środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie rozbuduje weterynarię

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 maja 2011, 21:12

Wczoraj jednym z pacjentów kliniki był źrebak Ola, który ma kłopoty ze stawami. Po otwarciu nowego o
Wczoraj jednym z pacjentów kliniki był źrebak Ola, który ma kłopoty ze stawami. Po otwarciu nowego o

Nowa przychodnia, sale zabiegowe, boksy dla zwierząt, laboratoria, aule i parking na ponad 350 aut. To wszystko znajdzie się w nowych budynkach Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, które UP chce postawić przy ul. Głębokiej.

Uczelnia właśnie ogłosiła przetarg na dokumentację Innowacyjnego Centrum Patologii i Terapii Zwierząt. Co ważne, z nowych obiektów będą korzystali nie tylko naukowcy i studenci, ale też wszyscy mieszkańcy regionu, którzy przywożą na ul. Głęboką chore zwierzęta. Po rozbudowie te będą mogły być leczone w komfortowych warunkach.

Nowa weterynaria ma stanąć w miejscu obecnej Kliniki Chorób Wewnętrznych. Ta zostanie zburzona. – Były zakusy, żeby wpisać ten budynek do rejestru zabytków. Okazało się jednak, że nie spełnia unijnych wymogów w tym zakresie. Można go więc zburzyć – wyjaśnia Henryk Bichta, kanclerz UP.

W jego miejscu powstanie nowoczesny obiekt, do którego, oprócz wspomnianej kliniki, przeniesie się część innych jednostek uczelnianej weterynarii. Z zewnątrz gmach będzie podobny do budowanego obok centrum naukowego – pokryty szkłem i utrzymany w zielonej tonacji (projektuje go ten sam architekt, co centrum – Jadwiga Jamiołkowska).

A w środku? Część naukowo-badawcza zostanie ulokowana w dwóch budynkach połączonych łącznikiem, jednym dla zwierząt gospodarskich, drugim dla zwierząt towarzyszących. Obok powstanie 4-poziomowy otwarty parking na 356 aut.


Na parterze pierwszego budynku (A) będą boksy dla dużych zwierząt oraz blok operacyjny z niezbędną diagnostyką. Na 1 piętrze zlokalizowano szatnię i sale dydaktyczne dla studentów, a z poziomu 2 piętra – wejścia do auli na 230 miejsc. Pozostałą powierzchnię przeznaczono na laboratoria, pracownie naukowe i dydaktyczne oraz pokoje pracowników.

Na parterze budynku B przewiduje się lokalizację pomieszczeń diagnostycznych, zabiegowych i boksów dla małych zwierząt, szatnie dla studentów i personelu oraz pomieszczenia techniczne i gospodarcze. Na 1 piętrze będzie przychodnia oraz aula. A na 2 piętrze – blok operacyjny z laboratoriami.

– To najważniejsza inwestycja dla całego uniwersytetu – nie kryje prof. Stanisław Winiarczyk, dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UP. – Nasz wydział jest jedynym, który posiada I kategorię w klasyfikacji ministerialnej i akredytację europejską. Nasi absolwenci mogą od razu pracować na terenie całej Unii.
Mimo to, wydział jest jednym z najbardziej zaniedbanych na uczelni. Poza nowym wiwarium, naukowcy korzystają ze starych budynków przy ul. Głębokiej. – Mówiąc oględnie, te warunki są teraz niedostateczne – podkreśla dziekan.

Kiedy ruszy budowa? To zależy od pieniędzy. Uczelnia chce je zdobyć m.in. z Unii Europejskiej – z rezerwy, która zostanie po rozliczeniu projektów już realizowanych w całym kraju. – Ci, którzy będą mieli gotowe projekty, będą mogli się o nie starać w pierwszej kolejności. Właśnie na to liczymy. I dlatego już teraz przygotowujemy dokumentację – usłyszeliśmy na uniwersytecie.

Inwestycje w Lublinie
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
student
wet z UP
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

student
student (2 czerwca 2011 o 19:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jakie to ma znaczenie skoro w tej klinice końmi zajmują się jakieś kiepskie lekarki...
Rozwiń
wet z UP
wet z UP (2 czerwca 2011 o 16:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ten źrebak ma na imię Farciarz, a nie jakaś Ola. Niech autorom da do myślenia fakt, że jest samcem, a nie samicą
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!