niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Urzędnicy chcą podlać Baobab. Będzie specjalna operacja

Dodano: 7 lipca 2015, 08:08
Autor: Dominik Smaga

Drzewo rosnące na pl. Litewskim jest wpisane do wykazu pomników przyrody. Jego wiek to ponad 100 lat (Fot. Wojciech Nieśpiałowski)
Drzewo rosnące na pl. Litewskim jest wpisane do wykazu pomników przyrody. Jego wiek to ponad 100 lat (Fot. Wojciech Nieśpiałowski)

W czwartek bladym świtem rozpocznie się operacja... podlewania Baobabu, czyli rosnącej na pl. Litewskim pomnikowej topoli czarnej. Najbardziej znane drzewo w mieście potrzebuje więcej wody, niż znajduje się w okolicach jego korzeni. Dlatego trzeba ją tam dostarczyć.

Do wniosku, że drzewo należy podlać fachowcy doszli po pomiarach wilgotności gleby obok topoli. – Takie pomiary odbywają się w zależności od potrzeb – mówi Józef Piotr Wrona z Biura Miejskiego Architekta Zieleni. Tym razem okazało się, że gleba jest zbyt sucha.

Jak będzie wyglądać podlewanie Baobabu? Nie wystarczy tu wizyta człowieka z wężem ogrodniczym, który będzie polewać okolice pnia. – W taki sposób woda by szybciutko wyparowała – mówi Wrona. – Konieczne jest jej wpuszczenie głębiej tuż obok korzeni drzewa.

Do tego służyć ma system drenów założonych obok Baobabu. Plastikowe rury zostały założone w 2008 r. w taki sposób, by dzięki perforacjom dostarczały powietrze w pobliże korzeni i tak, by można było przez nie dostarczać tam wodę. Taki system nawadniający rozciąga się w promieniu 12 metrów od pnia drzewa. Perforacja sprawia, że poprzez małe dziurki woda powoli przedostaje się do korzeni.

Termin operacji jest już ustalony. Cysterna z wodą ma przyjechać pod Baobab w czwartkowy poranek. – O godzinie 4 albo 5 – zapowiada Wrona. – Dlaczego tak wcześnie? Jeśli jest upał, to nie można podlewać rośliny, żeby jej nie poparzyć.

Nie będzie to ostatnia taka akcja, bo Baobab jeszcze w tym roku ma być podlany wodą z dodatkiem nawozów. Dwa razy w roku fachowcy pobierają glebę do analizy, żeby sprawdzić, czy drzewu nie brakuje jakichś mikroelementów. Na tej podstawie przepis na „koktajl”, który dostarczany jest następnie do korzeni topoli.

Drzewo rosnące na pl. Litewskim jest wpisane do wykazu pomników przyrody. Jego wiek to ponad 100 lat. Topola jest jednak w złej kondycji, co widać choćby po suchych gałęziach, które trzeba usuwać z coraz mniejszej korony Baobabu. Nie wiadomo jak długo drzewo będące symbolem Lublina może przetrwać w niesprzyjających mu warunkach. Siedem lat temu, gdy tworzono system drenów wokół korzeni, powiększona została też niezabrukowana przestrzeń wokół pnia. Wcześniej była ona znacznie mniejsza, przez co więcej deszczówki spływało do studzienek kanalizacyjnych zamiast przesiąkać do systemu korzeniowego.

Po przeprowadzonych kilka lat temu analizach miasto uznało, że po obumarciu topola powinna zostać zastąpiona podrośniętą lipą. Drzewa takie są dostępne m.in. w szkółkach w rejonie Warki i Skierniewic.

Marc
Gość
Gość
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Marc
Marc (8 lipca 2015 o 07:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Od kiedy to podlewając drzewo można je poparzyć?

Rozwiń
Gość
Gość (7 lipca 2015 o 17:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A nie taniej/ łatwiej postawić "kurtynę wodną" w okolicy topoli? lub nawet 2... raj dla dzieciarni, a woda nie odparuje.. co więcej jak każda roślina tak i topola pobiera wodę i tlen.. nie tylko korzeniami....

No właśnie i problem rozwiazany. Urząd Miasta jak zwykle robi afere. To tak jakby do opróznienia kontenera na śmieci zamawiać helikopter.

Rozwiń
Gość
Gość (7 lipca 2015 o 14:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czuję przetarg na grubą kasę ...
Rozwiń
Henio
Henio (7 lipca 2015 o 14:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

"Urzędnicy będą podlać Baobab. Będzie specjalna operacja" - po jakiemu ten tytuł?

Miało być: "Urzędnicy chcieć podlać baobab" :D

Rozwiń
Gość
Gość (7 lipca 2015 o 13:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do 16 lipca w Urzędzie Miasta trwają konsultacje społeczne dotyczące planu budowy elektrowni na biomasę Przy Mełgiewskiej/Tyszowieckiej. Szukać należy w obwieszczeniach, bo w konsultacjach społecznych nie ma: Obwieszczenie w sprawie przystąpienia do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia polegającego na budowie elektrowni zasilanej biomasą przy ul. Mełgiewskiej/Tyszowieckiej w Lublinie http://bip.lublin.eu/um/index.php?t=200&id=160824
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!