czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Urząd Miasta nielegalnie zezwolił na wycinkę drzew przy ul. Walecznych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 stycznia 2013, 17:16
Autor: Dominik Smaga

Niemal rok temu, 4 lutego 2012 roku mieszkańców bloku usłyszeli dźwięk pił. W ciągu jednego dnia zni
Niemal rok temu, 4 lutego 2012 roku mieszkańców bloku usłyszeli dźwięk pił. W ciągu jednego dnia zni

Zezwolenie na wycięcie 71 drzew z dawnego cmentarza przy ul. Walecznych zostało wydane przez Ratusz "z rażącym naruszeniem prawa” – uznało Samorządowe Kolegium Odwoławcze.

Kolegium nie unieważniło zgody tylko dlatego, że nie mogło, bo wywołała już "nieodwracalne skutki”, czyli wycinkę.

Orzeczenie dotyczy głośnej sprawy sprzed roku, kiedy na zlecenie parafii (cmentarz jest jej własnością) wycięto 71 drzew. Zgodę na cięcia podpisał 9 listopada 2011 r. Marian Stani, ówczesny szef Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta dzień przed tym, jak odszedł z pracy.

O zezwolenie wnioskowała parafia, tłumacząc, że stan drzew zagraża bezpieczeństwu. Po odejściu Staniego jego zastępca zauważył, że zgody nie poprzedziły oględziny drzew. Próbował zablokować cięcia, ale mu się to nie udało i w lutym ub.r. parafia skorzystała z zezwolenia Staniego.

Sprawą zajęła się prokuratura, ale umorzyła śledztwo. Uznała, że po wniosku parafii Ratusz nie zrobił wizji lokalnej, ale skorzystał z wyników innej, z października 2011 i stąd wiedział, że drzewa są chore. Tymczasem (już po decyzji śledczych) zastępca Staniego (ten, który blokował cięcia) powiedział nam, że oględziny, o których mówią śledczy dotyczyły tylko nielicznych spośród 71 drzew.

O oględzinach wspomnianych przez prokuraturę nie ma ani słowa w uzasadnieniu orzeczenia wydanego właśnie przez SKO. Kolegium stwierdza za to, że Ratusz zgodził się na cięcia "bez weryfikacji wniosku (…) w sytuacji, gdy posiadał wiedzę, że w większości znajdujące się tam drzewa były zdrowe”. SKO przywołuje też wcześniejszą opinię dot. rosnącej tam topoli, mówiącą, że drzewo jest zdrowe i powinno być uznane za pomnik przyrody.

Dodajmy, że już wcześniej, w grudniu 2010 r., parafia prosiła o zgodę na wycinkę drzew, ale nie w związku z ich "złym stanem”, ale planami budowy sklepu. Chciał go postawić pozyskany przez nią prywatny inwestor. W przypadku cięć pod inwestycję urząd musiałby naliczyć sporą opłatę.

Parafia wycofała tamten wniosek i złożyła nowy uzasadniany względami bezpieczeństwa, a w takim przypadku opłata nie jest naliczana. Także decyzja Ratusza o odstąpieniu od jej naliczania została uznana przez SKO za bezpodstawną.

SKO badało sprawę na wniosek prowadzącej śledztwo prokuratury. Jej decyzję o umorzeniu śledztwa zbada w poniedziałek lubelski sąd, do którego zażalenie złożyli obrońcy dawnego cmentarza.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ruthenus.blogspot.com
S Y L W E S T E R
czikita
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ruthenus.blogspot.com
ruthenus.blogspot.com (28 stycznia 2013 o 02:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='S Y L W E S T E R' timestamp='1359128865' post='725516']
Mimo że jestem praktykującym Katolikiem to jednak GENERALNIE WINNYM TEJ DEWASTACJI CZYNIĘ PARAFIĘ
[/quote]

A co tu ma do rzeczy Pański katolicyzm? Parafia, o której mowa, nie jest parafią katolicką.

Co do reszty - zgoda (zasadniczo).
Rozwiń
S Y L W E S T E R
S Y L W E S T E R (25 stycznia 2013 o 16:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
----------------------OBROŃCY DAWNEGO CMENTARZA JESTEŚMY Z WAMI !------------------------------- Tylko się cieszyć, że Są jeszcze w Lublinie ludzie którym zależy na ochronie zieleni i ZDROWIA Lublinian . Ten godny naśladowania Komitet---OBROŃCY DAWNEGO CMENTARZA-- niech będzie przykładem rze czywistego zaangażowania w rozwój i piękno Naszego Miasta. Dziękujemy Wam serdecznie gdyż każdy krzew czy drzewo jest dla Lublina na "wagę złota" !. Oczywiście winny jest Urząd Miasta Lublina gdyż ta decyzja "wycięcia drzew" zapadła nie tylko bez żadnej konsultacji ale , o zgrozo!, od Pracownika UM który praktycznie już nie pracował w UM Lublin (!). Drugim winnym jest lubelska Prokuratura która nie przepro wadziła gruntownej analizy decyzji UM Lublin czym mogła uratować drzewa przed DEWASTACJĄ !. Mimo że jestem praktykującym Katolikiem to jednak GENERALNIE WINNYM TEJ DEWASTACJI CZYNIĘ PARAFIĘ która składała bezmyślne "wnioski" o wycięcie w 85% zdrowych drzew !. Czyli winni zostali ustaleni, teraz należy zaproponować KARY ZA TO CHULIGAŃSTWO !. Wyrokiem sądu powinien być objęty... Urząd Miejski Lublina karami tzw. PERSONALNYMI bez naruszenia finansów Budżetu Miasta gdyż Miasto nie może być DWA RAZY POKRZYWDZONE . 1) wycięcie drzew , 2) karą finansową z Budżetu Miasta. Zgodnie z procedurą prawa pracowniczego Zarząd UM Lublina powinien natychmiast ZDYMISJONOWAĆ winnych TEGO CHULIGAŃSTWA! . W uzasadnieniu brak nadzoru pracowniczego w sytuacji podejmowa nia kluczowych decyzji przez Pracownika będącego na...wymówieniu (!). Ta Afera musi mieć finał karzącego wyroku sądowego jak wzór ochrony zieleni i środowiska naturalnego Lublina !. Przykładów "Chuligaństwa Środowiskowego" jest bardzo dużo, dlatego Wyrok musi być surowy by odstraszyć innych deb***I "Chuligaństwa Środowiskowego". A tę Parafię należy wzsiąść pod ścisłą obserwacje nie tylko UM Lublina ale także i przede wszystkim, przez PARAFIAN TEJ PARAFII. Amen!.
Rozwiń
czikita
czikita (25 stycznia 2013 o 14:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeśli ktoś potrzebuje fachowca do usunięcia drzew pod swoją przyszłą inwetycję to pan Stani jest do wzięcia. Koszty i terminy proszę uzgadniać na telefon.
Rozwiń
czikita
czikita (25 stycznia 2013 o 14:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeśli ktoś potrzebuje fachowca do usunięcia drzew pod swoją przyszłą inwetycję to pan Stani jest do wzięcia. Koszty i terminy proszę uzgadniać na telefon.
Rozwiń
observer
observer (25 stycznia 2013 o 14:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
@ jedlnianin
ale to wasz ziomal. podobniez to jego rodzinne strony.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!