 kwietnia 2011 o 12:16
A mnie się widzi że niewiele to zmieni bo zawsze swój da cynk gdzie trzeba z prośbą o wsparcie wniosku a jeśli zainteresowany ma stosowne koligacje to przyjmując że istnieją różne zależności służbowe itp.- decyzje sobie załatwi tak samo i bez większych problemów więc jeżeli PO chce uczciwości i przejrzystości to proszę bardzo wnioski w zalakowanych kopertach posiadające jedynie kod wysyłać do np. Warszawy tam urzędnik czy urzędnicy nie zaglądając do środka odsyłali by je do innego biura losowo wybranego w kraju np. do Szczecina i dopiero tamci specjaliści oceniali by wniosek pod względem merytorycznym bo chyba takie agencje jak L-A W P działają także w innych miastach zaś z innych miast takie wnioski trafiały bu do Lublina proste i uczciwe !?- i dopiero wtedy będzie w miarę uczciwie i sprawiedliwie bo ruch który zrobiła PO w niczym wizerunku uczciwości nie poprawi to tylko mydlenie oczu zaś nadzór pozostaje -i pewnie oto idzie o sprawienie wrażenia uczciwości !.
A mnie się widzi że niewiele to zmieni bo zawsze swój da cynk gdzie trzeba z prośbą o wsparcie wniosku a jeśli zainteresowany ma stosowne koligacje to przyjmując że istnieją różne zależności służbowe itp.- decyzje sobie załatwi tak samo i bez większych problemów więc jeżeli PO chce uczciwości i przejrzystości to proszę bardzo wnioski w zalakowanych kopertach posiadające jedynie kod wysyłać do np. Warszawy tam urzędnik czy urzędnicy nie zaglądając do środka odsyłali by je do innego biura losowo wybranego w kraju np. do Szczecina i dopiero tam... rozwiń
Avatar
obiektywny / 30 kwietnia 2011 o 12:09
Oczywiscie, kasa juz praktycznie rozdana, do rozdania zostaly ochlapy, to niech sie motloch cieszy.
Avatar
jurek / 30 kwietnia 2011 o 12:04
A czy nie prościej byłoby odpolitycznić nasze życie? Czy karą dla żony marka Flasińskiego za to, że on był we władzach województwa i zamiast w domu z rodziną spędzać czas, dbał o interesy społeczeństwa, ma być odsunięcie od funduszy unijnych na rozwój własnej firmy, która służy nie tyle samemu przedsiebiorcy, co przede wszystkim społeczeństwu, dbając o jego zdrowie w tejże prywatenej przychodni? Paranoja! W państwie prawa wszyscy winni być wobec niego równi, nie można więc rozdawać pieniędzy na gorsze projekty składane przez przypadkowych ludzi, ale nie mających nic wspólnego z działaczmi partyjnymi. Powinny być określone jasne i transparentne zasady, które wykluczałyby pomocnictwo i po problemie.
A czy nie prościej byłoby odpolitycznić nasze życie? Czy karą dla żony marka Flasińskiego za to, że on był we władzach województwa i zamiast w domu z rodziną spędzać czas, dbał o interesy społeczeństwa, ma być odsunięcie od funduszy unijnych na rozwój własnej firmy, która służy nie tyle samemu przedsiebiorcy, co przede wszystkim społeczeństwu, dbając o jego zdrowie w tejże prywatenej przychodni? Paranoja! W państwie prawa wszyscy winni być wobec niego równi, nie można więc rozdawać pieniędzy na gorsze projekty składane przez przypadkowy... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W szkole są klasy pływackie, ale basen nie działa. Uczniowie muszą jeździć gdzie indziej

W szkole są klasy pływackie, ale basen nie działa. Uczniowie muszą jeździć gdzie indziej 0 0

W Szkole Podstawowej nr 8 nie udał się nabór do sportowych klas o profilu pływackim. Powód? Już trzeci rok basen przy tej placówce ze względu na fatalny stan techniczny jest nieczynny

16-latek wjechał pod samochód i zginął. Policja szuka świadków

16-latek wjechał pod samochód i zginął. Policja szuka świadków 6 3

Policjanci szukają świadków wypadku do którego doszło 9 maja w Radawcu Małym. 16-letni rowerzysta zderzył się z fordem. Trafił do szpitala. Nie udało się go uratować

Uziemione, ale wciąż piękne. Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie [zdjęcia]
Lubelskie Ekstra
galeria

Uziemione, ale wciąż piękne. Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie [zdjęcia] 29 0

To jedyne takie miejsce w Polsce. Niektórzy wręcz mówią, że w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie stoi największa flota samolotów wojskowych nad Wisłą. Wprawdzie maszyny są już uziemione, ale wciąż emanują romantyczną magią lotnictwa wojskowego. Warto poznać to miejsce.

Wakacje z kamerą w Chatce Żaka
25 czerwca 2018, 0:00

Wakacje z kamerą w Chatce Żaka 1 0

Co Gdzie Kiedy. Dzieci w wieku szkolnym (od 8 do 16 lat) będą mogły wziąć udział w kreatywnych warsztatach filmowych w Chatce Żaka, które odbędą się w dniach 25-29 czerwca w godz. 8-15.

Puławy: Polskie piosenki symfonicznie przed Marynkami
galeria
film

Puławy: Polskie piosenki symfonicznie przed Marynkami 8 1

Koncert "najpięknieszych polskich piosenek" z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości w sobotę wieczorem wybrzmiał na dziedzińcu puławskiego Pałacu Marynki. Zaśpiewali Stanisław Soyka, Wiktoria Węgrzyn i Andrzej Lichosyt.

Okradał i przetrzymywał starszych ludzi. Czy pseudoksiądz poniesie karę?
film

Okradał i przetrzymywał starszych ludzi. Czy pseudoksiądz poniesie karę? 1 0

Jego ofiarami byli ludzie starsi, schorowani i bezradni. Pod pozorem niesienia chrześcijańskiej pomocy pozbawiał ich wolności, okradał z dorobku życia. Czy pseudo-ksiądz Marek N. poniesie karę za swoje czyny?

Mecz ostatniej szansy. Polska - Kolumbia 0:2? Rozmowa z Kolumbijczykiem [wideo]
galeria
film

Mecz ostatniej szansy. Polska - Kolumbia 0:2? Rozmowa z Kolumbijczykiem [wideo] 10 3

Dzisiaj mecz Polska - Kolumbia. Zapytaliśmy Juana, rodowitego Kolumbijczyka, który przyjechał do Lublina, m.in. o to jaki wynik obstawia.

Niesamowita historia ukrytego archiwum AK. IPN rozpocznie poszukiwania?

Niesamowita historia ukrytego archiwum AK. IPN rozpocznie poszukiwania? 7 1

„Archiwum to powinno zawierać wszystkie roboty nasze, jak wyroki wykonane, rozkazy, listy członków” – zeznał bezpiece Stanisław Kowalski ps. „Żmijka”.

Budżet obywatelski w Lublinie. Co czwarty pomysł nie przeszedł oceny formalnej

Budżet obywatelski w Lublinie. Co czwarty pomysł nie przeszedł oceny formalnej 13 4

Zakończyło się sprawdzanie projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego na przyszły rok. Co czwarty pomysł nie przeszedł oceny formalnej, co oznacza, że nie może być poddany pod głosowanie

Polska - Kolumbia. Gdzie oglądać? Transmisja TV i w internecie

Polska - Kolumbia. Gdzie oglądać? Transmisja TV i w internecie 1 1

Reprezentacja Polski zawiodła na całej linii w meczu z Senegalem, ale ciągle może wyjść z grupy. W niedzielę o godz. 20 Biało-Czerwoni zmierzą się w Kazaniu z Kolumbią. Dla obu zespołów to będzie mecz o życie, a kto przegra praktycznie będzie mógł już pakować walizki i żegnać się z mundialem. Transmisję przeprowadzi TVP 1 oraz TVP Sport. W internecie mecz będzie można zobaczyć na stronie sport.tvp.pl

Zgłosił nielegalne składowisko, takiej reakcji urzędników się nie spodziewał