sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Ursus może zatętnić życiem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 czerwca 2002, 14:08
Autor: Lidia Dzierba

Gotowy jest projekt uchwały Rady Miejskiej, na mocy której zostanie utworzona strefa aktywizacji gospodarczej zdegradowanych obszarów przemysłowych Lublin - Ursus. Jeśli pomysł znajdzie uznanie radnych, to strefa ruszy od sierpnia.

Na czym ma polegać atrakcyjność strefy? Na obszarze w okolicy Ursusa i Daewoo zostaną ustanowione stawki podatku od nieruchomości w wysokości 50 proc. stawek określonych rozporządzeniem ministra finansów z dnia 28 października 2001.
- To powinno przyciągnąć przedsiębiorców - uważa radny Jacek Krzyżanowski, który jest jednym z pomysłodawców utworzenia strefy. - Tam gdzie teraz stoją niewykorzystane hale i biurowce Daewoo, a także hala Ursusa, może powstać prężnie działająca dzielnica gospodarcza.
Inicjatywę popierają władze miasta. Trwają rozmowy z likwidatorem Ursusa, lubelskimi firmami oraz z zagranicznymi kontrahentami.
- Tu można robić wszystko, dysponujemy rozległymi terenami, obiektami i wszystkimi mediami - mówi Tomasz Drozd, likwidator Ursusa. - Na terenie Ursusa mieści się jedna z największych w Europie hal, która ma powierzchnię aż 18 hektarów. Można ją dzielić według potrzeb inwestorów. Są już pierwsi zainteresowani.
Walorem jest dobra komunikacja, bezkolizyjny dojazd, pobliskie osiedle z ludźmi chętnymi do pracy. Niektórzy radni uważają, że właśnie tutaj mogłyby powstać targi lubelskie: - Zamiast wznosić nowe obiekty, te które tutaj się znajdują, można przystosować na hale targowe - uważa radny Krzyżanowski.
W przyszłej strefie powstałyby także biura, miejsca do handlu, na segregację odpadów i spalarnie śmieci przy zastosowaniu bezpiecznej technologii, giełda samochodowa, profesjonalny postój dla tirów, hotel, składy celne, obsługujące świdnickie lotnisko.
Jeśli projekt uchwały zostanie zatwierdzony, po dwóch latach miałoby tu pracować pięć tysięcy ludzi. Pomysł popiera wiceprezydent Lublina Zbigniew Wojciechowski, który zamierza ściągnąć zagraniczny kapitał, m.in. amerykański i włoski.
Ale są i sceptycznie nastawieni radni: - Jest nam potrzebne jakieś dobre rozwiązanie, które pomoże ożywić gospodarczo Lublin, jednak nie jestem do końca przekonany czy uda się to właśnie w tej strefie - zastanawia się radny Zdzisław Bielski. - Nie widziałem żadnej kalkulacji kosztów tego przedsięwzięcia. Zwolnienie z podatków od nieruchomości to najprostsze rozwiązanie, ale czy okaże się wystarczające? •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!