czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

UOKiK: Karnety zamiast pojedynczych biletów w autobusach mogą być nielegalne

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 kwietnia 2010, 20:26
Autor: Dominik Smaga

Planowane ograniczenia sprzedaży biletów w autobusach komunikacji miejskiej w Lublinie mogą być niezgodne z prawem – twierdzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

UOKiK ma zbadać decyzję Zarządu Transportu Miejskiego, że od 10 maja kierowca nie sprzeda nam pojedynczego biletu, a tylko pięcioprzejazdowy karnet.

– To ograniczy dostęp do biletów osobom, które codziennie kupują je u kierowców – wyjaśnia Anna Kamińska-Smarzewska, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego. – Sprzedaż biletów przez kierowcę powoduje opóźnienia odjazdów i budzi niezadowolenie wielu pasażerów.

Kolejki po bilety widać teraz na wielu przystankach. Stoją w nich nawet ci, którzy wcześniej bezczynnie stali przy czynnym kiosku. W zeszłym roku kierowcy sprzedali aż 22 proc. wszystkich biletów jednorazowych.

Ale od 10 maja pojedyncze bilety mają zniknąć z autobusów. Kierowcy będą mieli tylko karnety na pięć przejazdów. Normalny po 12 zł, a ulgowy po 6 zł. I nawet wieczorami i w weekendy, gdy kioski są nieczynne, pasażerowie będą skazani na takie karnety.

– Gdy ta zmiana wejdzie w życie, od razu rozpoczniemy postępowanie wyjaśniające – zapowiada Ewa Wiszniowska, dyrektor lubelskiej delegatury UOKiK. – Co do zasady nie można zobowiązywać konsumenta do zakupu czegoś, co nie jest bezpośrednio związane z usługą, za którą płaci. Obciążanie go dodatkowymi kosztami może w tym przypadku stanowić naruszenie prawa. Jest też kwestia osób, które przyjeżdżają do Lublina na jeden dzień i nie chcą pięciu biletów.

UOKiK ma także zbadać, czy karnet nie jest w praktyce nową pozycją w cenniku, który ustalać może Rada Miasta, a nie ZTM. Sam ZTM zapewnia, że uchwała radnych nie była tu potrzebna. – Nie ma żadnego trybu prawnego wprowadzenia tych karnetów. Wystarczy, że podamy to do publicznej wiadomości i wtedy wchodzi w życie – stwierdza Justyna Góźdź z ZTM.

Zarząd już wcześniej chciał ograniczyć sprzedaż biletów przez kierowców. W przesłanym do Rady Miasta projekcie nowego cennika ZTM napisał, że bilety od kierowcy będą o 50 gr droższe od tych z kiosku. Radni nawet to uchwalili, ale przepis uchyliła wojewoda, uznając go za nielegalny. Wtedy ZTM postanowił szukać rozwiązań na własną rękę.

– Rozważaliśmy również ograniczenia w dni powszednie w godzinach szczytu. Bilety u kierowcy byłyby dostępne w godz. 4.30–6.30, a później od 17 do wieczora – mówi Kamińska-Smarzewska. Z tego pomysłu ZTM jednak zrezygnował stwierdzając, że byłoby to zbyt dużym utrudnieniem dla przyjezdnych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
JA TO WIEM
bambosh
Cqq
(31) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

JA TO WIEM
JA TO WIEM (28 kwietnia 2010 o 15:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
JEDEN AUTOMAT DO BILETÓW TO 20-30 TYS ZŁOTYCH.
MPK MA BLISKO 400 AUTOBUSÓW/TROLEJBUSÓW.
TERAZ WYSTARCZY POLICZYĆ...

JEDEN NOWY AUTOBUS TO OK. MILION ZŁOTYCH.
CO WIĘC WARTO KUPIĆ?

Niedawny zakup 30 szt Mercedesów juz na ulicach Lublina widać!!!
Wygoda pasażerów większa, awaryjność dla przwoźnika mniejsza.
CO SIE WIĘC BARDZIEJ OPŁACA?
Stare graty z automatami dla leniwych, czy nowe pojazdy dla WSZYSTKICH!!!
Rozwiń
bambosh
bambosh (27 kwietnia 2010 o 18:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cqq napisał:
A wszystko można od ręki rozwiązać automatami biletowymi - jak już tak się lubicie powoływać na przykłady innych, dużych miast Polski.

Nie wiem czy wiesz,że automaty słono kosztują...-czy zadłużone lubelskie MPK stać na automaty??? Czy nie taniej byłoby,gdyby ludzie zaczęli po prostu...myśleć???
Rozwiń
Cqq
Cqq (27 kwietnia 2010 o 17:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A wszystko można od ręki rozwiązać automatami biletowymi - jak już tak się lubicie powoływać na przykłady innych, dużych miast Polski.
Rozwiń
JA TO WIEM
JA TO WIEM (27 kwietnia 2010 o 16:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
TYPOWY STYL MYŚLENIA URZĘDNIKÓW: NIEDASIĘ

ZLIKWIDOWAĆ CAŁKOWICIE SPRZEDAŻ BILETÓW U KIEROWCY!!!!! Szofer autobusu to nie handlarz. Ma pasażera bezpiecznie zawieźć na miejsce! Przez kilkadziesiąt lat biletów u kierowcy nie było, a i gapowiczów było mniej. Ten "dziki" zwyczaj wprowadził racjonalizator Miłosz-dawny prezes MPK i tak juz zostało. A pojazdy MPK i tak będą się spóźniały, bo niejedna "paniusia" o 6.00 rano krzycząc będzie domagała sie sprzedaży biletu podając banknot 100 złotowy. Na kolejnym przystanku kolejny "leniwiec" itd. CZAS LECI, LUDZIE SPIESZĄ SIĘ DO PRACY,ALE KOGO TO OBCHODZI!!!
Rozwiń
Paweł
Paweł (27 kwietnia 2010 o 16:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Powinni zlikwidować sprzedaż biletów u kierowcy, wprowadzić tylko, że w nadzwyczajnych przypadkach, ale bilet jest droższy o złotówkę, jak komuś raz się zdarzy kupić bo przyjechał do Lublina lub po prostu nie ma biletu to mu się nic nie stanie a Ci etatowi to się nauczą.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (31)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!