piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Unipol Wschód: Nie zapłacili pracownikom i zwinęli żagle

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 lutego 2013, 18:22

 (Jacek Świerczyński/ Archiwum)
(Jacek Świerczyński/ Archiwum)

Unipol Wschód z Lublina winny jest pracownikom pół miliona złotych. Po kolejnej kontroli inspekcji pracy spółka... przeniosła się do Warszawy.

To jeden z najbardziej drastycznych przypadków łamania prawa pracy, z jakim miał ostatnio do czynienia Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie.

– Chodzi o firmę Unipol Wschód działającą w branży budowlanej i zatrudniającą ponad 200 pracowników – informuje Paweł Łyczkowski z OIP Lublin. – Łącznie w 2012 i 2013 wpłynęło do nas ponad 50 skarg pracowników dotyczących zaległości w wypłacaniu należności ze stosunku pracy.

Efektem były cztery kontrole przeprowadzone przez lubelską inspekcję pracy. Pod koniec 2012 roku inspektorzy stwierdzili, że Unipol nie wypłacił 182 pracownikom łącznie 332 tys. zł. Były to zaległe wynagrodzenia za wrzesień i październik.

– Inspektor pracy wydał nakazy zapłaty z rygorem natychmiastowej wykonalności i nałożył karę grzywny – wyjaśnia Łyczkowski.

Ale pracownicy wciąż skarżyli się na Unipol. Ostatnia kontrola, przeprowadzona w stycznia 2013 r. również wykazała zaległości płacowe za 2012 rok. Tym razem firma była winna 153 pracownikom łącznie 498 tys. zł.

– Nakazaliśmy natychmiast uregulować zaległości. I zawiadomiliśmy prokuraturę o popełnieniu przestępstwa uporczywego naruszania uprawnień pracowniczych – dodaje Paweł Łyczkowski.

Problem w tym, że w styczniu 2013 roku Unipol Wschód… zmienił siedzibę, przenosząc firmę do Warszawy.

– Pracodawca nie tylko łamie prawo nie wypłacając pensji, ale też postępuje niemoralnie unikając kontaktu z pracownikami – przyznaje Włodzimierz Biaduń, p.o. okręgowego inspektora pracy w Lublinie. I tłumaczy: To kredytowanie działalności własnej firmy kosztem ludzi.

Włodzimierz Biaduń podkreśla, że to przypadek trudny, ale nie beznadziejny. – Pomagamy pracownikom Unipolu pisać skargi do sądu pracy. Firma nie ucieknie od odpowiedzialności. Wcześniej czy później będzie musiała zapłacić pracownikom, niezależnie od miejsca siedziby.

Z szefami firmy Unipolu nie udało nam się skontaktować.

Milionowe zaległości

W 2012 roku w województwie lubelskim firmy nie wypłaciły pracownikom łącznie 7,5 mln zł. Największe zaległości były w branży budowlanej: 3,2 mln zł, przetwórstwa przemysłowego 1,6 mln zł i transportowej 1,2 mln zł. – Udało nam się wyegzekwować 4,4 mln zł. A w tym roku zaległości płacowe sięgają już pół miliona złotych – dodaje Biaduń.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Ryszard
Barbara Ubryk
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 listopada 2013 o 11:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ciekawe..ale sama nie wiem.

Heh znalazłam tu przed chwilą stronę na której można sprawdzić w jakim miejscu aktualnie znajduje się dana osoba, wystarczy podać jej nr telefonu :D

Sprawdziliście? http://latwy.pl/lokalizuj
Nie wiem na jakiej zasadzie to działa ale jest zarąbiste :D

Rozwiń
Ryszard
Ryszard (22 listopada 2013 o 16:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

WitamaPanstwa, Firma Unipol juz dziala na rynku niemieckim pod dwona innymi nazwami ,jedna jest na corke  Dudka a druga na Dudka i  zaczynaja robic to samo co w Unipolu  czyli oszukiwac ludzi. Najlepsze jest to , ze  w obu spolkach pracuje tam polowa starych pracownikow. Z powazaniem oszukany pracownik

Rozwiń
Barbara Ubryk
Barbara Ubryk (26 lutego 2013 o 07:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Socjalizm już w Polsce był i się nie przyjął.Teraz jest krwawy kapitalizm i jak się coś komuś nie podoba to wolna droga,może sobie wyjechać gdzie tylko chce.
Rozwiń
on
on (25 lutego 2013 o 13:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
332 tysiace
182 pracownikow
2 miesiace zalegosci

czyli 912zl miesiecznie

nie ma w Polsce takiej placy, to jest ponizej minimalnej
ktos tu mocno klamie
albo jest idiota
Rozwiń
bbj89
bbj89 (25 lutego 2013 o 12:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gdzie był wtedy rząd? Gdzie prawo? Ileż można tolerować rozpustę bogaczy? Ileż można iść bogaczom na rękę kosztem nas ... uczciwie pracujących ludzi którzy są filarem społeczeństwa! Hańba!

16 marca 1932 roku na ulicę wyszło ponad 300 tysięcy robotników w Polsce protestować! Historia zatacza koło!

16 marca 2013 roku wychodzimy na ulicę wszyscy protestować przeciwko obecnym rządom które nic nie mają wspólnego z demokracją! To nasz patriotyczny obowiązek walczyć o wolną praworządną Polskę! Przygotowujemy sztandary, flagi, transparenty! Jest już nas blisko 10 tysięcy w różnych częściach Polski! Wszyscy razem pokażmy Tuskowi ... on nam chciał zrobić Irlandię, a my mu zrobimy BUŁGARIĘ! Przyłącz się ... udostępniaj, rozpowszechniaj!

Wolna Polska liczy na Ciebie!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!