sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

UOKiK: 36 tysięcy kary dla dewelopera

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 grudnia 2010, 11:54

Blisko 36 tys. złotych kary ma zapłacić lubelska firma deweloperska Mieszkania na Sprzedaż Chrzanowscy – zdecydował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Powód? We wzorcach umów deweloper stosował zapisy zabronione przez prawo.

Wśród zakwestionowanych zapisów znalazł się taki, który mówił, że zmiana powierzchni lokalu nieprzekraczająca 2 proc. nie powoduje zmiany ceny mieszkania, które klient zamierza kupić. Drugi kontrowersyjny punkt mówił, że cena lokalu zmieni się w przypadku zmiany stawek podatku VAT. Deweloper zastrzegał też sobie prawo zerwania umowy w przypadku, gdyby klient spóźnił się z zapłatą o więcej niż 20 dni.

– Tymczasem, przedsiębiorca przed odstąpieniem od umowy powinien jeszcze wezwać klienta do zapłaty zaległości – stwierdza Ewa Wiszniowska, dyrektor lubelskiej delegatury UOKiK. Urząd zakwestionował też zapis mówiący, że deweloper zwracając pieniądze klientowi, który zrezygnuje z mieszkania, potrąci 10 proc. wartości lokalu. – Naszym zdaniem, kara jest zbyt wysoka – mówi Wiszniowska.

UOKiK nakazał deweloperowi zaniechanie wspomnianych praktyk. A firma sama wykreśliła trzy inne punkty z wzorca umowy.

Chodzi o zapis zwalniający przedsiębiorcę z odpowiedzialności za opóźnienia w budowie lokalu związane z działalnością władz administracyjnych, niekorzystną pogodą, katastrofą lub awarią na budowie. Badający to urzędnicy stwierdzili, że we wszystkich tych przypadkach klient nie może ponosić strat.

– Bo to właśnie ten, kto realizuje budowę, powinien dochować staranności przy postępowaniach administracyjnych. Powinien też znając klimat odpowiednio ułożyć harmonogram budowy, a ewentualne katastrofy i wypadki to kwestia jego staranności – podkreśla Wiszniowska.

Deweloper odstąpił też od stosowania zasady, że ten, kto podczas odbioru mieszkania nie dopatrzył się uchybień, nie mógł później składać reklamacji oraz od uznawania, że odbiór nastąpił jednostronnie w przypadku, gdy nabywca mieszkania nie stawił się na odbiór w wyznaczonym terminie. Decyzja UOKiK nie jest prawomocna, deweloper może się od niej odwołać do sądu. (drs)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Zła
Gość
kika
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Zła
Zła (20 listopada 2013 o 12:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Uwaga na dEWELOPERA KTÓREGO PREZESEM JEST Marcin CHOCYK I Robert Kalicki .We dwóch współpracują .Naciągaja ludzi najpierw pobierają zaliczki a później sa niedostępni,nie odbierają telefonów i często zmieniają swoje miejsce siedziby.Pomimo umowy to i tak mówią,że oni się niczego nie boją bo mają swoich prawników.Więc jezeli niechcecie byc oszukani przez tych ludzi to uważajcie bo pieniądze jest łatwo stracić a odzyskać nie można wogóle.

Marcin Chocyk i robert Kalicki -oszuści

Rozwiń
Gość
Gość (2 kwietnia 2011 o 18:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uczulam na tego developera zami ktoś kupi mieszkanie niech się zapyta czy w jego bloku nie będzie hotelu prowadzonego przez Locomotiva (prowadzonego notabene też przez Państwa Chrzanowskich)
Rozwiń
kika
kika (13 stycznia 2011 o 11:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Ania' timestamp='1292575310' post='407157']
Interbud to oszuści. Osiedle Botanik budują na "sfixowanych", nieswoich gruntach!
Ludzie, uważajcie.
[/quote]


Co najlepsze nie ma planu zagospodarowania terenu na tych inwestycjach, wszystko robią na gębę na zasadzie że po fakcie się załatwi no bo kto będzie budynki rozbierał. Codziennie widzę z okna ich budowę, syf totalny, firmy wykańczające wnętrza zmieniają się non stop bo Interbud znany jest z tego że nie płaci więc w Lublinie naiwnych podwykonawcój już nie znajdzię ale są w Kraśniku, Łyncznej itd...

Interbud - wielki deweloper z zerowymi obrotami na giełdzie....
Rozwiń
anfran
anfran (20 grudnia 2010 o 20:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
gówniane Lubelskie zagłębie
Akurat MNSP chrzanowsscy nie mają problemu z wypłacalnością i terminowością.
Czyli jest sie do kogo czepić bo to w końcu nie jest firma "krzak"
Ciekawe dlaczego madrale nie sprawdzali Invest corp a potem antaru jak byl na to czas
Szkoda że Pani Wiszniowska nie nabyła jakiegoś lokalu w SunnHillu to może teraz nie gadała by bzdur
Rozwiń
Gość
Gość (18 grudnia 2010 o 17:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bardzo proszę Urząd Ochrony Konsumenta o przeprowadzenie kontroli spisywanych umów przez Spółdzienie "AZS "w Lublinie z potencjalnymi nabywcami mieszkań
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!