czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Nowa fontanna na placu Litewskim uruchomiona (wideo, zdjęcia)

Dodano: 17 listopada 2016, 15:19

Wczoraj zaczęły się testy multimedialnej fontanny na pl. Litewskim. Jej budowę wyceniono na 20 mln zł, a na jej utrzymanie miasto spodziewa się wydawać 700 tys. zł rocznie. Dlaczego aż tyle? – Bo jest najnowocześniejsza w kraju – mówią w Ratuszu

Fontanna zapowiadana jest przez miasto jako główna atrakcja przebudowanego placu. Jej ruchome dysze, sterowane przez komputer, mają finezyjnie poruszać podświetlanymi strumieniami wody.
Pierwsze popisy wodotrysku widać było wczoraj po południu. Czasem woda strzelała wysoko prostym strumieniem, czasem krótkimi seriami, a było i tak, że dysze tworzyły z wody różne podświetlane zawijasy.

– To nie są pełne możliwości fontanny – mówi o wczorajszych testach Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. – To był dopiero pierwszy rozruch. Sprawdzaliśmy działanie sprężarek, szczelność instalacji, siłę wyrzutu wody, kierunki jej przepływu. Teraz trzeba poustawiać i wyregulować dysze.

Wymóg przeprowadzenia testów miasto zapisało w umowie zawartej z firmą Budimex, która przebudowuje pl. Litewski. Wczoraj sprawdzane były jedynie najważniejsze, ruchome dysze w samym środku północnej niecki, tej bliżej uczelnianych budynków. Tu ułożone zostanie jeszcze drugie dno, w które wmontowanych ma być ponad 200 mniejszych dysz. Druga połowa fontanny, ta bliżej poczty, ma być fontanną kaskadową.

Kosztorysowa wartość „zespołu multimedialnych fontann” to 20 milionów złotych. Niemało kosztować ma również samo utrzymanie wodotrysku.

W projekcie przyszłorocznego budżetu Lublina prezydent zapisał 700 tys. złotych na ten cel. Ratusz tłumaczy, że uwzględnia w tej kwocie koszty wody, energii elektrycznej i organizacji pokazów multimedialnych w wodotrysku mogącym stworzyć z wody ekran, na którym da się wyświetlać ruchome obrazy.

Skąd takie, a nie inne wyliczenia? – Bazujemy na szacunkach i kosztach utrzymania fontann w Warszawie i Wrocławiu – wyjaśnia Joanna Bobowska z Urzędu Miasta. – Koszt utrzymania multimedialnej fontanny w Warszawie, wraz z organizacją pokazów, to ok. 900 tys. zł rocznie. We Wrocławiu został oszacowany wstępnie na 1,7 mln zł. Poza tym musimy bazować na instrukcjach użytkowania fontanny.

Ratusz zastrzega, że ostateczny koszt może się zmienić. – Porównanie kosztu utrzymania z innymi fontannami nie jest łatwe, bo obiekty te nie są porównywalne choćby pod względem zużycia wody, czy też wielkości. Poza tym nie ma w kraju drugiej tak zaawansowanej technologicznie fontanny, jak ta na pl. Litewskim – podkreśla Bobowska.

Czytaj więcej o: Lublin plac Litewski fontanna
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(43) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 czerwca 2017 o 09:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nie no pięknie trwoni si kasiore z podatkow od mieszkancow. Piszecie piękne itd. ale za jaka kase . Pytanie z mojej strony czy nie ma innych celów bardziej ambitnych i z pożytkiem dla mieszkancow niż jakas fontanna za 200 baniek? Może swiatla przy makro albo więcej parkingow (nie płatnych). Na ch... Kowalskiemu fontanna
Rozwiń
Gość
Gość (2 maja 2017 o 17:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Komentarze, bez podstawie proszę sie najpierw zapoznać z planem zabudowy a następnie oceniać, to co widać na filmie to jest 10% całego przedsięwzięcia multimedialnego. Do celowo będzie 7 niecek liniowych jedna spiralna oraz dwie główne w sumie będzie okolo 250 dysz wystrzeliwujący wodę wszystko to będzie zsynchronizowane z nagłośnieniem i obrazem.
Rozwiń
Gość
Gość (9 kwietnia 2017 o 22:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Żadna mi to nowość. We Wrocławiu jest najlepsza nie jakiś okrąg i o wiele lepiej się to prezentuje. Ale każdy ma swój gust zapraszam do Wrocławia na pokaz fontanny multimedialnej napewno się spodoba.
Rozwiń
Gość
Gość (6 marca 2017 o 11:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie podoba mi sie myślałam że będzie taka wytryskujaca z chodnika i właściwie po co ta muzyka irytujące to będzie
Rozwiń
Miś
Miś (20 lutego 2017 o 15:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co tam !Co tam ! W telewizji będą pokazywać jaką" Fontaine" Lublin się dorobił.  Ha!Ha!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (43)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!