poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

UOKiK: Nie było zmowy pomiędzy firmami wywożącymi śmieci w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 marca 2014, 06:45
Autor: Dominik Smaga

Nie było zmowy pomiędzy firmami wywożącymi śmieci - uznał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który prześwietlał miejski przetarg na świadczenie takiej usługi. Urzędnicy sprawdzali, czy wszyscy mieli równe szanse. Nie stwierdzili nieprawidłowości

Kontrola została wszczęta z urzędu po tym jak w lipcu ub.r. weszły w życie nowe zasady wywozu śmieci. Wcześniej to każdy właściciel domu jednorodzinnego musiał zawrzeć umowę na odbiór odpadów, podobnie jak każda spółdzielnia, czy wspólnota mieszkaniowa. W nowym systemie wszyscy muszą wnosić opłatę na rzecz samorządu, a urzędnicy zlecają wywóz śmieci firmom wybranym w drodze przetargu. W Lublinie do takiego przetargu mogło przystąpić około 10 firm, ale zdecydowały się na to tylko dwie największe: Kom-Eko i MPO Sita. Oferty rozłożyły się tak, ze Kom-Eko przypadły cztery z siedmiu sektorów, na które podzielono Lublin. Pozostałe trzy sektory trafiły do MPO SITA. Ponadto ceny, które oba te przedsiębiorstwa wpisały do swoich ofert opiewały na kwoty wynoszące od 97,9 do 99,9 proc. kwot przeznaczonych przez Ratusz na poszczególne sektory Lublina. Sami urzędnicy Ratusza dziwili się wtedy, że chętne były tylko dwie firmy. Pozostali przedsiębiorcy tłumaczyli, że nie startowali, bo obsługa tak dużych części miasta przerosłaby ich możliwości. Sprawę pod lupę wziął Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a Lublin nie był jedynym miastem, w którym sprawdzane było to, jak samorządowcy wprowadzali nowy system odbioru odpadów. - Postępowanie wyjaśniające dotyczące Lublina zostało już zakończone - informuje Ewa Wiszniowska, dyrektor lubelskiej delegatury UOKiK. Kontrola nie wykazała nieprawidłowości. - Nie doszukaliśmy się okoliczności, które by mogły wskazywać na zawarcie zmowy pomiędzy przedsiębiorcami przystępującymi do tego przetargu - mówi Wiszniowska. - Sprawdzaliśmy warunki przetargu, sprawdzaliśmy oferty przedsiębiorców. Wyjaśnialiśmy też, dlaczego nie startowały inne firmy. Swoją decyzję tłumaczyły wielkością zamówienia. Umowy zawarte przez miasto z MPO SITA (obecnie to SITA Wschód) oraz Kom-Eko wygasną z końcem roku. Na kwiecień magistrat planuje ogłoszenie kolejnego przetargu na odbiór odpadów z zamieszkałych nieruchomości znajdujących się na terenie Lublina.
  Edytuj ten wpis
Czechów
kosz
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Czechów
Czechów (20 marca 2014 o 12:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie ośmieszaj się człowieku, nie mamy wcale jednej z najwyższych stawek, ale rozumiem, że wybory coraz bliżej i musisz się wykazać.

tvn24 . pl/wroclaw,44/najdrozsze-smieci-wroclawian-ceny-moga-sie-zmienic,333497.html

(usunąć spację po "tvn24" i sprzed "pl")

Rozwiń
kosz
kosz (20 marca 2014 o 08:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A po co mieli zawrzeć zmowę ? Żuk ustalił im jedne z najwyższych stawekbw kraju to się obłowili. Sam mieszka w Świdniku, tam placi mniej.nCiekawe w jaki sposób te firmy okazały ub okażą wdzieczność Ratuszowi, może w kampanii wyborczej?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!