czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Urząd sprzedaje działkę w centrum Lublina. PiS: zatrzymajcie na nowy ratusz

Dodano: 26 marca 2017, 16:17
Autor: Dominik Smaga

Nie możemy zrezygnować ze sprzedaży tej działki, bo potrzebne są nam pieniądze na budowę szkoły na Czubach – mówi prezydent o nieruchomości po „odzieżówce” przy Spokojnej. Opozycja sugeruje, by zatrzymał tę ziemię pod nową siedzibę Urzędu Miasta.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Miejska działka przy Spokojnej 10 może być łakomym kąskiem dla inwestorów ze względu na swoją wielkość (1 hektar) i położenie w ścisłym centrum. Nieruchomość już niedługo się zwolni, bo mieszczące się tu szkoły odzieżowe od września mają działać pod innym adresem, przy Lwowskiej 11. Tę szkolną przeprowadzkę miasto tłumaczy nie tylko złym stanem gmachu przy Spokojnej, ale też wprost przyznaje, że zamierza sprzedać tę nieruchomość.

Plany sprzedaży nie podobają się opozycyjnym radnym Prawa i Sprawiedliwości. Sugerują oni prezydentowi, by działka pozostała własnością miasta jako rezerwa pod budowę nowej siedziby Urzędu Miasta. – Jeżeli my sprzedamy ostatnią działkę pod Ratusz, to postawimy się w sytuacji bez wyjścia – twierdził Tomasz Pitucha, szef klubu PiS na ostatnim posiedzeniu Rady Miasta, gdy omawiano potrzeby lokalowe Urzędu Miasta rozrzuconego po 30 lokalizacjach.

– Na tej działce nie da się zbudować tak dużego biurowca – odpowiada Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Jego podwładni szykują już decyzję o warunkach zabudowy tej działki. Dokument ma być wabikiem na kupców, którzy nie musieliby się bać, że biorą kota w worku i wiedzieliby z góry, co mogą zbudować na terenie nie objętym planem zagospodarowania. Na strzelisty biurowiec raczej się tu nie zanosi. Ratusz zapowiada, że nowy budynek będzie musiał współgrać swą wysokością z otoczeniem.

Sprzedaż tej działki, zdaniem prezydenta, jest konieczna. – Skoro nieruchomość nie zaspokoi potrzeb lokalowych urzędu, nie będziemy zamrażali środków finansowych i wystawimy ją na sprzedaż – mówi Żuk. – Ta transakcja będzie dla nas źródłem pieniędzy na budowę nowej szkoły przy ul. Berylowej.

Ratusz twierdzi, że pozbywając tej działki wcale nie straci możliwości budowy nowej siedziby. Inna lokalizacja, zdaniem prezydenta, jest jeszcze możliwa. Żuk wskazuje na działkę z wysłużonym biurowcem Urzędu Miasta przy Leszczyńskiego 20. Zdaniem prezydenta dałoby się tu postawić wieżowiec. Samorząd Lublina nie ma jednak na razie w planach budowy nowej siedziby dla Urzędu Miasta. Przede wszystkim dlatego, że byłaby to bardzo kosztowna inwestycja.

Rozwiązaniem problemów lokalowych Urzędu Miasta miało być wynajęcie od prywatnej firmy biur w budynku stawianym przy Wieniawskiej 15. Umowa została rozwiązana, gdy zakwestionował ją Urząd Zamówień Publicznych uznając, że skoro nie ma jeszcze budynku, to umowa jest zleceniem robót budowlanych bez wymaganego prawem przetargu. Słuszność takiej interpretacji ocenić ma 3 kwietnia Główna Komisja Orzekająca przy Ministerstwie Finansów.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(47) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (27 marca 2017 o 12:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Hanka Gronkowietz bis?
Rozwiń
Gość
Gość (27 marca 2017 o 12:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
sprzedam działkę ze szkołą, żeby zbudować szkołę - logika Żuka porażą. na szczęście ten pan należy już do przeszłości co nie znaczy, że za chwilę przeszłość do niego nie wróci. prezydent prywatyzacji...
Rozwiń
Gość
Gość (27 marca 2017 o 11:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Może zmniejszyć Urząd Miasta? Będzie oszczędniej. Czy w dobie komputerów potrzebna jest armia urzędników?
Rozwiń
Gość
Gość (27 marca 2017 o 10:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Żuk wszystkie place sprzedaje deweloperom, a i tak zadłuża Lublin. Radni mogą zablokować tego typu sprzedaże ale muszą postawić się czasem Żukowi
Rozwiń
Gość
Gość (27 marca 2017 o 10:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nowy ratusz mógł być, tylko PiS-owi się nie spodobał.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (47)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!