niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

Unijne pieniądze na drogi ekspresowe. Także w woj. lubelskim

Dodano: 6 marca 2018, 19:33
Autor: Paweł Puzio

To już pewne. Unijny Fundusz Spójności sypnie kasą na S17 od Garwolina do Kurowa oraz łącznik S12 do Puław. Z tego źródła popłyną także pieniądze na budowę południowej obwodnicy Warszawy. Wszystkie te inwestycje będą spięte w 2021 roku, po oddaniu do użytku tej ostatniej.

Komisja Europejska wyraziła zgodę na dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko budowy odcinka drogi ekspresowej S2 – południowej obwodnicy Warszawy oraz drogi ekspresowej S17/S12, odc. Garwolin – Kurów. Unia przeznaczy też pieniądze na budowę drogi ekspresowej S6 Szczecin – Koszalin (odc. Goleniów – Kiełpino). W sumie na te trzy inwestycje popłynie z unijnej kasy 788 milionów euro. Dwa z nich są niezwykle ważne dla mieszkańców naszego regionu – to S17/S12 oraz południowa obwodnica Warszawy.

– Wartość projektu „S17 Garwolin – Kurów” to ok. 2,2 mld zł, w tym wkład unijny wynosi prawie 1,2 mld zł – mówi Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy GDDKiA Lublin. Umowę w tej sprawie wprawdzie podpisano w listopadzie ubiegłego roku, ale teraz ta decyzja przeszła wszystkie unijne procedury kontrolne i unijne środki są pewne na 100 proc. Warto też dodać, że w ramach tego projektu jest realizowany także odcinek S12 od węzła Kurów do nowego mostu w Puławach.

Budowany odcinek Garwolin – Kurów ma 58,57 km długości. W całości będzie gotowy w połowie przyszłego roku. Fragment S12 o długości 11,92 km wraz z budową od węzła Kurów Zachód do nowego mostu w Puławach może być oddany w tym roku. W sumie jest to prawie 71 km nowych dróg ekspresowych.

Z lubelskiego punktu widzenia równie ważne są pieniądze na budowę południowej obwodnicy Warszawy, od węzła „Puławska” do węzła „Lubelska”. To dzięki tej części obwodnicy kierowcy bez problemu dojadą do każdego punktu w stolicy, unikając olbrzymich korków. Południowa obwodnica zapewni także szybkie połączenie S17 z lotniskiem na Okęciu. Inwestycja ma być zrealizowana w 2020 r.

QUIZ

Jak dobrze znasz produkty tradycyjne z Lubelskiego? [QUIZ]

Użytkownik niezarejestrowany
mario 36
Użytkownik niezarejestrowany
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (9 marca 2018 o 01:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a jak tam Panie Kieliszek Dalej z S 12 w kierunku Łodzi aby jadąc na Wrocław nie trzeba było zahaczać o Gdańsk
Rozwiń
mario 36
mario 36 (8 marca 2018 o 17:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
 W tamych czasach Polacy budowali drogi w Libii. Libanie, Iraku, Iranie i dziwnym trafem do dzisiaj są te drogi bez kolein.
Rozwiń
Gość
Gość (8 marca 2018 o 09:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do błogosławiących unijne dopłaty - w 2012 komisarz UE ds. polityki regionalnej Johannes Hahn stwierdził, że 0,89 Euro wypłaconego Polsce w ramach funduszy strukturalnych wraca w różnej formie do Niemiec (GW). Jeśli weźmie się pod uwagę dopłaty dla Polski, Węgier Czech i Słowacji - jest to już 1,25 Euro. A mówimy tylko o gospodarce niemieckiej. A co z firmami i bankami z Francji, Włoch, Holandii czy Hiszpanii? Oni też trafiają swoje. W 2017 tym razem komisarz Oettinger w wywiadzie, jakiego udzielił serwisowi Handelsblatt Global również przyznał, że znaczna część każdego euro, które trafia z UE do Polski… wraca do Niemiec. Pozdrawiam
Rozwiń
fork
fork (8 marca 2018 o 01:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Lubicie umknąć autostradami Ale czy choć jeden zastanowi się jakim to kosztem się dzieje?Kiedyś były setki sklepów,barów,stacji paliw,hoteli itd A teraz tylko Mc Syf i jakaś zachodnia stacja.Co z tysiącami naszych rodaków pozostawionych samych sobie???Tak było wyjście i to banalnie proste,zamiast tych zachodnich firm zrobić węzły z miejscowymi ,duże parkingi A tam mini miasteczka z usługami.Nie ma już Polski jest tylko McUnia:(" Ja tam trafiam na polskie stacje benzynowe i polskie zajazdy z jedzeniem, więc chyba nie masz racji.
Rozwiń
Sn
Sn (7 marca 2018 o 13:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lubicie umknąć autostradami Ale czy choć jeden zastanowi się jakim to kosztem się dzieje?Kiedyś były setki sklepów,barów,stacji paliw,hoteli itd A teraz tylko Mc Syf i jakaś zachodnia stacja.Co z tysiącami naszych rodaków pozostawionych samych sobie???Tak było wyjście i to banalnie proste,zamiast tych zachodnich firm zrobić węzły z miejscowymi ,duże parkingi A tam mini miasteczka z usługami.Nie ma już Polski jest tylko McUnia:(
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!