środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Uniwersytet Medyczny ogłosił listy przyjętych na studia. Niższe progi dla przyszłych lekarzy i dentystów

Dodano: 14 lipca 2016, 08:31
Autor: toma

Uniwersytet Medyczny (fot. AS)
Uniwersytet Medyczny (fot. AS)

Rekrutacja na studia Uniwersytet Medyczny w Lublinie ogłosił pierwsze listy przyjętych na studia w nadchodzącym roku akademickim. Na najbardziej obleganych kierunkach progi punktowe dla kandydatów są znacznie niższe niż przed rokiem.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Aby dostać się na stomatologię, gdzie o jeden indeks rywalizowały 24 osoby, trzeba było uzyskać 173 pkt. Przed rokiem limit wynosił 181 pkt. Jeszcze większy spadek zanotowano w przypadku medycyny (12 osób na miejsce). W tegorocznej rekrutacji próg ustalono na 175 pkt., podczas gdy przed rokiem w pierwszym terminie wynosił on 185 pkt. Podobną tendencję zanotowano na innych uczelniach medycznych w kraju, które już zakończyły pierwsze nabory: w Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Łodzi i Katowicach.

– Powodem takiej sytuacji są nieporównywalnie słabsze wyniki matur. Podejrzewamy, że wśród przyjętych w tej chwili może być sporo osób, którym nie udało się dostać na naszą uczelnię w ubiegłym roku – mówi Krystyna Walkowska, kierownik Działu Jakości Kształcenia Uniwersytetu Medycznego.

Dziś i jutro do południa zakwalifikowani kandydaci mają czas na dostarczenie dokumentów, co będzie ostateczną deklaracją chęci podjęcia studiów. – Z doświadczenia wiemy, że zrobi to ok. 50-60 proc. osób, które znalazły się na pierwszej liście. Większość kandydatów rejestrowała się na uczelnie w całej Polsce i dopiero teraz będzie dokonywać wyborów – mówi Walkowska.

Kolejne listy przyjętych Uniwersytet Medyczny opublikuje w poniedziałek.

Także wczoraj o tym, czy zostali przyjęci na studia dowiedzieli się kandydaci na KUL. Od dziś do przyszłej środy będą mogli składać dokumenty. System rekrutacyjny uczelni ponownie zostanie uruchomiony 22 lipca. Dziś pierwsze wyniki rekrutacji ogłosi UMCS, a kolejne – 22 i 27 lipca. Dodatkowe nabory ogłosiły już Politechnika Lubelska i Uniwersytet Przyrodniczy. Listę dostępnych kierunków można znaleźć na stronach internetowych obu uczelni.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 lipca 2016 o 12:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie rozumiem komentarza o "Elicie". Proponuje dostać te marne 88% z matury, zdać kilka egzaminów np. z biochemii, anatomii czy chemii leków i wówczas zastanowić się nad komentarzami. Tymczasem gratuluję nowym studentom Alma Mater.
Rozwiń
Gość
Gość (14 lipca 2016 o 14:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W tym roku matura z biologii i chemii była wyjątkowo bardzo trudna. Dostaną się Ci, co zdawali maturę w tamtym roku o niebo łatwiejszą. Powinni wszyscy zdawać taką samą maturę, a nie wybierać sobie np. wyniki matury z przed 5 lat. To kolejna jakaś paranoja w tym kraju.
Rozwiń
Gość
Gość (14 lipca 2016 o 12:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ta "elita" to wciąż po 88% z rozszerzonej biologii i chemii
Rozwiń
Gość
Gość (14 lipca 2016 o 09:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I ta "elita" będzie nas w przyszłości leczyć. Strach się bać.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!