czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Urząd ma 15 prawników. Ale marszałek wynajął kolejnych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 czerwca 2012, 21:21
Autor: Rafał Panas

Urząd Marszałkowski (Archiwum)
Urząd Marszałkowski (Archiwum)

Kontrowersje. Urząd Marszałkowski ma 15 radców prawnych. Mimo to marszałek wynajął kolejnych prawników. Zajmują się gazem łupkowym.

Kancelarię radców prawnych M. Mazur R. Kościelska-Mazur urząd zatrudnił pod koniec kwietnia. Za pracę do końca roku kancelaria dostanie co miesiąc 5 tys. zł netto. Urzędnicy tłumaczą, że zadzwonili do trzech kancelarii z Lublina i wybrali najtańszą ofertę. Pozostałe propozycje opiewały na 7,5 tys. zł i 6,5 tys. zł miesięcznie.

Prawnicy z zewnątrz mają trzymać rękę na pulsie w sprawach związanych z wydobyciem gazu łupkowego. Tymczasem, samorząd województwa obsługuje już 15 radców prawnych. Koszt ich pracy to kilkaset tysięcy złotych rocznie. Dlaczego nie mogą zająć się łupkami?

– To duży zakres spraw, jeśli traktować go poważnie. Przekracza możliwości jednej osoby. Radcy, których mamy, są przypisani do różnych działek. Nie wszyscy są u nas zatrudnieni na pełnym etacie i nie dysponujemy w pełni ich czasem pracy – tłumaczy Beata Górka, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego.

Praca dla marszałka nie jest dla Renaty Kościelskiej-Mazur nowością. Jej kancelaria obsługiwała Urząd Marszałkowski i Zarząd Województwa pod koniec ub. wieku (za marszałków Arkadiusza Bratkowskiego, Edwarda Hunka, Edwarda Wojtasa i Henryka Makarewicza – wszyscy związani z PSL). Kancelaria pracowała jednocześnie dla kilku szpitali podległych władzom samorządowym województwa. Później świadczyła usługi również Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, który zależny jest m.in. od samorządu województwa.

Marszałek Krzysztof Hetman (PSL) wynajął kancelarię, choć monitorowanie spraw związanych z gazem łupkowym nie należy do zadań samorządu województwa. Wcześniej marszałek utworzył radę regionalną ds. gazu łupkowego oraz poleciał do USA przyjrzeć się, jak działa przemysł gazowy.

– To nie jest zadanie własne samorządu, ale musimy być przygotowani, że na terenie naszych gmin może być wydobywany gaz łupkowy i to będzie dotyczyło naszych mieszkańców – mówi Górka. Jako przykład podaje drogi, za utrzymanie, których odpowiada marszałek oraz uciążliwości związane z wydobyciem gazu, np. hałas.

Co mają robić prawnicy z kancelarii:

• Poinformują o obowiązujących i planowanych przepisach dotyczących poszukiwania i wydobycia gazu • skoordynują kontakty z podmiotami, które mają koncesje na szukanie złóż i ich eksploatację lub planują takie działania • opracują opinie prawne w sprawach związanych z koncesjami na wydobycie i poszukiwanie gazu • będą pomagali samorządom oraz organizacjom współpracującym z firmami zainteresowanymi łupkami.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
wiesław
Wiesław
Pre
(22) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

wiesław
wiesław (11 czerwca 2012 o 18:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dlaczego tak łatwo dajemy ładować się w dupę?
Rozwiń
Wiesław
Wiesław (11 czerwca 2012 o 18:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='jon' timestamp='1339410206' post='638053']
zatwierdza rozkład jazdy busów !
)
[/quote][quote name='jon' timestamp='1339410206' post='638053']
zatwierdza rozkład jazdy busów !
)
[/quote]Dobre, do tego muszą być prawnicy. Gdzie jest wojak Szwejk.
Rozwiń
Pre
Pre (11 czerwca 2012 o 18:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A czy przypadkiem nie należało ogłosić przetargu na świadczenie usług prawnych? I ten kto daje najkorzystniejsze warunki to wygrywa? Kto przy tym był jak i gdzie dzwoniono i czy jest jakiś stenogram potwierdzający do ilu kancelarii dzwoniono? Przecież "na telefon" wybrano prawników za PUBLICZNE pieniądze!!!
Rozwiń
Gość
Gość (11 czerwca 2012 o 17:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[font=Georgia,]Biznes przy urzędzie[/font]
[color=#555555][font=verdana, tahoma, arial, sans-serif][size=2]TEMAT DNIA[/size][/font][/color]
[color=#000000]18.11.2003[/color]
[font=Georgia,][url="http://www.archiwum.######.pl/images/topics/03-268/biz1.jpg"][img]http://www.archiwum.######.pl/images/topics/03-268/biz1ik.jpg[/img][/url]CHOĆ URZĄD MARSZAŁKOWSKI MA PIĘCIU PRAWNIKÓW, TO OD KILKU LAT KORZYSTA JESZCZE Z USŁUG PRYWATNEJ KANCELARII

Urząd Marszałkowski w Lublinie, mimo iż zatrudnia pięciu prawników, od czterech lat daje zarobić na obsłudze prawnej Zarządu Województwa i kilku departamentów Urzędu Marszałkowskiego Kancelarii Prawniczej R. Kościelska, M. Mazur. Urząd Marszałkowski wydaje na to ponad dziewięć tysięcy złotych miesięcznie. Dla porównania, pensje pięciu prawników zatrudnionych w urzędzie na etacie pochłaniają 18,5 tysiąca złotych brutto co miesiąc.[/font]

[color=#000000]– Kancelaria pani Kościelskiej i pana Mazura obsługuje zarząd od 1999 roku. Wybór tej kancelarii nastąpił w trybie ustawy o zamówieniach publicznych. Pani Kościelska jest dobrym prawnikiem, dlatego korzystamy z jej usług – mówi Marcin Futyma, rzecznik prasowy marszałka.

Renata Kościelska, choć nie jest etatowym pracownikiem UM, ma swoje miejsce w jednym z pokojów w gmachu urzędu przy ulicy Spokojnej. Jej nazwisko i funkcja, identycznie jak pozostałych etatowych pracowników UM, figuruje na drzwiach pokoju nr 27 pod godłem Urzędu Marszałkowskiego.
– Zrobiliśmy to tylko dla wygody pracy urzędu, żeby radca prawny miał gdzie złożyć dokumenty i porozmawiać z naszymi pracownikami – wyjaśnia Futyma.
Kilkuletnia obsługa Zarządu Województwa Lubelskiego zaowocowała rozszerzeniem działalności przez Kancelarię Prawniczą R. Kościelska, M. Mazur. Najpierw wygrali przetarg na obsługę prawną szpitala przy al. Kraśnickiej, rok temu podobnie stało się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej.
Ostatnio szpital tzw. papieski z Zamościa zlecił Renacie Kościelskiej prowadzenie dwóch spraw. Chodzi o odzyskanie z Narodowego Funduszu Zdrowia pieniędzy za świadczenia ponadlimitowe wykonane przez szpital oraz współfinansowanie przez fundusz kosztów podwyżek 203 złotych. Do odzyskania jest niebagatelna kwota ponad 20 mln złotych.

– Zaangażowanie kancelarii prawnej z Lublina gwarantuje nam systematyczną obsługę prawną oraz stały kontakt z Sądem Okręgowym. Staramy się czynić wszystko, aby odzyskać należne pieniądze. Tej sprawy nie powierzyliśmy naszym radcom prawnym (jeden na etacie, a drugi w wymiarze 1/5 etatu), bowiem mają ogromnie dużo zajęcia, choćby z tytułu windykacji pracowniczych – mówi dr Andrzej Mielcarek, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu.
Renata Kościelska w rozmowie z Kurierem przyznaje, że szpitale właśnie do niej zwracają się o prowadzenie spraw przeciwko NFZ, ponieważ w jej opinii, w naszym regionie nie ma prawnika, który lepiej od niej znałby się na sprawach służby zdrowia.

Beata Kozian
Współpraca MDP, KAWPYTANIE DO MARSZAŁKA

Czy marszałek Henryk Makarewicz nie widzi nic niestosownego w tym, że prywatna kancelaria obsługująca zarząd dostaje do prowadzenia sprawy szpitali, dla których samorząd jest organem założycielskim?
Marcin Futyma, rzecznik marszałka: – Nie. Zawód prawnika jest zawodem wolnym, pozwalającym na swobodną działalność gospodarczą, przy czym w tym przypadku nie zachodzi kolizja interesów. Wręcz odwrotnie. Pozyskiwanie funduszy dla naszych placówek zmniejsza ich zadłużenie i jest korzystne dla samorządu. Nieetyczne byłoby występowanie przeciwko organowi założycielskiemu.[/color]
Rozwiń
Gość
Gość (11 czerwca 2012 o 16:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='o bserwator' timestamp='1339424343' post='638130']
[url="http://www.archiwum.######.pl/module-dzial-printpub-tid-9-pid-7862.html"]http://www.archiwum....9-pid-7862.html[/url] Ta sama kancelaria i Urząd Marszałkowski to się dzieje od kilku lat PSL to "swojskie chłopaki"
[/quote]

niestety, ale podany powyzej link nie działa
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (22)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!