poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Lublin

Unijny absurd: Student Politechniki Lubelskiej nie kupi kanapki na uczelni

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 listopada 2010, 20:48

Studenci Politechniki Lubelskiej i Uniwersytetu Medycznego nie mogą kupić na swoich wydziałach kawy, kanapki. Nie skorzystają też z ksero. – Za automat z kawą czy punkt kserograficzny musielibyśmy zapłacić miliony zł VAT-u – tłumaczą uczelnie.

Chodzi o wydziały, na których rozwój uczelnie dostały pieniądze z Unii Europejskiej.

Np. politechnika otrzymała prawie 30 mln zł dotacji na rozbudowę Wydziału Budownictwa i Architektury. W ciągu ostatnich miesięcy powstały nowe sale wykładowe, laboratoria wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, a na uczelni pojawiła się supernowoczesna aparatura badawcza.

Ale wraz z początkiem nowego roku akademickiego zniknął działający na wydziale punkt ksero. A także miejsce, w którym studenci mogli kupić kanapki. Nie ma już też automatów z kawą i herbatą.

– Kompletna głupota – uważa Waldemar Czyż, który przez 16 lat prowadził na Wydziale Budownictwa punkt handlowy. – Nie wiem, kto sobie strzelił w stopę. Ale wiem, że ucierpiałem na tym nie tylko ja, ale przede wszystkim studenci.

Ci nie kryją oburzenia. – Zupełnie nie rozumiem, komu przeszkadzał automat z napojami – mówi Darek, student budownictwa. – Albo ksero. Żeby coś skopiować, musimy teraz biegać po całej okolicy, bo nasz punkt zlikwidowali – dodaje inny ze studentów.

Uczelnia tłumaczy, że nie miała innego wyjścia. – Jest problem – podkreśla Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik PL.

I dodaje: – Doskonale rozumiemy studentów. Zwłaszcza zaocznych, którzy przyjeżdżają na zajęcia na cały dzień i nie mogą się nawet napić gorącej herbaty. Ale nie było innej możliwości. Musieliśmy zlikwidować punkt ksero i automaty z napojami.

Podobny problem jest na lubelskim Uniwersytecie Medycznym, który także usunął z niektórych budynków automaty i punkty sprzedające m.in. artykuły spożywcze.

Wszystko przez głupie przepisy. – Powiedziałabym: niespójne przepisy – precyzuje Ewa Sosnówka, która na UM zajmuje się unijnymi funduszami.

– Ubiegając się o pieniądze z UE, musimy zadeklarować, że uczelnia nie prowadzi działalności, która daje przychody – wyjaśnia Sosnówka. – Gdybyśmy mieli takie przychody, musielibyśmy płacić podatek VAT.

Kłopot w tym, że uczelnie byłyby obciążone podatkiem nie tylko za wynajem powierzchni pod automaty z kawą, ale także za całą dotację z UE, którą otrzymują.

– Za 300 zł rocznie z wynajmu powierzchni pod automaty musielibyśmy więc zapłacić 22 proc. podatku od dotacji, która wynosi 50 mln zł, bo m.in. taką dostaliśmy – wylicza Sosnówka. – Po prostu nie warto.

– Sytuacja jest patowa. I nikt nie znalazł sposobu na jej rozwiązanie – mówi Czajkowska-Deneka. – Władze naszej uczelni cały czas zastanawiają się, co z tym zrobić. Zwracaliśmy się także do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która pośredniczy w wydawaniu unijnych pieniędzy. Bez efektu.

– Rzeczywiście, jest z tym kłopot – usłyszeliśmy w biurze prasowym PARP. Ale szczegółowe wyjaśnienia agencji mamy dostać dopiero dziś.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
stiudent
student 1987
albin
(39) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

stiudent
stiudent (19 listopada 2010 o 13:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sytuacja niemal rozwiązana, bo koło parkingu stoi obwoźna punkt z pieczywem, a naprzeciw kościoła jest naprawdę tanie ksero (niestety po drugiej stronie ulicy). Nie mniej wychodzić z budynku trzeba.
Rozwiń
student 1987
student 1987 (5 listopada 2010 o 09:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przecież można połączyć Unię z panem Czyżem. Jeśli nie można w budynku, to może można by postawić coś obok budynku. Ale to wymaga zgody pana Rektora. Więc zamiast płakać nad rozlanym mlekiem samorząd studencki /od tego są/ niech ruszy tyłki i poprosi o zgodę J.M. Rektora.
Rozwiń
albin
albin (3 listopada 2010 o 19:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cieszcie się zaoczni, bowiem z tych samych powodów, z których nie będzie kawy, PL będzie musiała obniżyć czesne, aby nie przekroczyło kosztów kształcenia.
Rozwiń
Głody Adam
Głody Adam (3 listopada 2010 o 17:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skandal! i hańba dla całego systemu dotacji i całej Unii Europejskiej w ogóle! Biednemu zawsze wiatr w oczy! Żądamy powrotu p. Waldemara!
Rozwiń
kamil k
kamil k (2 listopada 2010 o 23:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='panna' timestamp='1288719388' post='371943']
A ja uważam, że poziom jest taki sam, gdyż program jest taki sam, tylko mniej czasu na przekazanie go
[/quote]

Zapewniam Cię,że poziom się różni.(na podstawie kreski i fizyki)

[quote name='panna']
Może powiesz, żeby sobie w termosach kawę nosili?[/quote]

A dlaczego niby nie?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (39)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!